תובנות חלק ב'- 6 שבועות בתוך המשבר

Screenshot 2020-02-26 09.23.17

כשבועיים נוספים בתוך משבר הקורונה הנוכחי ומאז כתיבת פוסט תובנות חלק א'- 4 שבועות בתוך המשבר והנה נוספו לי עוד כמה תובנות אשר חלקן נוגעות להיבט כללי יותר וחלקן בצורה פרטנית על השקעות בנדל"ן.

אין ספק שתקופה לא פשוטה עוברת על אנשים רבים, אין לי כוונה להאריך בדברים, על משבר המגפה, גם כך העיתונות והמדיה מוצפים ומלעיטים אותנו בחדשות רעות והפחדות.

התקופה בבית בדלת אמותנו איפשרה לי להשקיע חשיבה ומחשבה בכיוונים שונים ולהבין עוד מה מתרחש בסביבתי בתקופה זו ולהלן רשימת התובנות הנוספות הצנועה שלי.

השקעות בחו"ל-

 1. השקעות בחו"ל– פתאום אפיק ההשקעות הזה, קיבל משמעות שונה, אנשים מבינים שכעת הם עוד יותר פחות בשליטה על הנכסים שלהם והניהול שלהם ומגלים כי תמחור הסיכונים של השקעה בחו"ל היה נמוך מדי.
 2. תשואות בחו"ל– משקיעים אשר בנו על תשואות מצחיקות של 6-9% בחו"ל כי זה נשמע להם גבוה יחסית לתשואה בארץ, מבינים כעת שכל חודש שעובר התשואה הזו יורדת הרבה מתחת לתשואה בישראל, ולא רק לשנה הנוכחית אלא כל חודש נוסף מוריד גם את התשואה של השנה הבאה.
 3. אקזיטים בחו"ל– מי שרכשו נכסים בחו"ל בחצי שנה-שנה קודם למשבר במטרה לייצר אלמנט השבחה וביצוע אקזיט, גילו כי תוכניות לטווח הקצר לא תמיד מתממשות. הירידות וחוסר הוודאות ימשכו עוד הרבה זמן, כך שלא בטוח מה יהיה מחיר היציאה שלהם מהמהלך.
 4. שינוי אסטרטגיה– משקיעי חו"ל אשר בנו על אקזיט, יגלו שהם יאלצו להשכיר את הנכס אפילו במחיר דיסקאונט, ולא רק בכדי להפחית עלויות בתקופת ההמתנה למימוש.
 5. דירות BnB– מי שהתמקדו בערי תיירות, ובנו על דירות השכרה לטווח קצר, מגלים כי ההתחייבויות שלהם מאוד גבוהות ולאור ההשקעה בשיפוץ הנכס לאור התחרות הרבה בשוק זה, הנכס עומד ריק בחודשים האחרונים וכנראה יעמוד עוד חודשים רבים והתשואה העודפת שחשבו שיקבלו התאפסה.
 6. השקעה בקרנות– המשקיעים אשר שמו מבטחיהם בקרנות אשר התבססו על השקעה בפרוייקטים יזמיים, יגלו כי התוכניות העסקיות כנראה שוות במקרה הטוב את הנייר שהן כתובות עליו, במקרה הרע גם את הנייר הזה הן לא יהיו שוות. לקרן אל תדאגו היא את הרווחים שלה כבר גרפה ברגע שהמשקיעים הפקידו כספם.

  השקעות נדל"ן בישראל-

 7. דירות BnB– בשנים האחרונות דירות אלו הפכו לאפיק השקעה לגיטימי בערי תיירות כמו: תל אביב, ירושלים, חיפה ועוד. מצאו עצמם רוכשים דירות במחירים מאוד גבוהים (בת"א וירושלים בעיקר) עם עלויות שיפוץ מאוד גבוהות בכדי להעמיד סטנדרט שיאפשר להם לעמוד בתחרות על התיירים. כיום עם הפסקת שטף התיירים נכסים אלו עומדים ריקים בעוד ובעלי הבתים סופגים את עלויות המימון הגבוהות שיש להם.
 8. שחלוף שכירות– שוכרים רבים, הבינו כי בעת משבר כאשר גם הכנסתם נפגעת אין ביכולתם לשכור דירה במרכז כמו ת"א, ר"ג, גבעתיים. פתאום אופציות זולות יותר כמו פ"ת, בת ים, חולון נפתחו בפניהם. אנשים יבינו כי ניתן לגור מחוץ לת"א ולעבוד או לבלות בת"א.
 9. התאמת המשקיעים– משקיעים זריזים יבינו כי יש כאן הזדמנות ואולי יהיה שינוי שוק מהעלויות הגבוהות של ת"א לשאר הערים בסביבה.

  תובנות כלליות:

 10. עבודה מהבית– חברות הבינו שיש להן הזדמנות לרה-ארגון ולעבור התיעלות עסקית, להפחית שטחי עבודה אשר יש בגינם שכירות,ארנונה, חשמל וכיו"ב, ע"י העברה של חלק מהעבודים לעבודה מהבית.
 11. ניקוי אורוות– המציאות תלמד אותנו שלא כל מי שיצא לחל"ת יחזור מהחל"ת, במובן שימתין לו מקום עבודה. בתקופה הזו חברות ילמדו כיצד הן יכולות לעבור התיעלות וינצלו את המשבר לבצע ניקוי אורוות, פתאום עובדים רבים יגלו, שהמעסיק לא באמת זקוק להם.
 12. עצמאים– אם היה להם אמון מועט במדינה לפני המשבר, המשבר הזה גרם להם לאבד את מעט האמן שנותר להם. שנים של תשלומים לביטוח לאומי רק בכדי לגלות שאלו כספים שנזרקו, המשוואה היא פשוטה, אם העצמאים לא זוכים לשירות מביטוח לאומי, אז מדוע קיימת חובת הפרשה למוסד הלא יעיל הזה?
 13. רשות המיסים– אומרים שיש שני דברים וודאים בחיים, הראשון הוא המוות והשני הוא 'מיסים'. אנשים מבינים, שלרשות המיסים לא ממש אכפת ממצב העסקים, את המיסים הם שלם ישלמו.
 14. הפיראנות 1– כשיש משבר אז יש מי שאין להם הרזרבות הכספיות לשרוד אותו, ואז צצים לנו הבנקים אשר באים עם חיוך והצעות להלוואות כדי "לסייע" לאנשים לעבור את המשבר. הפיראנות הללו נותנות הלוואות בריביות שלא היו מביישות את השוק האפור והכל תחת הכסות של "תמחור סיכונים".
 15. הפיראנות 2– אלו שהבנקים לא מאשרים להם הלוואות עקב הגדרתם כלווים מסוכנים בעיקר עקב אובדן הכנסה בעקבות המשבר, גם להם הפיראנות מצאו פתרון, יש הרבה גופים חוץ בנקאים שישמחו למצוץ את דמם (ראו תמונה).
  הצאות הנשלחות בוואטסאפ מגופים חוץ בנקאים למתן הלוואות בעת המשבר. כמה אנשים התפתו? צילום מסך מהסלולארי דוגמית מהודעות ה- SMS שאני וכמובן חצי ממדינת ישראל סביר שקיבלו.

   

 16. אנשי הקונספירציות– המשבר הזה הראה לי כי יש שני סוגי אנשים, אלו שאוספים תאוריות קונספירציה לסיבות המשבר ויוצריו לא משנה מה תהא מסקנתם הם ישתבללו ולא יעשו כלום, והסוג השני שלא מייחסים חשיבות לתאוריות כאלו ואחרות, אלו אנשי המיעוט הפרגמטים, הם מבינים שאין זה משמעותי מה מקור המשבר, הם מבינים שהם פשוט צריכים לעבות ולבנות חומה בצורה שתגן עליהם ממשבר זה וגם מנוספים שיבואו בעתיד.
 17. מזומן בצד– ככל שעובר הזמן, גם אלו שהשכילו לשים גרוש לבן ליום שחור, מבינים, שגם הגרוש הלבן יש לו פג תוקף והוא אוזל ככל שעובר הזמן. זה הרגע בו חלקם מבינים שחייבים למצוא פתרון אחר ואולי חסכון הוא לא הדבר הכי נכון אלא דווקא הקעות עם תזרים מזומנים?!

אין ספק, שהמשבר הזה גרם לשינוי תפיסה, לשינוי חשיבה ולבחינה מחדש של הרבה פלטפורמות ומודלים בהרבה מאוד תחומים, לצערי, בתקופה שאחרי חלוף המשבר, רוב האנשים יחזרו להרגלים הישנים שלהם, כי לבצע שינוי זה דבר קשה ולא נח, אך יש יהיו כאלו, אמנם מיעוט, שיבינו שיש כאן שיעור שתריך להלמד, לקח שצריך בעקבותיו להסיק את המסקנות הנכונות ושזה דורש פעולות עתידיות, בדיוק לאנשים אלו אני חושב ש- תהליך הכשרת המשקיעים שלי יכול להתאים, לאלו שרוצים לתכנן קדימה ולהתחיל לבנות את חומת המגן שלהם בצורה של נכסים מניבים. אלו מכם שרואים עצמם שייכים לקבוצת המיעוט הזו, שלוקחת אחריות על החיים שלה ולא מפקירה אותו בידי הממשלה והמדינה, מוזמנים להשאיר פרטים, אני כבר אדאג לשוחח עמכם.

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן