מגפה כגורם משפיע לשינוי בתפיסת המציאות

מילים רבות נכתבו בכדי לנסות ולתאר לתפוס את ה-שוני הגדול של המשבר הנוכחי, אין ספק שיש לו השלכות רבות מאוד בתחומים רבים מאוד אשר נוגעים לכל אחד מאיתנו, בהסתכלות פשטנית, ניתן לציין שינויים כגון:

  • שינויים ופיתוחים טכנולוגים
  • הצורך בשימוש בטכנולוגיות חדשות ו- "חינוך צרכן" מחדש
  • בעולמות החינוך וההשכלה
  • בטחון אישי קיומי
  • שמירה על מרחב אישי
  • בטחון תעסוקתי

 

זו רק רשימה חלקית ומאוד מצומצמת, שחלקכם מכירים אפילו באופן אישי, הפעם אני רוצה להתייחס לעוד שינוי שהתרחש בכולם, אך טרם מישהו שם עליו את האצבע, ואני מדבר על שינוי תודעתי, על הבנה רגעית מסויימת שהתחוללה אצל אחוזים גבוהים באוכלוסיה, הבנה זו מעוררת גם שינוי תודעתי, לצערי, הן ההבנה והן השינוי התודעתי לרוב האוכלוסיה יהיו מאוד קצרים וזמניים- אך אתם לא רוב האוכלוסיה ולכן אני כותב אליכם.

בואו נביט בדוגמא הממחישה את השינויים, ונתחיל מהשפה, כאשר שפת המושגים שלנו משתנה, גם החשיבה והתודעה שלנו משתנה.

 

בואו נביט לרגע במילה UNPRECEDENTED, מילה מאוד גבוהה ומתוחכמת אשר באה להדגיש כי הדבר העומד לפנינו לא היה כמותו.

שימו לב לשינוי העצום בשימוש ובכמות האיזכורים שהיו במושג זה, בגוגל, ביחס לתקופת הקורונה:

 

עליה בשימוש במילה UNPRECEDENTED החל ממרץ 2020

תחילת השינוי בתפיסת העולם המילולית שלנו מתחילה בשבוע הראשון של מרץ, אז החלו בכל הרשתות, והמדיות בכתובות להשתמש במושג זה, העולם מתחיל לעכל ולהפנים, שזה לא עוד משבר. רק לצורך השוואה, בדצמבר 2019 שכיחות השימוש במושג זה היתה רק 7% מהשימוש שלו באפריל 2020 (5 חודשים לאחר מכן).

בכדי להבין עד כמה העניין משמעותי,  אולי יהיה נכון יותר לנסות ולהבין מה היתה שכיחות השימוש במושג זה במשבר גדול אחר, לכן באופו טבעי, יהיה נכון לחזור למשבר הסאב-פריים שזעזע את העולם בספטמבר 2008:

הופעת השימוש במילה UNPRECEDENTED במשבר הסאב-פריים ב- 2008

אפילו בזמן משבר הסאב-פריים אשר זעזע את העולם הפיננסי, השימוש במושג זה היה רק 8% מהשימוש שלו בעת המשבר הנוכחי.

הסיבה שאני מלאה אתכם בנתונים הללו, היא בכדי להדגיש את הנקודה, שמדובר כאן במשהו אמיתי ומוחשי שמשפיע על כל אחת ואחד מאיתנו, השאלה היא מה כל אחד לוקח מזה ומה הוא בוחר לעשות.

חלק מהאנשים (לא אתם כמובן) כנראה וירימו גבה ויאמרו, מה הוא מתלהב, למה הוא מגזים?! מדובר רק בעליה של פי-12 בשימוש במושג, אז זה לא מדוייק, זה הרבה יותר מפי-12, אני לא אכנס כאן לעניינים מתמטיים וסטטיסטיים כדי לא לפלוש לדיונים אחרים, אך מי שמכיר את המושג 'אינטגרל', מבין שהשטח מתחת לקו מבטא את הכמות האמיתית של השימוש במושג, לכן מי שיביט על השטח במתחת לגרף החל מה- 1.3.2020 ועד ליום כתיבת שורות אלו וישווה אותו לכלל השטח מ 1.1.2004- 28.2.2020 יבין את ההבדל הגדול.

אם נתרגם את הדוגמא הזו למציאות, נבין כעת מדוע בישראל בשיא היו 1.2 מיליון מובטלים ומובטלי חל"ת, בארה"ב יש קצת יותר מ- 42 מיליון מובטלים והמספרים רק עולים מיום ליום.

מספר המובטלים בארה"ב, נכון לזמן כתיבת שורות אלו.

בארופה שיעור האבטלה הכללית מגיע ל 9%, כלל האוכלוסיה שם מתקרב ל- 800 מיליון, זה אומר שכמות המובטלים שם מגרדת את ה- 80 מיליון.

גרף נלקח מאתר STATISTA

זה no brainer להבין שההשלכות הכלכליות של המשבר הנוכחי, עוד יראו את אותותיהן, בעתיד הקרוב ויהיו לו השפעות עמוקות על חיי כולם, עד כדי השפעה לעוד 20-40 שנים אם לא תעשו כלום היום, כן… אני מדבר על הפנסיות שלכם ועל הבטחון הכלכלי שלכם ושל ילדכם.

המלכודת שיש להיות ערניים לגביה:

ההרגשה הכללית בנקודת הזמן הזו היא,  שהחיים חוזרים למסלולם, ההגבלות יורדות, הבריכות וחופי הים נפתחים, מדהים באיזו מהירות ובאיזו קלות אנו נוטים להתרגל לדברים הטובים והנוחים, ברגע שהמסעדות ובתי הקפה יפתחו ה-"דמנציה" תתקוף את רוב האנשים, שיחזרו למסלול הרגיל שהיה לפני המשבר, הם יחזרו לדפוסי החשיבה הישנים, שהמשכורת דופקת, ושעתידם "בטוח" ומובטח, הם ישכחו מהר מאוד באיזו קלות הוציאו אותם לחל"ת, שזו למעשה מילה אחרת לעצם היותם לא חיוניים, למערכת אליה הם שייכים. הם יחיו באשליה שהכל בסדר, ויתעלמו מהעובדה שמי שאינו חיוני בזמן משבר, הוא כנראה הראשון ברשימת הפיטורים בסבב ההתיעלות הבא, של הארגון ו/או החברה אליה הוא שייך.

רובם יספרו לעצמם סיפור, שכולם באותו המצב, ושהחברה/ארגן לא יפטרו את כולם, כאן הם למעשה מרמים את עצמם, הם יודעים שהם ברשימה, הם רק מקווים שהם לא במקום הראשון, אך מה זה שווה אם אתה באמת לא יודע את מיקומך ברשימת החיסול הזו, צרת רבים….

 

מה ההזדמנות שהמשבר הביא לנו?

הטלטלה הזו שעברנו היא למעשה סוג של קריאת השכמה, היא זעזעה אותנו, באה ואמרה לנו: "חביבי- תתעורר על עצמך ובוא תראה איך אתה מארגן את עצמך לסבב הבא".

רוב האנשים מבינים, שהם צריכים להכין לעצמם תעודת ביטוח כלכלית, הם מבינים שהם צריכים לשים כסף בצורה של השקעות, שיהוו סוג של הכנסה, כאשר ואם… מקור ההכנסה העיקרי שלהם כבר לא יהיה זמין, משבר הקורונה הוכיח לכולנו בצורה חסרת תקדים (UNPRECEDENTED), שהעבודה והקריירה "הבטוחה" שלנו היא לא כל כך בטוחה. התקופה הזו הבהירה לנו שאנו בעיקר צריכים לבצע פעולות, אך עם ולמרות כל ההבנה הזו הרוב לא יעשו כלום (אני מדגיש לא אתם…אתם כן הולכים לעשות משהו בנדון), הם ישבו בבתי הקפה, הם ילכו לעבודה, והם יסבירו לעצמם שזה מסובך מדי, זו התעסקות וזה כאב ראש, הם ישכחו את התקופה בה הם ישבו בבית תלשו שערות וריחמו על עצמם בתוספת כסיסת ציפורניים מדאגה למקום העבודה שלהם, כשהשמש זורחת, קל לשכוח שהם פחדו לעצום עין בלילה שלפני.

הפסקה האחרונה לא רלוונטית אליכם- אתם אנשים שמבינים, שזה הזמן ללמוד, לפעול ואם אין לכם זמן לעשות זאת לבד, אז אפשר לעשות זאת ביחד.

היום זה הזמן להתחיל לעשות בכדי להיות מוכנים ל משבר הבא שיוכתר בעוד מילה מפוצצת כמו- UNPRECETENDED עבורכם זו תהיה סתם עוד מילה, לצערם של הרוב זו תהיה מציאות עגומה אותה יפגשו שוב.

כפי שהוזכר לעיל לאורך הרשומה הנוכחית, כנראה שאתם מסוג האנשים שמבינים ורוצים גם לעשות, לכן זו הנקודה בה אני רותה לספר לכם על שני דברים שיכולים להיות לכם רלוונטים:

הראשון- למי שרוצה ללמוד לעשות זאת בצורה עצמאית, תהליך הכשרת המשקיעים שלי, יכול להתאים, למטרה זו.

השני- למי שרוצים לעשות זאת ביחד, ולהיות חלק מקבוצה שעושה לא רק חולמת ומדברת, אתם מוזמנים להשאיר את פרטי הקשר שלכם ולהצטרף למועדון המשקיעים שנפתח בקרוב.

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן