למה בעולם ההשקעות בין שתי נקודות לא תמיד עובר קו ישר?

חושבים רחוק...

הנה שיחה שכדאי לכם להאזין לה…

לפני זמן מה יצא לי לשוחח עם איזה מכר שהוא פסיכולוג חברתי ומומחה ניתוח התנהגות ברשתות החברתיות, יצא לנו לשוחח על כל מיני תהליכים שאנו עדים להם ברשת וכמובן שמה שאותי עניין זה למקד את השיח בכל הקשור לנושא ההשקעות הקרוב לליבי.

אחת הסוגיות שהעלתי בפניו היתה:

"איני מבין את ההיגיון של כל אלו שמפרסמים: הדרכות חינם, וובינר חינם, מדריך חינם, הרצאת חינם, רשימת "הסודות" בחינם ועוד שלל של דברים בחינם, שאלתי אותו מה אנשים עד כדי כך תמימים שהם חושבים שהם יקבלו עצות אמיתיות להתפתחות אישית ושיפור איכות חייהם או טיפים להשקעה ועשיית כסף בחינם?"

התשובה שלו הפתיעה אותי ואף היתה מלמדת וגרמה לי לראות את הדברים באור שונה, אמיתי יותר בהיר יותר וישיר יותר, הוא ענה לי בסדרת שאלות שגרמו לי לחשוב על הנושא:

" למה לדעתך דגים נתפסים על הקרס"?

" מדוע אתה חושב שהעכברים נתפסים במלכודת"?

מה משותף בין הדג לעכבר?

אתם בטח מבינים שהסתכלתי עליו במבט מוזר ומשתהה של מה אתה רוצה ממני? נהיית פילוסוף?

ואז הוא התחיל להסביר לי איך דברים עובדים בעולם, במציאות בה אנו רוצים לקבל סיפוק מיידי, וחיים באשליה שכולם מצליחים, אנשים מחפשים תוצאות מהירות ולא מעניין אותם מה המחיר שהם משלמים על קיצורי הדרך הללו.

הוא המשיך ואמר:
"המשותף לדג ולעכבר הוא שהם לא מכירים את הכלל שאין ארוחות חינם, שניהם בניסיון לקבל ארוחה חינם, מצאו את סופם, הדג על המחבת והעכבר… אללה ירחמו"

הסכמתי איתו ובכל זאת בחרתי להקשות:

"אך עם אנשים המצב הוא שונה, אנשים הרי לא מוצאים את סופם אם הם מתפתים להצעת חינם כזו או אחרת".

נכון, ובחר להרחיב:

"אבל אצל בני האנוש יש מרכיב אחר, וזה מרכיב הפראייר, ופראיירים לא מתים הם רק מתחלפים.

צריך להבין שאותם המנגנונים שפועלים על הדג ועל העכבר קיימים גם אצל אנשים, קוראים לזה  מנגנוני 'התועלת המיידית', המח שלנו אשר התפתח במהלך האבולוציה, רגיל לעבוד במצב של שרידות יומיומית, ולכן  מחפש תוצאות מהירות, כי המטרה של המח הוא שנשרוד עוד יום בסוואנה (להמחשה), ולא ממש מעניין אותו מה יקרה בעוד 10-15 שנים.

המח שלנו טרם התאים את עצמו לצורת החיים המודרנית, האנושות כפי שאנו מכירים אותה קיימת רק כמה אלפים בודדים של שנים, זה זמן לא מספיק לייצר שינויים במח שנצרבו לאורך מיליוני שנות אבולוציה ומה שהופך את הכל לעוד יותר קשה הוא שהקדמה הרבה יותר מהירה מהשינויים במח. "

אוקי… האם אתה מוכן להרחיב על המטרה של כל צורות השיווק הללו של מדריכי החינם הללו?

"תראה זה פשוט הוא ענה לי, המטרה בכל השיווק הזה הוא להביא אנשים שלא תכננו להוציא כסף על זה מראש"

רגע.. אמרת 'תכננו', מה הכוונה?

"אתה זוכר את הדג והעכבר מהדוגמא הקודמת?

גם הם לא תכננו להתפס על הקרס או במלכודת, המנגנונים האבולציונים גרמו להם להגיע לשם, הפיתוי היה גדול מכדי לסרב. אותו דבר אצל האנשים, הפיתוי בלקבל משהו בחינם שלכאורה יגרום להם לעשות הרבה יותר כסף, הוא יותר מדי גדול מכדי לוותר עליו.

לכן רוב האנשים שמגיעים לסדנאות חינם הללו, לא באמת מתכננים להוציא כסף ולכן הם מגיעים לשם, מרגע שהם מגיעים לשם, אז כבר מתחיל לפעול מכבש שיווק מאוד חכם, שפועל על מנגנוני הפחד על החשש מלפספס הזדמנות מסויימת שמציעים להם באותו מפגש ורק באותו מפגש ורק להם, או איזו עיסקה חד פעמית שמציעים להם שם הזדמנות שכמובן "לא תחזור". הרי מי ירצה לפספס הזדמנות שרק לו מציעים (ולעוד כמה מאות:-))

המערכת הזו בנויה כל כך טוב, שמי שמתפתה להגיע לאותן הרצאות חינם, הוא מראש הטיפוס שנתפס ברשת, אפשר לומר שזה סוג של סינון מאוד פשוט אך חכם, ע"י השיווק הזה מחפשים את הפתיים, את הפראיירים, כי בהמשך הדרך ממתינה להם הקרס, בדיוק כפי שהיא ממתינה לדג."

בעולם המודרני משפכי השיווק של הרשתות החברתיות פועלות בדיוק על המנגנונים הללו, רוב האנשים לא מודעים אליהם, הם לא מודעים לצורת העבודה של המח במנגנון 'התועלת המיידית' ולכן הם מתפתים ונתפסים.

אז אם הייתי מבקש ממך עצה לאנשים שקוראים את הרשומה הזו, מה היא היתה?

אני חושב שכאן אני אצטט את וורן באפט:

"כשמציעים לי רווח מהיר, אני עונה ב- 'לא' מהיר."

אני חושב שהמשפט הפשוט והחכם הזה של וורן באפט מסכם את העניין בצורה יפה ופשוטה, להצליח ב- לעשות כסף, בקריירה, בהשקעות או כל דבר אחר דורשת השקעה של זמן, אנרגיה ומשאבים. אף אחד לא מגיע לתוצאות טובות ואיכותיות במהירות.

גם אותן כתבות על המצליחנים למינהם אלו שעשו אקזיט בחברת הייטק כזו או אחרת, לא הגיעו במהירות ומשום מקום, יש שם הרבה שעות עבודה, עצבים מרוטים, מתח בלתי פוסק, עבודה קשה ורווית אכזבות, הקרבה ועוד.

הטעות היא שאנשים מביטים על נקודת ההתחלה ונקודת הסוף, הם רק שוכחים שבין שתי נקודות אלו עובר קו מאוד מאוד ארוך והוא לרוב פתלתל עם צמתים רבות בדרך ולא קו אחד ישר כפי שלימדו אותנו בגיאומטריה- החיים יותר מורכבים מהגיאומטריה.

סיכום:

היו לי לבטים קשים אם לפרסם את תוכן השיחה הזו כרשומה בבלוג או לא, אך מכיוון שאני יודע שרוב קוראי הבלוג- אתם, לא סוג האנשים המתפתים לשיווקים הללו, ואינם מתפתים למתנות חינם או לתוצאות מידיות הרגשתי בנח לשתף.

אנשים כמוכם יודעים שבכדי להגיע לתוצאות צריך קודם כל להשקיע וצריך להתחיל בלהשקיע בעצמכם, בהשכלה הפיננסית שלכם ולרכוש את הידע והניסיון הרלוונטי בכדי להגיע לתוצאות שלכם, תהליך הכשרת המשקיעים שלי נועד בדיוק לאלו מכם שרוצים לקחת את זה למישור המעשי- אך אני מזהיר אתכם, זה לא בחינם!!!

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן