סיפורי מתווכים

אלו מכם, שניסו בעבר למכור דירה וודאי נתקלו בתופעה בה מתווכים מתקשרים אליכם ומציעים את שרותי התיווך שלהם, כי הם יכולים "לעשות זאת טוב יותר" עבורכם. האומנם?

הנה כמה סיפורי מתווכים רק מהשבועיים האחרונים, אבל לא לפני שאזכיר לכם את המאמרים החשובים שלנו באתר בנושא מתווכים: הראשון- עבודה עם מתווכים, השני- בנושא בלעדיות למתווכים.

הבהרה חשובה: מטרת הפוסטים והמאמרים בנושאי התיווך השונים, אינם לצאת נגד המתווכים, אלא לשמש שני מטרות; האחת- לתת לכם הקוראים כלים טובים יותר לעמוד מול המתווך. השניה- לנסות ולפקוח את עיני המתווכים שכן טורחים וקוראים מאמרים אלו בכדי שיפנימו ויבינו את הביקורת הנובעת מעבודה ממשית מול מתווכים וכל אחד באופן אישי יפעל לייעול והעלאת איכות השירות אותו הוא נותן.

מכירה אחת שמונה מתווכים:

הנה מקרה משעשע, סייעתי לחמתי למכור את דירתה (אני ממיעוט החתנים שמסתדרים עם חמתם), בין שלל המתעניינים איך לא….. פנו אלינו גם מתווכים. ההגונים שבהם, טרחו לספר לנו כי הם מתווכים ופצחו בהרצאה טלפונית (הייתי ממליץ להם להסב מקצוע לאנשי טלמרקטינג) מדוע כדאי לנו לעבוד עמם. מאחר ואיני שולל מכירה בכל הערוצים הזמנתי אותם לבוא ולהתרשם מהדירה. המתווך היה שייך לאחת מרשתות התיווך הגדולות בארץ, בא לבוש מעונב ומהודר ישב והסביר לנו על שיטות העבודה שלהם בחברה ומדוע כדאי לנו למכור דרכם, בבלעדיות כמובן. הוא גם המשיך ופירט לנו כי ממש בבנין נמכרה דירה בקומה 6 דרך המשרד שלהם והוא ולא אחר….מכר את הדירה הזו ועד היום המוכרים מודים לו. הקשבנו לו בנימוס ולאחר חצי שעה נפרדנו כידידים.

בשבוע שלאחר מכן, ביקרו אותנו לא פחות מאשר שבעה מתווכים נוספים מאותו המשרד ואותה החברה ובכולם אותה חדשה מרעישה, כי הוא… הוא זה שמכר את הדירה בקומה 6. השיא היה כאשר היינו בפגישה עם מתווך אחד מאותו המשרד ותוך כדי פגישה שניים אחרים התדפקו על דלתנו (לא בתאום).

בשני המתווכים הראשונים סברנו כי מדובר בצרוף מקרים או אולי הם עבדו בשיתוף פעולה תוך משרדי, אולם, בחקירה וברור מעמיק יותר, מתברר כי אכן אחד המתווכים מהמשרד מכר את הנכס ושיטת השיווק שלהם היא פשוט להגיע לבית הלקוח ולפני הפגישה לבצע סקירה של אלו עסקאות סגרו במשרד באותו הבנין בכדי להציג זאת במצג, שהם (כל אחד בנפרד כמובן) אלו שמכרו את הדירה ומסיבה זו כדאי לנו לעבוד עמם. מביך…..כבר אמרנו?…אה לא…. אז כן זה מביך, עבורם.

אם נמכור לך את הדירה במחיר גבוהה יותר מהמחיר שאתה מבקש?

הנה סיפור כהמשך לסיפור הקודם, ממש מאותו המשרד המדובר, אחת המתווכות ניסתה לשכנע אותנו בהסבר כי היא מסוגלת למכור את הדירה במחיר הגבוהה יותר מאשר המחיר המבוקש שלנו. נשמע מפתה נכון? אבל…בואו נחשוב על זה רגע……

אם המחיר המבוקש שלי (טוב…בעצם של חמתי) הוא 780,000 ש"ח בואו נאמר והמתווכת הכשרונית תצליח למכור את הנכס ב 790,000 ש"ח, כדאי או לא? תחשבו טוב….זו שאלה מכשילה. מה לא מפתה עוד 10,000 ש"ח ביד?

בואו ננסה להבין מה הבעיה בטענה שלה:

בעיה מס' 1: בכדי למכור את הנכס במחיר של 790,00 ש"ח לצרכי מו"מ יהיה עליה להציגו ב 820,000-840,000 ש"ח משמע כי ברמת המחירים הזו זה עדין מושך קונים, ז"א המחיר ההתחלתי המבוקש שלכם הנו מתחת למחיר השוק, לכן חיזרו אחורה ובררו שנית מהו המחיר הראלי.

בעיה מס' 2: בעת חתימה על הסכם המכר בגובה של 790,000 ש"ח, יש לשלם למתווכת את שכר הטרחה שלה הלא כן?! שכן אינה עובדת לשם שמיים. בחישוב מהיר של 2%+מע"מ שכ"ט שתתבקשו לשלם יהיה- 18,644 ש"ח, הבנתם את הקטע?….. לא הבנתם?….. אז נמשיך….

אילו הייתם מוכרים במחיר שלכם הייתם נשארים עם 780,000 ש"ח, בעוד ואילו תמכרו ב 790,00 (י'עני ביותר) תישארו עם 771,356 ש"ח ביד. משמע נשארתם עם פחות 8,644 ש"ח אילו לא הייתם מתפתים להצעה המפתה של המתווכת. יצא שכרכם בהפסדכם, או כמו שאמרו לנו פעם בתכנית המיתולוגית 'זהו זה': כל המתפתה לעסקאות בשטח, אוכל אותה……אוכל אותה חזק… ואוכל אותה בגדול….

בעיה מס' 3: סביר להניח כי היא סתם מבלפת אתכם בכדי שתתפתו לחתום על הסכם תיווך בבלעדיות ואז תנעלו אצלה למשך כחצי שנה, במהלכם היא תנסה לייאש אתכם במכירה ולהוריד מחיר שלה יהיה קל יותר למכור בעבורו (חיזרו למאמר לעבודה עם מתווכים בבלעדיות).

ונחזור לכותרת הסיפור בשינוי קל, אם לסבתא היו גלגלים…..

החתמת מוכר על טופס הצעת מחיר:

זהו אחד המקרים החמורים שנתקלתי בו בעולם התיווך, הפעם מהצד שלי כרוכש ולא כמוכר. וכן ניחשתם נכון…..מדובר באותה חברת תיווך (משום מה….) שאליה היו קשורים שני הסיפורים הקודמים.

ערכתי סיור נכסים עם אחד המתווכים ואחד הנכסים נמצא כמתאים עבור מה שחיפשתי בזמנו, הודעתי למתווך כי אני מעוניין בנכס ומוכן להיכנס להליך מו"מ מול המוכר. המתווך הפתיע אותי והוציא לי טופס לחתימה, כמובן שהזכרתי למתווך כי כבר חתמתי מולו על טופס להזמנת שרותי תיווך המבטיח את עמלתו במידה ותיסגר עסקה. המתווך תיקן אותי והסביר כי מדובר בטופס נוסף וזהו תופס הצעת מחיר.

הטופס המנוסח בצורה של חוזה ומנוסח ע"י עו"ד, מציין כי בעת החתימה והגשת הצעת המחיר שתצויין בטופס עלי להפקיד המחאה לטובת משרד התיווך ע"ס 10,000 ש"ח בכדי להבטיח את העיסקה. מוזר נכון…….? בואו נבין מה זה אומר.

המשרד "היצירתי" הזה, המציא שיטה לנעול רוכשים תמימים לעסקאות שלא תמיד מתאימות להם ובמידה וירצו לסגת יחויבו בתשלום של 10,000 ש"ח לטובת המשרד.

השיטה פועלת כך: מצאתם נכס ואתם מעוניינים בו, המתווך דורש הפקדה של 10,000 ש"ח כדמי רצינות לעסקה. אם המוכר מסכים, אז מתחיל תהליך המו"מ…..נשמע בסדר נכון? אבל הנה כמה בעיות בטופס שחתמתם עליו.

בעיה מס' 1: אם התחרטתם ופתאום אתם לא רוצים לרכוש את הנכס, המשרד יגבה את ההמחאה.

בעיה מס' 2: אם המו"מ התפוצץ ולא צלח, המשרד יגבה את ההמחאה.

יש כאן מלכוד עבור הרוכש המתעניין, מחייבים אותו להתחייב לתשלום רק בגין הגשת הצעה. אני רוצה להזכיר לכם כי ברגע שאתם רואים נכס ומעוניינים בו עדין לא בדקתם את חוקיותו, האם יש עיקולים ו/או שעבודים, לא בדקתם האם לא מדובר בעוקץ ועוד..ועוד….

האפשרות היחידה בה תקבלו את ההמחאה חזרה היא רק אם המוכר יסרב להצעתכם.

לסיכום, אני מאמין כי ישנם מתווכים ישרים מקצועיים ואמינים, אולם ניסיוני הראה לי כי הדרך אליהם ארוכה ומייגעת. מתוקף כך עליכם להיות חשדנים, ממוקדים ובטוחים בעצמכם ובמה שאתם מחפשים בבואכם להשקיע בנדל"ן או אף לרכוש/למכור נכס למגורים דרך שרותי תיווך.

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

2 מחשבות על “סיפורי מתווכים”

  1. קראתי את הכתבה . בהחלט צודק . משרד תיווך לא הוגן לחלוטין . מי הם ?

    • הי לימור,
      אמנם יש לי הרבה ביקורת על חברת התיווך הזו, אך אנו כאן בכדי לחלוק וללמוד, לא לעשות שיימינג.
      מוזמנת לנחש ?

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן