איזה סוג משקיע אתה?

אתה שתיל אפונה או עץ סקויה?

זה עוד אחד מהפוסטים שלי בהם אני מקשר בין עולם הטבע והחי להשקעות בנדל"ן, אני מוצא שהדוגמאות הכי טובות מצויות בטבע, אז למה לא ללמוד ממנו ולאמץ?

בעבר כתבתי על היות המשקיע דינאמי ככריש ומתמיד כסלמוןחיזרו עליה זו רשומה נחמדה על אופי המשקיעים.

בארה"ב גדלים להם עצי ענק מחטניים בשם סקויה, יש כמה עובדות מעניינות על עצים אלו שרלוונטיות לנו כמשקיעים:

סקויה ענקית

לעץ הסקויה יש את שכבת השעם המגנה העבה בעולם- מטרת שכבה זו היא להגן על העץ מפני מזיקים ומחלות. וורן באפט היה נוהג לומר שצריך לחשוב על השקעה כעל מבצר, ומבצר טוב צריך להיות מוגן ע"י חפיר/תעלת מגן, בעולם ההשקעות, החפיר/שכבת השעם המגנה עלינו היא למעשה מרווחי הבטחון שההשקעה שלנו מייצרת. חפשו השקעה עם מרווחים טובים שיגנו עליכם.

הם מסתמכים על שריפות יער כדי להתחדש ולגדול- בעוד ואסונות כשריפות יער גורמות לעצים, צמחים בע"ח שונים לברוח או למות, שריפות אלו דווקא מהוות הזדמנות ועוזרות לעצי הסקויה לגדול ולהתחדש, ממש כמו משקיעים. משקיעים טובים יודעים לצמוח ממשברים ומהזדמנויות שהמשבר מייצר למשקיע. משברים כלכלים מביאים עמם הזדמנויות רבות, משבר של אחד הוא הזדמנות לאחר. לכן משקיע אינו מפחד ממשברים אלא מחפש את ההזדמנויות הגלומות בהם. לא לחינם וורן באפט אמר שהוא הסתובב כמו גבר חרמן בבית בושת, לאחר משברים.

העץ הגדול בעולם, צומח מזרע קטן-  דרושים כ- 91,000 זרעים כדי להגיע למשקל של פאונד (קצת פחות מחצי ק"ג) מכאן שדרושים יותר מ- 180,000 זרעים כדי להגיע למשקל של כמעט 1 ק"ג. משקיע טוב וממושמע, ממש כמו עץ הסקויה יכול לגדול מנכס אחד קטן בפריפריה, להחזקה של עשרות נכסים במיקומים שונים, לא רק בארץ אלא בכל העולם. משקיעים רבים עמם נפגשתי החלו דרכם עם נכס אחד קטן בב"ש/עפולה או ירוחם ומחזיקים היום בעשרות רבות של נכסים. צריך רק התמדה' אורך רוח ועשיה נכונה…. בסוף תגדלו להיות סקויה.

עצי הסקויה חיים חיים ארוכים מאוד- העץ בתמונה מכונה ה-'נשיא', גילו מגיע לכ- 3200 שנים. המדהים הוא שקצב ייצור שכבות העץ השנתי אצל עצי הסקויה העתיקים גדול בהרבה מקצב ייצור העץ השנתי של עצים צעירים. זה מדהים, אותה תופעה מוכרת גם אצל משקיעים, ככל שהזמן עובר והצשקיע גדל, קצב ייצור ההון השנתי שלו גם גדל. ההתחלות הן תמיד קשות, אך ככל שגדלים ומגדילים החזקות, הזמן והעשיה עושים את שלהם, והרווחים וההכנסות גדלות בקצב מסחרר. אחת הדוגמאות שאני מספר למשקיעי היא על משקיע מכר מחיפה, שהחל לפני כ- 30 שנים עם דירה אחת וכיום מחזיק כ- 80 יח"ד…. שאלתי אותו כיצד הגיע להישג שכזה, תשובתו היתה: לאט…..אבל בטוח….

לעומת עץ הסקויה יש לנו גם שתילי אפונה, הנה כמה עובדות על אפונה:

עציץ אפונה

לעומת הסקויה, לאפונה יש מחזור חיים קצר יחסית של 50-60 ימים, האפונה קלה לגידול ולתרבות, המאמץ בלגדל אותה מזערי, פשוט מאוד ולא דורש יותר מדי, ניתן לגדל אפילו בעציץ קטן, אבל בסופו של דבר כל מה שתגדלו תהיה אפונה. הגובה המירבי אליו האפונה מגיעה הוא מטר-מטר וחצי.

השאלה היא כמשקיעים, מה אתם רוצים להיות?

האם אתם רוצים להיות עץ סקויה, שגדל ומתפתח עם הזמן, מחזיק הרבה זמן מתגבר על קשיים ונשאר איתן, או שאתם מחפשים משהו קל פשוט שאינו דורש מאמץ ולהיות כמו שיח אפונה קטנטן.

בהשקעות, אין תקרת זכוכית, אם תפעלו נכון תגיעו רחוק, אפילו רחוק מאוד וגם גבוה כמו הסקויה.

אני בחרתי להיות כמו סקויה, להשקיע זמן, מאמץ ולגדול לאט לאט, אבל גדול ובטוח, מעוניינים לדעת ריך וללמוד כיצד, נשמח אם תשאירו פרטים בקישור ונשלח לכם מידע על תוכנית הכשרת המשקיעים שלנו.

סקויה או אפונה? הבחירה שלכם.

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן