אין ארוחות חינם….

בימים האחרונים סצנת הנדל"ן רועדת וגועשת סביב חקירת "יזמית הנדלן", לכל מי ששאל והתייעץ עמי בעבר לגבי רכישת דירות וכניסה להשקעה בפרוייקטים אלו אמרתי את דעתי דאז, להתרחק כמו מאש.

אז נכון היא חביבה, היא מצלטמת טוב, היא נאה והיא סיפור הצלחה (לפחות עד כה), ממש מישהי שרוצים להזדהות עימה, הגיעה מהפריפריה ובנתה חברה מצליחה, אולם המציאות בשטח והרמזים לגבי הבעיתיות הרבה סביב הפעילות גרמו לכך שהכתובת היתה כתובה על הקיר כבר מלפני כמה שנים.

אבל אנחנו עם של מציאות, אנחנו עם של עסקאות, אנחנו עם של קומבינות ואנחנו הכי חכמים מכל העולם, מה עלינו "יעשו סיבוב"?…

כמאמר המשפט הידוע: פראיירים לא מתים הם מתחלפים…. וכך באו להם פראיירים מסכנים, חתמו על חוזים, נתנו המחאות… והופ מצאו עצמם בבעיה, מעבר לפרשיה האחרונה המציאות מראה כי למרות הפרוייקטים המרובים רק מעטים זכו לקבל את הדירות בעבורם שילמו.

אבל בואו נראה מה אנחנו יכולים למוד מהסיפור הזה ומדוע אני לא דוגל ברכישת דירות על הנייר, לפחות לא כמשקיעים.

 1. למה לשלם על מוצר שאנו טרם ראינו ובדקנו? האם אי פעם הייתם חושבים ללכת ולרכוש רכב מבלי לעשות נסיעת מבחן? מבלי להרגיש את הריפודים? מבלי לשבת בכסא הנהג? כנראה שלא!!! אז למה לעזאזל כל כך הרבה אנשים רצים לרכוש דירות במחירים של 1.5 מיליון וצפונה רק על הנייר?
 2. לא כל הנוצץ זהב….. זה שיש משרדים יפים ומפוארים, סושי בבופה ואנשי ונשות מכירות אסרטיבים ונראים טוב עדין לא הופך את העיסקה לכדאית.
 3. לרכוש דירה זה לא לרכוש לחמניה עם שוקו בסופר, לא באים לכנס מכירות מתלהבים מהשואו, השופוני ומססמאות "נשארו רק 5 דירות אחרונות".
 4. לא חותמים עם החברה לפני שעושים עליה גוגל, גוגל יראה לכם את כל הכתבות והחמורים הפחות נעימים על החברה ועל הפרוייקטים ותביעות שיש כנגדה.
 5. למה לשלם היום על דירה שנקבל רק בעוד 2-3 שנים, מה יהיה אז? המחירים ירדו? יעלו? ואל תשכחו שתמיד מצמידים אתכם למדד ואתם עלולים גם לשלם משכנתא ושכירות במקביל.

כמשקיע אני מאמין שצריך לראות כסף ישר ומיד, להוציא כמה מקרים ספציפים, כגון: השקעות ארוכות טווח בשוק ההון, פרוייקטים יזמים שאתם היזמים ולא חלק קטן מקבוצה.

כאשר אנו רוכשים נכס, אנחנו מקבלים את ההחלטה נכון למציאות ביום קבלת ההחלטה, אף אחד מאיתנו אינו חוזה את העתיד, אז למה לרכוש נכס שהמציאות היום לגביו אינה נכונה כי אינו נבנה עדין המציאות שלו תחל רק בעוד 2-3 שנים.

אם הקבלן יפשוט את הרגל, נכון שיש ערבות חוק מכר…. אבל עד שתראו את הכסף, יעלה לכם בהרבה עצבים, ייאוש וכסף נוסף והיו בטוחים שתם האחרונים שתקבלו את המגיע לכם, הבנקים והנושים יקחו הכל קודם ולכם ישרו הפירורים ושלד בניין שתצטרכו לשבור את הראש להשלמתו.

אקיצר, רוצים להשקיע, לכו קנו דירה, כנסו אליה, הריחו אותה, פתחו חלונות, הכירו את השכונה ומי השוכרים הפוטנציאלים, עשו עיסקה ןהרוויחו מהיום הראשון לא בעוד שנתיים אם בכלל.

 

וסרטון חמוד באוירה של פרוייקטים חדשים בקרית מלאצ'י:

http://www.mako.co.il/mako-vod-keshet/ramzor#/mako-vod-keshet/ramzor-s4/VOD-a27a8fc1c234641006.htm?sCh=56960049e3ad4410&pId=957463908

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

2 מחשבות על “אין ארוחות חינם….”

 1. כל האינדקטורים מראים שהשוק בארץ מיצה את עצמו .ברגע שהריבית תעלה והיא תעלה בוודאות בשנים הקרובות .יהיו מלא מציאות.

  • שלום ישראל,
   תראה זו גישה שאני כבר שומע הרבה בשנים האחרונות, בפועל המחירים רק עלו.
   אני לא מנסה לטעון שהמחירים יעלו לנצח, אולם אני מציב עובדות בשטח שאנשים רבים החזיקו בגישה זו ב 4-5 השנים האחרונות (מאז 2008 עברו 8 שנים להזכירך) החליטו להמתין והם עדין ממתינים.
   כעת בוא נעשה חישוב קטן ב 5 השנים האחרונות מחירי הנכסים הכפילו עצמם….. משמע עלו ב 100%.
   אם תהיה ירידה היא תהיה עד 10%…. אם כבר תהיה ירידה של 20% זו תהיה קריסה ויגרור תופעות לוואי חמורות בכלכלה הישראלית לבנקים.

   אבל בוא נהיה אופטימים ונגיד ואנו חיים באוטופיה בה תהיה יריד של 20%…..
   אזי נכס שעלה 800,000 ש"ח לפני 4-5 שנים היום עולה 1,600,000 ש"ח ואז ירד ב 20%, הוא יעלה סביבות ה- 1,300,00 ש"ח….. הם עדין שילמו 500,000 ש"ח על "ההמתנה" שלהם.

   דווקא מי שעושה כסף בהמתנה אלו היום המשקיעים ואלו שכן נכנסו לשוק הדירות…כי הם ימכרו ברווח גם לאחר ירידת ה 205 המיוחלת (שלטעמי לא תהיה).

   אם להיות ריאלי תהיה ירידה של עד 10% להערכתי, אך איני נביא.

   בכל מקרה אני אומר, שאם מוצאין עיסקה טובה כדאי להיכנס, לא משנהמה מצב השוק, מי שממתין כנראה תמיד ימתין כי צריך זוג וואבוס כדי לעשות עיסקאות.

   ואם יהיו מלא מציאות, היה בטוח שמשקיעים רבים ינצלו אותן הרבה לפני הרוכשים הרגילים כי פשוט הם מקושרים יותר, אגרסיבים יותר, החלטיים יותר ומהירי מחשבה יותר, לא כי הם מיוחדים אלא כי הם פשוט מנוסים יותר.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן