ביטקויין, זה לא אפיק השקעה

הביטקוין תפיסה מוטעית

אני מניח שהתגובות של חברי אשר יקראו את הפוסט הזה, יתחלקו לשניים:

  • אלו שיזלזלו, ויגידו: "הוא לא קנה, אז מה הוא מבין"?
  • אלו שיכעסו כי לא יאהבו את הדעה המובאת כאן.

למי שאין סבלנות לקרוא את כל הרשומה, אני אכתוב את הפואנטה כבר כאן:

הביטקוין, אינו אפיק השקעה!!!

לפני שאסביר את עצמי ואת ראיית עולמי, אני חושב שחשוב שאכתוב גילוי נאות/סייג.

אני לא מבין בביטקוין, אני לא מבין איך הביטקוין עובד, לא מכיר את המנגנון מאחורי הביטקוין ולא מבין את ההיגיון של הביטקוין, אני גם לא סוחר או מחזיק בביטקוין או בשברירי ביטקוין ומטבעות וירטואלים אחרים.

ודווקא בגלל כל האמור בפסקה לעיל, אני חושב שראוי לקרוא את הכתוב ולהפנים.

אי שם בתחילת המאה ה 20, הגנרל האגדי ג'ורג' פאטון טבע את המשפט:

אם זה לא פשוט, זה פשוט לא יהיה!!!

רוב המשקיעים נכשלים בעולם ההשקעות ללא קשר באפיק בו הם בוחרים להשקיע, משום שהם בוחרים להשקיע בדברים מסובכים, דברים מורכבים וקשים להבנה, או לעיתים יותר מדי מתוחכמים בכדי שהם יספיקו להדביק את פערי ההבנה שלהם. ואם הם כבר הספיקו להדביק את הפערים הללו, זה כבר מאוחר מדי. מדי תקופה ישנו טרנד השקעות חדש הגורר אחריו אופנת השקעה המשאירה אחריה בורות של הפסדי משקיעים, זה היה מט"ח בעבר, טרנד המסחר הטכני והיום טרנד המטבעות הדיגטאלים/וירטואלים.

אם נביט על המשקיע האגדי, האוראקל מהומהא וורן באפט, אתם תראו שפשטות היא בדיוק סגנון השקעותיו. הוא מחפש חברות/מניות שהעסק שלהן קל להבנה. כמאמר אחד הפתגמים האהובים עלי מפיו: "כדאי לכם להשקיע בעסק שאפילו טיפש יכול לנהל, כי יבוא יום וטיפש באמת ינהל אותו".

הסיבה שאיני משקיע בביטקוין (כרגע, הנבואה ניתנה לשוטים) היא כי אני רואה בו כמה בעיות:

הבעיה הראשונה בביטקוין: ברגע שאני רואה את פלוני מנסה להסביר לאלמוני אודות הביטקוין ואלמוני לא מצליח להבין את מהות הדבר, לאחר כמה פעמים וחזרות יש כאן בעיה. משמע שהעסק אינו פשוט, קל או אינטואיטיבי להבנה, מכאן שהסיכוי לבצע טעויות שבסיסן חוסר הבנה הוא גדול. הרי אם אסביר למישהו שההיגיון בהשקעה בנכסים מניבים היא רכישת נכס בעזרת מינוף והשכרתו בתמורה העולה על החזרי המינוף, הרי שהפער הוא הרווח/תשואה שלי, פשוט להבנה נכון?! לכן קל לביצוע.

הבעיה השניה בביטקוין: למעשה נובעת באופן ישיר מהבעיה הראשונה. מאחר וזהו עסק שקצת מאתגר להבין אותו, לפחות מההיבט הקונספטואלי, זה למעשה יוצר קהל די מצוצמם של אנשים שמבינים מה הם עושים, מכאן שקהל הקונים/מוכרים מאוד מצומצם, זה מייצר שוק מאוד קטן. וכשיש לך "סחורה" והשוק הוא קטן מדי, זה לא רעיון טוב להשקיע בה. ההיפך הוא הנכון, כדאי למצוא "סחורה" המצויה בצמצום והשוק גדול עד בלתי מוגבל, זה הערך האמיתי של ההשקעה עבור המשקיע. כמובן שבמקרה זה נתתי קרדיט מאוד גדול וטענתי שכל מחזיקי הביטקוין יודעים מה הם עושים, מה שבמציאות אינו נכון ולכן המשמעות היא שהרבה חוטפים/יחטפו בראש.

הבעיה השלישית בביטקוין: התפיסה המוטעית של משקיעי הביטקויין כאילו יש לו איזה ערך פנימי, מראה על חוסר הבנה תפיסתי. חלק ממשקיעי הביטקוין יטענו כי גם לכסף מזומן אין ערך פנימי וזה נכון, אף אחד לא מביט על כסף,  הדולר לדוגמא כנכס להשקעה, למעט ספקולנטים של מט"ח (אפיק שגם היה טרנדי עד לפני מספר שנים לא רב וגרר הפסדים רבים "למשקיעי" המט"ח). לקריאה נוספת ניתן להיכנס לקישור, המסכם את דעתו של וורן באפט על הביטקוין באתר MARKETWATCH  ופורסם לפני כ- 3 ימים.

הבעיה הרביעית בביטקוין: זהו "נכס" שאינו מניב. חברה יצרנית מניבה ערך לבעליה ולמחזיקי המניות (החזקה במניה הינה בעלות), נכס נדל"ן מניב ערך לבעליו בצורה של שכירות כזו או אחרת (איני מתייחס לעליית/ירידת ערך בכוונה כי זה רלוונטי רק במימוש). רפת  כעסק, הינה עסק מניב, הפרות מניבות חלב שהוא מוצר נצרך עם דרישה ומחיר וכו'. מנגד אם תחזיק ביטקוין, הוא לא יניב לך כל תשואה בפני עצמו.

הבעיה החמישית בביטקוין: התנהלות בעיתית, אם טעית בהתנהלות הביטקוין או הארנק הוירטואלי שלך, אתה בבעיה. אם שכחת את ססמאות הקריפטו שלך, אתה בבעיה הביטקוין ירדו לטמיון, אם ביצעת טעות בהעברה, הלך הביטקוין לאין חזור. כל אלו אינם קיימים עם כסף ממשי!!! טעית בחשבון הבנק להעברה, אין בעיה ברור מול הבנק יחזיר לך את כספך. שכחת את ססמתך? הבנק ישחזר אותה. כל עוד בעיות טכניות אלו לא יפתרו ופוטנציאל התאדות המטבעות כתוצאה מטעות אנוש גבוהה, משאירה את הביטקוין כמטבע בעייתי להתנהל עמו.

לסיכום, לפני כשבועיים, כתבתי ברשומה אחרת על הבאזז סביב הביטקוין בכדי להדגיש את החשיבות שבאסטרטגית היציאה בהשקעות, הרשומה דאז גררה תגובות הן ממשקיעי הביטקוין והן מאלו שאינם.

חשוב לי להבהיר, כי אני לא מבקר את מחזיקי הביטקוין (בכוונה לא כותב 'משקיעי') נהפוך הוא אני מפרגן לאלו מחברי שמורווחים בצורה טובה על המטבע הזה. עם זאת אני כן חושב שראוי שהם יבינו כי זו אינה השקעה ומכאן שכדאי כי יממשו רווחים ויפנו להשקעות פשוטות ומניבות, המניבות ערך למשקיע. יאללה…עשיתם את הקופה, אתם על הגל….תמשיכו הלאה.

בהצלחה לכולם,

מעוניינים במידע, טיפים וסקירות נדל"ן?

הרשמו לעדכוני האתר

או

בקרו בדף הפייסבוק

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

מחשבה 1 על “ביטקויין, זה לא אפיק השקעה”

  1. נושא הביטקוין עולה בתקופה האחרונה כמעט בכל בלוג ובטח שבעיתונות, ובאופן טבעי בהרבה שיחות סלון, אני תמיד שואל את כל אלו שמסבירים לי את הערך העצום במטבע הזה, איך ממרים אותו חזרה לשקלים, ולצערי לרוב התשובה מסתכמת ב גמגום.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן