דינאמי ככריש, מתמיד כסלמון….

נכון שהמושג 'כריש נדלן' משום מה נשמע לחלקנו בעל קונוטציה שלילית, אולי אפילו כוחנית במקצת? אז לאחר הפוסט אודות 'להשקיע כמו טיגריס', קיבלתי השראה נוספת מעולם החיות.

אז היום אני רוצה לספר לכם על כרישים, את ההקשר להשקעות נראה בהמשך (מבטיח שיש הקשר). הדבר המרתק במשפחת הכרישים הוא, שהם למעשה משפחה עתיקה מאוד במונחים אבולציונים, בעוד ורוב צורות החיים על כדוה"א השתנו בלחצי האבולוציה, משפחת הכרישים כמעט ולא שינתה את צורתה. עדות נוספת להיותם משפחה עתיקה הוא היותם דגי סחוס ולא דגי גרם (למעשה אין להם עצמות גרמיות אמיתיות).

אבל היום אנחנו נדבר על "מלך" הכרישים, הלא הוא הכריש הלבן, חיה אימתנית ומרשימה כאחד (הידעתם שהוא הכריש היחיד שיכול לקפוץ מעל למים?). הכריש הוא דג בעל זימים פאסיביים ניתן לומר, בניגוד לדגים הרגילים אותם אנו מכירים, בהם הזימים הינם אקטיבים ונעים ללא הרף בכדי להזרים מים עפ"נ הזימים וכך למעשה לצרוך את החמצן המומס במים.

מכיוון וזימי הכריש אינם אקטיבים, חייב הכריש לשחות כל הזמן בכדי להזרים מים עפ"נ הזימים שלו וכך הוא למעשה נושם. זו אגב אחת הסיבות מדוע ב'עולמות מים' ברחבי העולם, האוקווריומים של הכרישים בנויים בצורה עגולה, זה בכדי לאפשר להם שחיה אחידה כל הזמן מבלי הצורך לבצע פניות של הלוך ושוב באקווריום.

כאשר כרישים אינם שוחים הם למעשה נחנקים….

כמו הכריש, כך גם המשקיע, חייב להיות בתנועה כל הזמן. מציאות ההשקעות משתנה ודינאמית ולכן המשקיע חייב לשחות ולזרום עם המציאות המשתנה הזו. משקיע אשר מתקבע על רעין מסויים ואינו מתאים את אסטרטגיית ההשקעות שלו לרוח התקופה או הזמן, הרבה פעמים מאבד הזדמנויות או לעיתים אף נעשה ללא יעיל. משקיע כזה לא חייב כמובן להפסיד כספים, אבל הוא אינו מרוויח כפי שהוא יכול היה אילו היה דינאמי ומשתנה.

נכון לזמן כתיבת שורות אלו, היינו עדים לכל כך הרבה שינויים בשוק הנדל"ן:

– פטור ממס שבח למכירת שתי דירות (דבר שאיפשר למשקיעים רבים למכור למעשה 3 דירות בפטור).

– סביבת ריבית נמוכה, אשר איפשרה למחזר משכנתאות יקרות למשכנתאות זולות יותר.

– השתנות בגודל המינוף מרמות של 90-95% לרמה של עד 50% לדירה שניה ומעלה (המשקיע הדינאמי יודע גם להתגבר על מגבלה זו).

גורמים כאלו ואחרים, גרמו לחלק מהמשקיעים לקפוא על השמרים ולא לעכל את השינויים אשר עברו עליהם ולכן היו סטאטיים כל התקופה הזו, בעוד ואחרים ראו הזדמנות להיות יעילים ולייעל את הכסף שלהם בצורה טובה לצרכי רווחים גבוהים יותר.

מעבר ליכולת להיות דינאמי ומשתנה בהתאם למציאות, עוד תכונה החשובה מאוד למשקיע היא היותו בעל יכולת התמדה. פעמים רבות משקיע טוב מוצא עצמו לעיתים לבד כנגד זרם ומבול של ביקורות, כנגד שלל הסברים ותרוצים מדוע לא כדאי להשקיע כך וכך…. כאן זה המקום להזכיר עוד דג שכדאי לקחת ממנו השראה. דג הסלמון!

לאחר שדג הסלמון שחה אלפי ק"מ באוקיינוס האטלנטי, חמק מרשתות הדיג שניסו להביאו אל מטבחי המסעדות שם הוא היה הופך ל- 'סלמון סקין רול' או  לאיזה 'סשימי' כתמתם. דג הסלמון מגיע אל פתחי הנהרות וכנגד הזרם הוא שוחה ומזנק בכדי להגיע למחוז חפצו. למעשה דג הסלמון עובר כאן כמה קשיים שאין לזלזל בהם וכולם מתנקזים להתמודדות המנטאלית המזכירה משקיעים.

דג הסלמון מתגבר על המכשול הפיזי, הוא שוחה אלפי ק"מ בכדי להגיע ליעדו. הוא משנה סביבת חיים ממים מלוחים למים מתוקים הגובים את המחיר הפיזי והפזיולוגי ממנו ולבסוף, עליו לשחות ולהתמודד לבדו כנגד זרם הנהר, דג הסלמון שוחה כנגד הזרם ויהי מה!

כך גם אנו המשקיעים, לעיתים קרובות מוצאים את עצמנו שוחים כנגד הזרם של כלל החברה, הרוב בוחרים לשחות עם הזרם…..רק מעטים מעיזים לשחות נגדו.

וזה המקום לומר בשיא הרצינות: "רק דגים  מתים שוחים עם הזרם"……

אל תהיו דגים מתים……היו כריש/סלמון, או שילוב מנצח של שניהם.

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

2 מחשבות על “דינאמי ככריש, מתמיד כסלמון….”

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן