האם הגרלות דירה בהנחה באמת מגלמות צדק חברתי?

לא מחכים לקנות נדלן, קונים נדלן ואז מחכים.

מדהים באיזו קלות, הפוליטיקאים משחקים בראש של האנשים, באיזו קלות זורקים להם דירות בהנחה, וההמון כאחוז אמוק ודיבוק רץ להשתתף בהגרלות הללו.

שלא תבינו אותי לא נכון, מי שיש לו אפשרות להשתתף בהגרלות שילך להשתתף, הרי נותנים לו את האפשרות לזכות בדירות במחירים מוזלים ביחס למחיר השוק.

הדהימה אותי הקלות בה מחוסרי הדיור נהיו כולם סטיסטיקאים ומתמטיקאים, ומחשבים היכן הסיכוי שלהם לזכות גבוה יותר והיכן אחוזי הרווח שלהם יהיו גבוהים יותר, ובאותה נשימה מצהירים כי זה זמני, המטרה הסופית תהיה למכור את הדירה בשוק החופשי לאחר תקופת ההמתנה.

איך מקבלים מלגות באוניברסיטה?

תרשו לי לשתף אתכם בת'זה שלי, אני רוצה לנסות להעביר כאן רעיון וכוונה מסויימת.

בלימודי המתקדמים באוניברסיטה, טרם הקבלה לאותם לימודים, חייב המועמד לעבור, ועדות קבלה, בוועדה יושבים כמה פרופסורים וחוקרים מהמחלקה שואלים שאלות ומתרשמים מהמועמדים, בעולם המדע, חשוב לא רק להיות נחמד סמפטי ומנומס, אלא צריך לבוא עם ידע, עם חשיבה שונה, עם הרצון לפתור בעיות, או במקרים מסויימים לחפש תשובות לשאלות שעטרם נשאלו.

בזמן לימודי הדוקטוראט, יש לדוקטוראנטים.ות הזדמנות לקבל מימון נוסף בצורה של מלגות, הרי הם מקדישים את זמנם ומרצם למחקר ומטרת המלגות הוא להקל על הדרישות הקיומיות הבסיסיות, של שכירות, אוכל, שכר ועוד…

אני רוצה לשתף אתכם בדוגמא מתוך סיפור אישי, אחת לשנה ישנם ארגונים המציעים  מלגות דוקטוראט יוקרתיות, "מלגות החלומות" אלו מלגות שהמטרה העקרית שלהן היא לתת ראש שקט לדוקטוראנט.ית החוקרים להוריד ממנו את דאגות היומיום, עד כמה המלגות הללו מפנקות? הם מפנקות מאוד, חלק מהמלגות מדברות על סכומים של 10,000 ש"ח לחודש לכל חודש למשך 3-4 שנות המחקר ובנוסף יש תקציב נסיעה לכנסים ותקציבים לרכישת ציוד שישמש למחקר כגון מחשב אישי וכיו"ב.

הבעיה עם המלגות הללו שמחלקים רק 10 כאלו בשנה כאשר בכל רגע נתון יש בערך 3000 דוקטוראנטים (סה"כ בכל השנתונים), ז"א היחס בין כמות המלגות לכמות המועמדים הפוטנציאלים עומד על 1:300.

מה צריך לעשות כדי לזכות במלגה שכזו?

קודם כל צריך לעמוד בתנאי סף מסויימים הכוללים:

 • הגשת בקשה המנמקת מדוע אתם זכאים לראייתכם לקבל את המלגה
 • מכתב המלצה מהחוקר המנחה שלכם, מדוע הוא חושב שעליכם לקבל את המלגה.
 • 3 ממליצים שגם הם צריכים להיות 'מוטרדים' בצורך לכתוב מכתב מדוע הם ממליצים עליכם
 • תקציר המחקר שלכם עד כה ותוצאותיו
 • רשימת מאמרים שפורסמו בכתבי עת מדעיים בינלאומיים

רק להדגיש למי שלא יודע, להיות מסוגל לפרסם מאמרים בעיתונות מדעית זה משהו שדורש הרבה עבודה, ניסויים רבים, כשלונות עוד יותר מרובים והצלחה ותוצאות משמעותיות בכדי שהם יתפרסמו אחרי כמובן בחינה של כמה חוקרים מחו"ל בטרם יאשרו את תוצאות הניסוי, חשיבותו לעולם המדע שיצדיק את פרסומו.

ואחרי שהשגתם את כל אלו ואתם יכולים להיות חתני פרס נובל עתידיים, המשוכה הכי קשה שיש לעבור אותה היא מאבקים פוליטיים בין-אוניברסיטאיים שאתם בכלל לא מודעים אליהם, ולקוות שתצלחו אותם. מה הכוונה מאבקים פוליטיים בין-אוניברסיטאים, הרי במדינה בה יש כמה אוניברסיטאות העוסקות במדעים ומוסדות מחקר נוספים כגון: מכון ויצמן, מכון וולקני, המכון הביולוגי, ישנה ועדה מרכזית המורכבת מחוקרים מובילים כנציגים מכל מוסד אקדמי כזה וכל אחד כמובן רוצה למשוך לכיוון שלו, כי הרי זכיה במלגות שכאלו אינה רק יוקרה לזוכה, אלא גם יוקרה למוסד בו הוא מצוי (מוסדות נמדדים גם ע"י כמות המלגות והקרנות שהם  מצליחים לגייס/לזכות).

בקצרה, זה סיפור רציני לזכות במלגה שכזו, אבל למה אני מספר לכם.ן את כל זה, כי בסופו של דבר לא משנה מי זכה במלגה, מי שזכו לרוב הגיע להם.ן מהסיבה הפשוטה שהם עבדו ימים כלילות, התאמצו, לא ישנו, שאלו שאלות מחקריות פורצות דרך, נרדמו על שולחן הניסויים, הגו ניסויים חדשים כדי לענות על שאלות שלא ידוע אם יש להן תשובות בכלל, אבל הם עשו… הם התאמצו, הם עבדו בשביל זה

תארו לכם מה היה קורה, אילו הוועדה המחלקת את אותן המלגות היתה עושה משהו אחר, היתה באה ואומרת:

"לא מעניין אותנו מה עשיתם, לא מעניין אותנו כמה התאמצתם, לא מעניין אותנו כמה השגתם, לא מעניין אותנו כמה הקרבתם!

אנחנו פשוט נעשה הגרלה ומי שזוכה… זוכה, כי בחיים צריך מזל. גם מי שלא עשה כלום בדוקטוראט וראה רק סרטונים ביוטיוב במעבדה" 

אני מניח שאתם מבינים שיש כאן בעיתיות בשיטה המוצעת, הרי למה שהסיכויים של אלו שטרחו, הקריבו , התאמצו, יהיו זהים לאלו שהעבירו את שנות המחקר שלהם "בסבבה" (כן יש גם הרבה כאלו באוניברסיטאות- לא כולם גאוני הדור).

שיטת ההגרלות בדירות בהנחה/מחיר למשתכן איננה הוגנת עם האוכלוסיה שהשקיעה בעצמה-

אני אהיה זהיר במה שאני אכתוב בשורות הבאות, כי יש גם הרבה רגש סביב עניין הדיור במדינת ישראל.

בואו נחזור 5 שנים אחורה ונחשוב על זוג צעיר עם ילד, לפני כ- 5 שנים לאותו זוג היו כ- 200,000 ש"ח שהם חסכו ממתנות החתונה, קצת קיבלו מההורים וקצת חסכו בעצמם תוך שהם מנסים למצוא את מקומם בעולם. הם כבר עייפו מתוכניות והבטחות שמבטיחים להם החל מ 2010 כל מיני פוליטיקאים שמתחלפים כל שנתיים במערכת בחירות חדשה. והם מחליטים לקחת את עתידם בידם, הם מבינים מהר מאוד שאין באפשרותם לממן דירה באזור המגורים שלהם, באזור בו הם גדלו, כי 200,000 ש"ח גם עם המינוף המקסימלי שלהם יספקו להם תקציב של 800,000 ש"ח לדירה. דירות בתקציב שכזה, מצויות יותר באזורים הפריפריאלים, כעת עומדות בפניהם שתי אפשרויות:

הראשונה- להחליט שעוברים לעיר אחרת כמו: ב"ש, עפולה, חיפה, קריות, קרית  מלאכי וכיו"ב ומנסים לבנות שם חיים מאפס, ללא חברים, ללא מכרים, רחוק מהמשפחה שתסייע כשהם יצטרכו עזרה עם הילדים, קשה אבל אפשרי.

השניה- להחליט ולקבל את העובדה, שכרגע הם לא מסוגלים לממן את דירת החלומות שלהם ולכן הם ישקיעו באחת מהערים שהוזכרו לעיל, וישכירו את הדירה, כך לפחות הם הצמידו את עצמם לשוק הנדל"ן שבורח וחומק מהם. זו האפשרות בה הם לוקחים סיכון, עושים מאמץ, מעיזים וגם מקריבים.

שתי האפשרויות טובות ותלויות בהעדפות של כל תא משפחתי ומטרותיו בחיים, אך חשוב לציין את המשותף לשתי האפשרויות הללו- בשתי האפשרויות הללו בני הזוג החליטו כי הם לוקחים אחריות על חייהם ועתידם, כי לקבל החלטה כזו דורש לקיחת אחריות לטוב ולרע.

חלפו 5 שנים ופתאום אותו הזוג רואים את החברים שלהם, שלעומתם החליטו לשבת בחוסר מעש, באי קבלת החלטה, פשוט להמתין ההחלטה היחידה שהם קיבלו היתה 'לא להחליט', זכאים להשתתף בהגרלות שחלקן גם באזור המגורים המקורי שלהם בעוד ומהם הזוג שטרח, שלקח סיכונים, שהעז מוצא עצמו תחת 'האיסור' להשתתף בהגרלות אלו.

מוזר שדווקא אלו שהחליטו לא לסמוך על המדינה, לא להיות נטל מוצאים עצמם נענשים/בעמדת חסרון על עצם היוזמה שלהם לנסות ולשפר את מצבם לפני 5 שנים.

זה בעיני קוראים יקרים חוסר צדק!

אני לא כותב בשמם של משקיעים מרובי נכסים, אני לא כותב בשמם של משקיעים ושחקנים שכבר מצויים שנים בתחום ומשקיעים בנדל"ן, אלא אני כותב כאן בשם אוכלוסיה שלמה של צעירים, צעירות וזוגות שהחליטו לקחת אחריות על חייהם ומוצאים עצמם כעת מחוץ לאפשרות וההזדמנות אשר למענה הם עבדו והשתדלו הרבה יותר מאלו שרק "המתינו".

תחשבו על זה….

הבחירה בידיים שלכם.ן-

אני מאחל למשתתפי.ות ההגרלות המון הצלחה ואני בטוח שיהיו לנו זוגות אשר אלת המזל תדפוק להם על הדלת וימצאו עצמם זוכים בדירות להן הם חיכו כל כך הרבה זמן.

המספרים והמציאות מראים כי הרוב קרוב ל 95% מהמשתתפים לא יזכו בהגרלות, והבעיה שלהם בעינה עומדת. סביר שחלק גדול מהם ימשיכו להמתין ולקוות כי הם יזכו בהגרלות הבאות, סביר כי יהיו כאלו שלא יזכו באף הגרלה, כי מה לעשות שמראש יש יותר דורשי דיור מאשר יחידות דיור חדשות שמשווקות.

אחד הדברים שמותיר את האדם מהבמה הוא היכולת להחליט, יש שיחליטו כי הם מוסרים את גורלם לסיכוי שביום מן הימים הם יזכו בהגרלה כזו או אחרת באם יהיו מספיק הגרלות בעתיד. ויש שיחליטו כי הגיע העת לקחת את עתידם בידם, בסופו של דבר ולמרות מיעוט "הזוכים המאושרים", ידוע כי לעולם אלו העושים למען עצמם מגיעים לא רק רחוק יותר אלא גם גבוה יותר מאלו שהתרגלו "להמתין". אז האם אתם מהסוג שסומך על המזל וחושב שיזכה בהגרלות, או שאתם מאלו שיודעים שלמזל צריך גם לעזור?!

מכיוון שקוראי הבלוג הזה, הם זן מיוחד של אנשים איכותיים, שרובם אוהבים ויודעים שמוטב להם לקחת את עתידם בידם מאשר להשאיר (רציתי לכתוב להפקיר) אותו בידי המדינה והפוליטיקאים, יש לכם את האפשרות, לאלו המעוניינים.ות ללמוד להשקיע בצורה זהירה ומושכלת בנדל"ן, לקחת חלק בתהליך הכשרת המשקיעים שלי, תהליך שנבנה על ידי על בסיס ניסיון רחב בביצוע השקעות נדל"ן ב- 15 השנים האחרונות, תהליך המבוסס כולו על בסיס דוגמאות ומקרים אמיתיים ומשלב עשיה נדלנ"ית בשטח תוך כדי הלימוד עצמו.

 

 

 

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

4 מחשבות על “האם הגרלות דירה בהנחה באמת מגלמות צדק חברתי?”

 1. זה לא ממש מדויק כי הזוג ה״אחראי״ שתיארת שרכש דירה בשוק החופשי יכול להירשם לתכנית כמשפר דיור. יש לא מעט כאלה.
  אבל נכון שהתכנית היא איוולת ברמה הלאומית. רק שהדוגמא שהבאת לא משקפת את האיוולת.

  • ומי שהרחיקו לכת וקנו 2 דירות בדימונה/ירוחם/מגדל העמק?
   שכל דירה סביב 400,000 ש"ח בקושי?

   המטרה היתה להעביר רעיון של אלו שלקחו אחריות ונענשים לעומת כאלו שקצת פחות העדיפו לא לעשות כלום ולהמתין לחסדי היקום.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן