הערכה צופה פני עתיד- למה חשוב שיהיה לכם מזומן?

כותרת כתבתו של אריק מירובסקי בגלובס

ה- חוכמה שבדיעבד היא לא חוכמה, היא נשקם של אלו שאין להם דעה אמיתית בהווה.

לעומת זאת, ניסיון לקרוא את השווקים ולהבין מה הם טומנים בחובם, זה כבר הרבה יותר מעניין, ויותר מסוכן, אם פועלים לפי התובנות הללו.

בעבר הסתכנתי בפרסום הערכות אשר שיקפו את דעתי האישית בלבד, אני משתף בדעותי בקווה שהן אולי יעזרו למי מהקוראים שימצא אותן רלוונטיות למצבו.

 

סייג חשוב ואזהרה:

"כל הכתוב בבלוג זה וברשומה זו בפרט הינו דעתי האישית. איני יועץ השקעות ואיני מחזיק ברישיון ליעוץ השקעות. אני משקיע פרטי אשר מנתח את השוק לפי השקפת עולמי, לפי הפרשנות שאני נותן לפרמטרים סביבתיים ואחרים אשר מפורסמים בעיתונות ובגופים כאלו ואחרים.

איני מייעץ לאף אחד להשקיע עפ"י הכתוב ומפרסם אך ורק את דעתי"

קצת היסטוריה:

בעבר, ראיתי לנכון לפרסם כמה וכמה פוסטים בנושא השקעות בנדל"ן ואני חושב שראוי שתחזרו אליהם בזמנכם הפנוי, אני ממליץ לכם לחזור אל אותם פוסטים בעיקר בכדי לקרוא ולנסות להבין איך אני חושב ועל בסיס מה אני כותב.

כמובן, שזה שצדקתי בהערכותי בעבר, אינו מעיד על כך שאצדק בעתיד, אך אותו קו חשיבה מוביל אותי לכתוב את הערכה אותה אפרט בהמשך.

  1. ינואר 2014- אל תגידו שלא אמרתי לכם (הפעם הראשונה שאני חושב שפרסמתי הערכה עתידית).
  2. מרץ 2017- חיזוי העתיד בנדל"ן (פוסט בו אני מסכם מספר הערכות קודמות שנתתי).
  3. יוני 2019-   מחירי הדיור יעלו (אל תגידו שלא אמרתי לכם חלק-2).
  4. ספטמבר 2019- פוסט בעמוד הפייסבוק שלי (חלק מהדברים מתחילים לקרום עור וגידים בעת הנוכחית).

אני מציע שתעברו על הרשומות הללו בזמנכם הפנוי, ותנסו להבין כמה סיכון לקחתי כשכתבתי אותן, ולכן אין זה פלא שהרגשתי מסופק כשחלקן התממשו.

הערכות צופות פני העתיד שלי, אין מטרתן לצפות את העתיד, אלא לגרום לכם הקוראים לנסות לחשוב, להטמיע ולייצר פעולות מסויימות שיגנו עליכם אם הן יתממשו, אם הערכות אלו לא יתממשו, עדין הפעולות שתבצעו, יטיבו עמכם פיננסית- הרי בהשקעות נדל"ן עסקינן.

 

הערכה צופה פני עתיד בעקבות הקורונה-

אם בחודשים מרץ- מאי רצינו להאמין שהקורונה הינה תופעה זמנית וחולפת, היום אנחנו מבינים, כי המשבר יישאר עמנו לתקופה ארוכה. אני לא רוצה להכנס למספרים על חל"ת, אבטלה וניקוי האורוות שחברות רבות מבצעות כעת, אלא אני מעדיף להתמקד בהשפעות של כל אלו על כל אחד ואחד מאיתנו.

בעבר כתבתי כי כולם יפגעו מהמשבר בעקבות הקורונה, ההבדל בין הנפגעים השונים, יהיה לא אם הם יפגעו, אלא מתי הם יפגעו. אלו שהסתמכו על עבודתם/העסק שלהם כמקור הפרנסה היחידי, נפגעו ראשונים, אלו שיש להם רזרבות כספיות כנרה שיפגעו בשלב מאוחר יותר ואלו שיש להם השקעות יפגעו כנראה בשלב מאוחר יותר, מאחר וייקח זמן עד שהשוק כמו שוק השכירות יגיב גם למשבר, מאחר ואנשים ישאפו להוציא פחות כספים ולפחות מי שאינו עובד יפסיק לשלם ויחזור להורים (במקרה הטוב).

 

בדיוק היום, פורסמה בעיתון גלובס כתבה של אריק מירובסקי, בה הוא מראיין את מנהלי סקטור המשכנתאות בבנקים הגדולים, בינהם גם רואיין ראש סקטור המשכנתאות של מזרחי טפחות דרור פלדמן- אשר השתתף בפודקאסט שלי על כסף, השקעות והתפתחות אישית (להאזנה לפרק בספוטיפיי כנסו לקישור הפודקאסט המלא זמין בגוגל/אפל פודקאסט ושאר האפליקציות).

כותרת כתבתו של אריק מירובסקי בגלובס

 

אחת הביקורות ששמעתי על הבוקר היתה:

"שקר וכזב, הבנקים אינטרסנטים ויש להם אינטרס מובהק לומר את זה"

דעתי בנושא קצת חצויה ואני שמח לשתף אתכם.

כמובן שלבנקים יש אינטרס, אך תאמינו או לא, האינטרס שלנו זהה לבנקים, אם יהיה כאן משבר כלכלי, אנחנו נחטוף כאפות משמאל ומימין (ואני לא מתכוון בהיבט הפוליטי), לכן חשוב שמשבר משכנתאות לא יפרוץ כאן. כמו-כן בסנטימנט השלילי ברחוב כרגע, אני לא רואה איך בצל המחאה בנקים מפנים משפחות, זה רק יגרור עוד יאוש שיביא לאלימות ברחובות.

ת'כלס,
קשה לדעת מה יהיה, יש כאן בעיה רוחבית עולמית, לא משהו שייחודי למדינה אחת וכמובן שאינו ייחודי רק לישראל. את ההערכה שלי אחלק לכמה תחומים או מוקדי כח גיאו-פוליטים ומבטיח שזה יהיה קצר מאוד ופשוט מאוד להבנה.

האיחוד האירופי- באיחוד אולי גרמניה תתפוס שכל סוף סוף ותבין שהיא לא צריכה להיות הבייבי סיטר של כל הממשלות הנאיביות והכושלות בארופה ושיש להפסיק ולממן את מדינות אלו ותפרוש, בדיוק כפי שבריטניה בחוכמתה ביצעה לפני כמה חודשים, מהלך זה יביא כנראה לגסיסתו ופירוקו של גוש האירו.

השפעת ארה"ב/סין על ישראל-  המושפעת מאירופה אך בעיקר מהמדיניות והחלטות בארה"ב, יוצא שהיא מושפעת בעקיפין גם מסין עקב המלחמה הכלכלית שבין המעצמות ארה"ב- סין. כל השפעה על ארה"ב עקב מלחמה זו, משפיעה ישירות עלינו, לכן יוצא שאנו מושפעים בעקיפין מהתהליכים המתרחשים בסין וכדאי לעקוב אחרי מה שקורה בגיזרה הזו, בעיקר כדי לא להתפס עם המכנסיים למטה.

 

האם יהיה משבר משכנתאות בישראל?

הבנקים בישראל לא ימהרו לייצר משבר משכנתאות כשהם אומרים הישראלים לא יוותרו על הבית הם צודקים, והם "יעזרו" להם "לשמור" על הבית.

כל מי שיש לו יתרת משכנתא של 10-20 שנים ויתקשה בהיבט הכלכלי, יציעו לו להוריד החזרים חודשיים כדי "לעזור" להם, אך זה יהיה בפתרון של פריסה מחדש ל- 25-30 שנים, אולי אפילו ישכנעו אותם בריביות נמוכות יותר, אך הרווח המצטבר יהיה גדול יותר.

כך אנשים לא יאבדו את הבתים, והבנקים ירוויחו  וימשיכו לספור מזומנים כהרגלם בקודש.

הקבלנים יבנו במשורה, הם מבינים שכנראה כח הקניה ירד בעתיד הקרוב ולכן יהיו שמרנים יותר ויבנו בכמויות נמוכות יותר עם פרה-סיילים אגרסיביים יותר. אצל החברות הגדולות ישנם תרחישים של שנה-שנתיים ש האטה/עצירה בתוכנית העסקית, לכן קשה לי לראות את הגדולים נופלים.

הקבלנים שיפלו יהיו יותר קבלנים מסדר גודל בינוני-קטן אשר ניסו לקפוץ על עגלת הבניה של האסון הכלכלי כחלון, וימצאו עצמם בקשיים תזרימיים וסביר כי חלקם יפשטו את הרגל.

המשקיעים- צריכים להכין מזומן ולהמתין עד שיהיה זעזוע שוק ושמשקיעים חלשים יותר יזרקו דירות לא מושכרות (נכסים רעילים) החוצה. אוכלוסיית המשקיעים אינה המוגנית, ממש כמו עדר צביי ת'ופסון בסוואנה האפריקאית, הפחדנים תמיד יתחילו לברוח עקב כל משב רוח סתמי. כך גם המשקיעים, אשר מצאו עצמם בשוק הנדל"ן כי זה היה טרנד,  כי סיפרו להם שהם יכולים לעשות פליפ מהיר או כי הראו להם כמה קל לרכוש נכס ללא הון עצמי, אך עם תזרים שלילי מאוד גדול.

כל אלו יתחילו לזרוק דירות לשוק, זה ייצר תנועה וירידת מחירים לחלון הזדמנויות צר שייפתח עבור המשקיעים המבוססים והמיומנים יותר.

 

כשהמזומן הוא המלך-

תנועה זו של מכירת נכסים בידי משקיעים לא מיומנים, תייצר מעין פאניקה רגעית. אני כבר רואה את הכתבות בעיתונים הכלכלים בעיני רוחי, את אריק מירובסקי (הכתב מהכתבה לעיל) כותב ומשתמש בחרצובות לשונות בכדי לזרוע אימה ופאניקה בקוראים, הוא למעשה יעזור למשקיע הסבלני. המשקיע שכעת אינו מתפתה אלא אוגר מזומנים וממתין לעיסקה האטרקטיבית שתבוא אליו, בסבלנות, בהתמדה ובציפיה, ממש כמו טיגריס בנגאלי הממתין דרוך בסבך, למראה הארוחה הבאה שלו.

 

ההמלצות שלי-

  • תפסיקו לקרוא עיתונים! המטרה שלהם תהיה לזרוע פחד ופאניקה כי זה מה שמוכר.
  • לא לדבר עם מי שאינו משקיע מיומן, כל אחד אחר רק יפחיד אתכם.
  • לא להתייעץ עם מי שאינו משקיע פעיל.
  • התמקדו בשוק נדלן ספציפי בכדי שתדעו לזהות הזדמנויות כשהן יגיעו.
  • המנעו משמועות.
  • אפשר לעשות גם את תהליך הכשרת המשקיעים שלי, הוא יתן לכם את כל הכלים והידע הדרושים כדי לעשות זאת.

 

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן