טרוף הביטקויין ואסטרטגיית ההשקעות שלכם

מהי נקודת היציאה שלכם?

אחד המשפטים הבסיסיים בהשקעות, אמנם יצא מפיו של המשקיע האגדי וורן באפט, אך זהו משפט שכל זב חוטם, ישר ידקלם לכם אותו בכדי להישמע בעניינים:"את הרווח עושים ברכישה"! אך למשפט הזה יש חלק שני שאינו כתוב והוא (בלשוני ובצורה חופשית): "כשאתם יודעים מהי נקודת היציאה שלכם".

להשקיע בנכס, בכל נכס שלא יהיה' מבלי לקבוע תחנות יציאה, זה כמו לנהוג ברכב ללא יעד מוגדר, וכשאין יעד מוגדר, בד"כ מגיעים לשום מקום.

כשאנו משקיעים כסף, המטרות יכולות להיות שונות, אבל איך שלא נסובב ונגדיר אותן, בסוף הכל מסתכם בכסף, מטרת ההשקעה הבסיסית היא לייצר ערך נוסף להון המושקע.

בתקופה האחרונה, בעקבות 'אטרף' הביטקויין של השבועות האחרונים (נכון לכתיבת שורות אלו ערך הביטקויין הינו מעל ל 15,000$), אני שומע המון הצהרות של משקיעים כגון:

  • אני רק אוסף!!!
  • רק מחזיק ולא מתכוון למכור!!!

ועוד…..

זה למעשה גם מזכיר לי כל מיני הצהרות דומות שאני שומע ממשקיעי נדל"ן שאומרים:

  • נכסים רק קונים, לא מוכרים.
  • אני אספן נכסים.

ועוד…

הגישות דומות, ולא משנה על איזה נכס מדובר, בין אם זה נכס דיגיטאלי או נכס נדל"ן ממשי/ריאלי.

ראו גרף המסכם את ערך הביטקויין מינואר  2016 ועד להיום.

מחירי הביטקויין

חשוב לי להביהר כי רשומה זו, אינה בגנות הביטקויין, אלא היא באה להצביע על התנהגות שחשוב שמשקיע יסגל לעצמו.

אני מודה: אין לי כל הבנה בביטקויין, אני לא מכיר את המנגנון, לא מכיר את המטבע ולא מכיר את אופן ההשקעה בו. מסיבה אחת פשוטה, טרם השקעתי זמן בכדי ללמוד את צורת השקעה הזו בכדי להיכנס אליה.

חלק ממכרי המחזיקים בביטקויין ומודעים לכך שאני משקיע בנדל"ן (ובשוק ההון- אך פחות), זורקים לי מדי פעם את ההערה: "אתה לא מצטער שלא רכשת ביטקויין כשאמרנו לך"?

התשובה שלי היא פשוטה: "אני  לא מצטער"!!!
למה? מכיוון שאני משתדל להיות משקיע ממושמע, משקיע עם משמעת עצמית ועם עקרונות השקעה מאוד מאוד ברורים. חלק מעקרונות אלו הם:

  1. להיות בעל משמעת עצמית.
  2. לא להתפתות לטרנדים.
  3.  לא להשקיע באפיק שאין לי הבנה או השכלה בו.
  4. להשקיע כחלק מאסטרטגיה ברורה.
  5. לא להשקיע באפיק שהצליח להתבסס (במקרה של ביטקויין, יש הרבה סימני שאלה, למרות ההייפ החזק סביבו ושאר המטבעות הוירטואלים).
  6. לשמור על ראש פתוח אך להשאר זהיר וחשדן.

אז, מכיון שלא הבנתי בביטקויין אי שם בינואר 2016 (ואף מוקדם מכך) כשערכו היה סביב 440$ לביטקויין ומכיוון שאני טרם מבין בביטקויין כשערכו עומד היום על 15,000$. אין לי על מה להצטער, מכיוון שלא היה לי את הידע והכלים להעריך את העליה הזו.

אם נרצה להודות על האמת, לאף אחד לא היו הכלים, רוב מחזיקי הביטקויין היום, הם לא יותר ממהמרים ששיחקו אותה ועל כך אני מפרגן להם.

למה אני קורא להם מהמרים, מהסיבה הפשוטה, שחלקם רכשו את הביטקויין סביב כמה מאות דולרים למטבע, משמע שמספיק שכמה משקיעים קטנים רכשו 5-10 מטבעות כל אחד ב 700$ הם מורווחים היום 71,000-143,000$ שבשקלים זה אומר רווחי הון של 248,000-500,500 ש"ח תוך שנה-שנתיים. ואף אחד מהם טרם מכר!!! או מימש את רווחיו.

כשאני שואל את המכרים שלי, מדוע אינם מממשים, אני זוכה לתשובה פשוטה של: "למה לנו? אנחנו מורווחים"!
כמובן שהם מורווחים כרגע, אבל זה בעיקר על "הנייר".

אני ממשיך בשאלה פשוטה נוספת ושואל: "מתי תמכרו"?
זו שאלה שאני לא זוכה לתשובה חוץ מגלגול עיניים או מבט מלא מבוכה במקרה הטוב.

אני מודה שאני לא מצליח להבין את צורת ההשקעה בנכס, כאשר נקודת היציאה לוט בערפל, מתי המשקיע מתכוון לצאת מההשקעה ולממש את רווחיו?

הרי כבר היו תקופות בהיסטוריית הביטקויין שערכו ירד מ 30$ לכמה סנטים ממש תוך יום-יומיים, שזו ירידה של אלפי אחוזים, בדיוק כמו העליה של אלפי האחוזים בשבועות האחרונים. התנודתיות הזו אגב ו/או העליה המטאורית אינן מוסיפות אמינות לצורת השקעה זו.

אני חושש, שמשקיעים רבים עלולים לנחול אכזבה במקרה הטוב, באם המטבע הזה יירד בערכו, או לספוג הפסדים במקרה הרע. חשוב שכל משקיע, בכל אפיק השקעה שלא יהיה, ידע להגדיר את המטרות שלו מהשקעה ומהן נקודות היציאה שלו. אין זה אומר שאלו צריכות להיות מטרות או נקודות יציאה שהן בחזקת 'ברזל' שאין לסטות מהן, משקיע גם חייב לדעת לבצע התאמות באסטרטגיה שלו. אך עם זאת, רוב המשקיעים מתפתים ואינם נוטים להשתנות ולהסתגל למצבי השקעה שונים ובעיקר נתלים בלוח המספרים המראה את עליית המחיר, כאשר המחיר יורד, הם משכנעים עצמם, שזו ירידה תקופתית או תיקון קל, עד שזה מאוחר מדי.

לפני כמה זמן כתבתי על 'המרווח ההתנהגותי' בהשקעות, ברשומה של נדל"ן כנגד מניות, ממליץ לקוראים לחזור לרשומה זו ולרענן את זכרונכם ואת אסטרטגיית ההשקעה שלכם.

בהקשר לכך, אני כמובן ממליץ, לקרוא את הרשומה הדנה ב- אנקדוטות על כסף, אני בטוח שזה יבהיר לכם את כוונתי.

אז האם אני נגד ביטקויין? בכלל לא!
יש מצב שעבדכם הנאמן יתחיל ללמוד את הנושא ויבחן את אפיק השקעה זה. אך היו בטוחים, שכותב שורות אלו, לא ייכנס להשקעה כזו או אחרת לפני שהוא ינסה להבין אותה על בורייה, או לפחות לפי מיטב הבנתו, כישוריו ויכולתיו, וכשייכנס להשקעה, בו ביום יהיה לו מאוד ברור, מתי הוא אמור לצאת ממנה.

נסו לקבוע יעדים לכל השקעה, ואחת לכמה זמן בחנו אותם, אם הם דורשים התאמה, תקנו את היעדים, אם לא הישארו ודבקו בהם. זיכרו המשקיע שמצליח לאורך זמן, הוא המשקיע שיש לו משמעת עצמית ואורכ רוח.

מעוניינים במידע טיפים וסקירות נדל"ן?

הירשמו לעדכוני האתר

או

בקרו בדף הפייסבוק

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן