אדריכלים ותכנון הבית

עניין רכישת הקרקע בין אם ישירות מהמנהל או מבעלים פרטיים דומה עקרונית לרכישת דירה, על כן אנו בוחרים שלא להתעכב, על התהליך הזה, אשר פורט בכלליות בתרשימי הזרימה הללו.

על כן אנו מסיקים כי יש ברשותכם שטח אדמה המאושר לבניה, גודל השטח אינו משנה לעניננו, יש כאלו המחזיקים בבעלות של חצי דונם, אחרים ב 700 מ"ר ומעלה (לראיה אחוזת שאי אריסון במושב בני ציון).

בטרם תיגשו לאדריכל/ית אשר יעלו את התכנונים והפנטזיות שלכם על הנייר (חלקם יהיו גם הפנטזיות האישיות שלהם, אבל עוד נתעכב על כך בהמשך), חשוב לעשות ולדעת כמה דברים, אך תחילה קוריוז מציאותי ואמיתי:

כחלק מהתהליך ורב גוניות של דעות, היינו נוהגים לקחת את התוכנית של ולפרסם אותה באתרים  ופורומים בהם לקחו חלק אדריכלים כמשתתפים קבועים וכיועצים/מומחים. לא משנה איזו תוכנית שמנו, תמיד היו דברים לא טובים, תמיד היה פספוס כאן ושם, תמיד היו ביקורות נוקבות על האדריכל/ית שלנו, על העיצוב…. והנה הניסוי שערכנו, היינו משנים את התוכנית בהתאם להערות שקיבלו ושלחנו שוב פעם לחוות דעת….האדריכלים קטלו את ההעאות וההצעות שלהם עצמם. מה מוסר ההשכל? רק אתם יודעים מה טוב עבורכם, מרגע שהחלטתם, היו קשובים לשינויים והצעות, אבל קחו אותם בערבון מוגבל…תמיד יהיה איזה אדריכל שתהיה לו איזו הערה "חכמה" יותר.

מכירים את הפתגם: "שתי יהודים שלוש דעות"?…..אצל אדריכלים זה הרבה יותר גרוע.

ולתכלס:

1. להבין מה מתאים לכם ומה אתם רוצים. יש הבדל גדול בין מה שמתאים לבין מה שרוצים. לרוב הבונים יש/ פנטזיה על בית חלומות כזה או אחר, אשר ברוב המקרים לא רק שאינו מתאים להם אישית אלא חשוב מכך גם אינו מתאים לתקציב העומד לרשותם. לכן ככל שתבצעו הפרדה הין החלומות והפנטזיות שלכם, לבין הצרכים הפרקטיים שלכם, יהיה לכם קל יותר.

2. לכו לחברים, מכרים, קרובי משפחה, חברים של חברים אשר בנו לפני כן תעשו סיבוב בבתים שלהם ותעשו לכם רשימה מה אהבתם ומה לא, בעיקר קודם כל ברמה התכנונית של הבית, קווי מתאר, שטח, חלוקה וכו'. למרות שזה קשה מאוד, השתדלו שלא להתעוור ולהסתנוור מכל מיני שטיקים של עיצוב פנים, פטנטים וחידושים מסויימים, כל אלו הם אופנות ואין להם קשר לתצורה ומבנה הבית מבחינת המחיה שלכם במרחב הזה.

3. אחד הדברים החשובים זה לבצע רשימה מכל הביקורים הללו בבתים של אחרים של התשובות של אותם בעלי בתים על השאלה: מה לא הייתם עושים בבית, על מה הייתם מוותרים אילו הייתם בונים שוב?

4. חישבו על העתיד, בבניית בית אתם צריכים לדעת לענות ביקרוב על השאלה, מהם הצרכים העתידיים שלכם? אם אתם משפחה של זוג+ ילד, לא יהיה נכון לתכנן בית פרטי לשלושה אנשים אם יש תכנון עתידי להרחבת המשפחה, על כן נסו לשכלל גורמים עתידיים שפחות או יותר ידועים לכם.

5. הכירו את הסביבה בה אתם בונים, לסביבה בה אתם בונים יש חשיבות מכרעת לתצורת הבית שלכם. אני לא מדבר כאן על טופוגרפיה ופנ שטח, אלא על אופי הסביבה, לדוגמא: רוב הבונים אשר בונים בתוך מתחמי עיר על שטחים ממוצעים של חצי דונם, בד"כ בונים בית בעל שתי קומות, הסיבה היא שבגלל התקנות אשר מחייבים אתכם לשמור מרחק מהגדרות, מתקיים מצב שאם בונים קומה אחת אזי לא נשארת כלל חצר. לכן העדפה של רוב הבונים בתוך העיר היא לבנות שתי קומות בכדי להשאיר פיסת אדמה שתשמש שחצר עיקרית. בעוד ואלו הבונים בהרחבות קיבוציות או במושבים, כל היישובים הללו הינם "חצר אחת גדולה" לכן אין בעיה לבנות בית על קומה אחת וכמעט לא להשאיר חצר, מאחר והילדים משחקים בכל תחומי היישוב המהווה עבורם "חצר משחקים". הבדל נוסף הוא שבעיר לרוב מפרידים בין החצר והבית לבין החוץ ע"י חומות עם גדרות עליהם, בגלל הרגשת הבטחון בסביבה העירונית, לעומת זרת בקיבוץ/מושב, החשש הזה קיים פחות ולרוב הגישה היא לחומות נמוכות. לכן הבינו באיזו סביבה אתם בונים ובהתאם לכך תכננו את הבית שיהיה פרקטי עבורכם.

6. הנייר סופג הכל, את כל השינויים שאתם רוצים לבצע כדאי לבצע בשלב הנייר והשרטוט, כל שינוי שיתבצע אח"כ בשטח לעיתים יעלה לכם יותר לא רק בכסף אלא גם במאבקים ובעצבים.

הכי חשוב-

אוב האנשים משאירים את עבודת התכנון לאדריכל/ית, אני אומר שמרו את עבודת השרטוט והרעיונות לאדריכל אבל אתם אלו שקובעים. האדריכלים (ויסלחו לי האדריכלים) משחקים אותה קצת יותר מדי…… מתייחסים לעצמם כאמנים כאשר השטח שלכם הוא הקנבס והבית הוא הצבע עימו הם צובעים! אז זהו שלא!!! אל תתנו להם לבצע אמירות אדריכליות שאינן קשורות לכלום ובסוף יעלו לכם הון תועפות. אל תתנו להם להפוך את הבית שלכם למיצג אמנותי שלהם כדי שיוכלו לשלוח אנשים ולהתרשם ממנו. אתם צריכים לבנות בית שיהיה לכם נח לחיות בו ולא בית עם אמירה אדריכלית כלפי חוץ שאינה קשורה לכלום ובסוף הפנים אינו פרקטי.

לכו בקרו בבתים של אדריכלים, אנו עשינו זאת! אלו לרוב בתים פשוטים ופרקטים, את ההגזמות, האמנות והאמירות האדריכליות הם מעבירים בד"כ לבתים של הלקוחות שלהם. למה? כי זה פחות נח, זה עולה יותר…אז למה שלהם יעלה יותר ויהיה פחות נח אם ניתן לעשות זאת אצל אחרים.

לכן חשוב- קחו אדריכל/ית קשובים, הגדירו להם מה אתם רוצים וגם מה אתם לא רוצים. אנו לא ממליצים לתכנן בית פשוט כאסם, אבל אנו כן ממליצים לא להתפרע עם הרוח האדריכלית, שימו כללים ברורים וגבולות גזרה לאדריכל/ית שלכם..

השלב הבא יהיה לחפש אנשי מקצוע בתהליך הבניה.

דילוג לתוכן