כל אחד יכול להיות משקיע, האמנם?

בזמנו, לפני 4 שנים כשרק פתחתי את האתר וכל רצוני היה לשתף בחוויותי, ניסיוני וראיית עולמי כמשקיע, עשיתי זאת כי האמנתי באמת ובתמים שאכן כל אחד יכול להיות משקיע בנדל"ן. האמנתי שאם אני למדתי להשקיע אז כל אחד יכול ללמוד להשקיע, אחרי הכל זה לא ממש מדע טילים.

והנה ככל שצברתי ניסיון, ככל שרכשתי נכסים, ככל ששיתפתי את דרכי עם אחרים, גיליתי שהרוב פשוט פוחדים מהדרך הזו. אנשים מצאו שלל הסברים, שלל תרוצים, שלל סיפורים למה הם לא יכולים להשקיע למרות שהם חושבים שזה רעיון טוב.

אני לא מדבר על כאלו שחושבים שהרעיון להשקיע בנדל"ן הוא רעיון גרוע. אלא אני מדבר על אלו שחושבים שהרעיון הוא טוב, אבל משום מה לא משקיעים. אני גם מדבר על כאלו שרכשו נכס אחד להשקעה, הנכס עלה בערכו, הנכס מכניס להם שכירות נאה כל חודש, אבל זהו!! הם עצרו בהשקעות עצרו בנכס אחד.

היום אחרי כמעט 10 שנים של השקעות בנדל"ן אני מבין שבאמת לא כולם יכולים להשקיע בנדל"ן ואתם יודעים מה, לא רק בנדל"ן אלא בכל אפיק אחר. כי משקיע הוא טיפוס, הוא טיפוס אופטימי מטבעו, הוא טיפוס שרואה ורוד כשאחרים רואים שחור. הוא טיפוס שנכנס לנכס כאשר אחרים רואים חורבה בעוד הוא רואה פוטנציאל. משקיע הוא אחד כזה שלא רק מדקלם את המשפט אלא גם פועל לפיו: "החיים נתנו לך לימונים….תעשה מהם לימונדה".

לשמחתי יצא לי ללוות כמה עשרות של אנשים שהפכו למשקיעים, אנשים שחיפשו מישהו שילך עמם יד ביד, מישהו שיעזור להם בכניסה לעולם ההשקעות.

אחרי שהייתי עם כמה עשרות של אנשים שרכשו נכסים והפכו למשקיעים ולעומתם הייתי עם עשרות אחרות שרצו להשקיע אבל בסוף החליטו שלא, ישבתי עם עצמי וניסיתי להרכיב רשימה שתבדל בין שתי הקבוצות. ניסיתי להרכיב כמה כללים שיאפשרו לי להשקיע את זמני באלו שבאמת יצליחו ויהפכו למשקיעים במקום כאלו שרק ירוצו סביב הזנב של עצמם.

והנה הכללים שניסחתי לעצמי שמאפשרים לי לברור את אלו שבאמת יהפכו למשקיעים:

  1. לאתר את המצליחנים– יש לאתר את ממוקדי המטרה, את אלו שרוצים לעשות כסף והשקעות. אין טעם לבזבז זמן על אנשים שאינם החלטיים. יש לחפש ת האנשים שרוצים תוצאות ולא דיבורים.
  2. צריך להיות משוכנע– גיליתי שאני צריך להיות משוכנע שמי שעומד מולי אכן רוצה להפוך למשקיע, התפקיד של הצד השני לשכנע אותי להאמין בזה שהוא בפנים, כל הדרך.
  3. לעשות צעד קטן– רק מי שהוא מצליחן בדמו, מי שהוא ממוקד מטרה, יעשה את הצעד הראשון: יפנה זמן, יסע לאן שצריך (רכבת, אוטובוס או רכב פרטי) ולו רק בכדי לשכנע אותי שהוא רוצה להפוך למשקיע. מי שלא מוכן לעשות את הצעד הזה, לא יהיה מוכן לעשות צעדים גדולים יותר.
  4. לא להביט דרך החור של השקל– נכון, בשקל אין חור. אבל גיליתי שמי שאינו רוצה לשלם בכסף, בסוף משלם בזהב. שמתי לב לתופעה מסויימת שאנשים סופרים כמה כסף אחרים עושים במקום כמה כסף הם יכולים לעשות. להשקיע בנדל"ן זה למעשה לסחור במידע ומידע עולה כסף, גם ניסיון עולה כסף. אני תמיד מעודד את האנשים שכדאי להם לשלם עבור עצה טובה, או ניסיון של מישהו אחר מאשר: לחסוך, לא לשלם, לא לקבל עצה או טיפ חשוב ובכך למעשה לא להשקיע או לפספס עסקה (ראו דוגמא בהמשך).

אלו ארבעה כללים פשוטים שכתבתי לעצמי והם עוזרים לי לזהות ממש בקלות את אלו ששווה להשקיע עבורם זמן לבין אלו שמבזבזים את זמנם.

והדוגמא שהבטחתי:

היה מקרה בו שידכתי בין משקיעים שכבר רכשו נכס אחד לבין מתווך שאני עובד עימו הרבה זמן. שידכתי בינהם כי האמנתי שלמתווך יש נכס שיכול להתאים לפרופיל ההשקעה שלהם. המתווך סיפר להם על הנכס ולאחר שסיים לתאר את הנכס אמר כי בעבור הנכס הנ"ל הוא דורש עמלה כפולה של 4%+ מע"מ.

המשקיעים זעמו על כך שהמתווך מבקש ברוב חוצפתו עמלה כפולה מהמקובל.

וכאן הבעיה, המשקיעים הלא מיומנים הללו הסתכלו על מה המתווך מרוויח מהעיסקה במקום על מה הם מרוויחים מהעיסקה.
המתווך הציע להם נכס, שמתומחר בכ- 100,000 ש"ח פחות ממחיר השוק שלו ושל נכסים דומים מאוד בסביבה. התוספת למתווך היתה כ- 20,000 ש"ח נוספים.

מאחר והמשקיעים ראו רק את מה שהמתווך מרוויח מהעיסקה הם פספסו את התמונה הגדולה יותר, את הרווח של ה- 80,000 ש"ח שהם יכלו לעשות בעיסקה. לצערי המשקיעים נתנו לאגו ולרגש להוביל אותם וויתרו על העיסקה.

אני עד היום מתקשה להבין כיצד אנשים מפספסים עיסקה בה הרווח יכול להיות גדול, כאשר התשלום על המידע יכול להיות כל כך מועט.

אל תעשו חשבונות של אחרים….עשו את החשבונות שלכם.

 

 

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

מחשבה 1 על “כל אחד יכול להיות משקיע, האמנם?”

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן