כמה חזק המח שלנו?

זה המתלונן על חוסר בהזדמנויות, שוכח שלפעמים דלתות קטנות נםתחות לחדרים גדולים

טיפל'ה ארוך מהרגיל, אבל תאמינו לי סופר מעניין….

רוב הקוראים, חושבים שהבלוג הזה מדבר על:

נדל"ן

השקעות נדל"ן

השבחות

מינופים

עסקאות לתזרים מזומנים

על הכנת תוכנית גיבוי לפנסיה

ועוד…..

אז נכון כתבתי על נושאים אלו, אבל הבלוג ממש לא על נושאים אלו, הבלוג הזה נסוב סביב נושא אחד מרכזי, שרלוונטי לכם בכל הקשור להשקעות וכסף, הבלוג הזה הוא בלוג על:

פחד


חלק מהפעילות העסקית שלי הינה ליווי, יעוץ ותמיכה במשקיעים חדשים המעוניינים להכנס לשוק הנדל"ן, מתוקף כך אני פוגש כמעט מדי יום את הפחד המקנן בליבם של האנשים, את החששות הכמוסים בליבם מכל ההתעסקות עם כסף.

הסיבה שאנשים רבים מזדהים עם הכתוב בבלוג, הוא ההיכרות העמוקה שלי והאיזכורים התכופים שלי לפחד והדרכים להתמודד עמו (נכתב ב 2012 השנ בה הוקם הבלוג). מכיוון שהעיסוק שלי בפחדים של אנשים והניסיון שלי לעזור להם ולהפיג את הפחדים הללו, אני נוהג בגישה שאינה גישה של שכנועים, הרי לשכנע מישהו או להפעיל עליו לחץ להכנס לעסקת נדל"ן זה דבר גרוע, אדם חייב להכנס לעסקת נדל"ן או כל עסקת השקעה שלא תהיה כשהוא שלם, לכן החוכמה היא לגרום לאנשים להבין שהפחדים, הם משהו ארטילאי ולרוב לא ממש יש להם אחיזה במציאות.

לא מזמן כתבתי על שנאת ההפסד ותורת הערךשל כהנמן וטברסקי, אחד מהפחדים העיקריים אם לא העקרי שבהם שיש לאנשים,הוא הפחד מהפסד של כספים, פחד זה משתק אותם בתהליך קבלת ההחלטות. הפחד שלנו מהפסד  חזק פי-2 מההנאה/סיפוק שלנו מההצלחה, וזו הסיבה מדוע אנשים מעדיפים לא לקבל החלטות בכל הנוגע לכסף.

כחלק מהעניין שלי בהתמודדות עם הפחד, ובהיותי מדען שעסק במחקר בתחום הנוירוביוכימיה בעברי (וגם עבודת הדוקטוראט שלי עסקה בתחום מערכת העצבים), לא ממש הפחיד אותי לחפש ולנבור במחקרים שנעשו על הנושא, ומתברר שיש למדע כמה דברים מעניינים להציע לנו בנושא.

לשנות את מבנה המח כהתמודדות


פסקואל לאון Pascual Leon הינו מדען פורץ דרך בתחום מדעי המח, שמחקרו בנושא משנת 1996 היה פורץ דרך ופתח דרך וחשיבה מחודשת לתפיסה שלנו את המח האנושי. הניסוי של פסקואל היה כל כך פשוט לכאורה והוא הביא תובנות לא פחות ממדהימות על המח האנושי.

התפיסה הרווחת (עד היום לצערי) תמיד היתה שהמח שלנו הוא כמו ספוג בהיבט של קליטת מידע וגמיש ומתעצב עד גיל 5 שנים. זו היתה (ועדין בהרבה מקרים) התפיסה הרווחת, אני בטוח שמי מכם שהינו הורה לילדים שמע זאת לא פעם, שיש לחשוף את הילדים כמה שיותר וללמדם כמה שיותר עד גיל 5 כי עד אז המח שלהם מתעצב ולאחר מכן, המח פחות או יותר קבוע.

אז זהו שלא!!!

מתברר שהמח האנושי הוא דינאמי ומשתנה כל הזמן, בהנחה ואנו מספקים לו את התנאים לעשות זאת. השינוי שאנו חווים במח אינו מוגבל לזמן והוא רלוונטי לכל תקופת חיינו, ולמעשה ניתן לעורר ולגרום לשינויים מרחיקי לכת במוחנו, אשר מובילים לתוצאות אמיתיות בחיי היומיום שלנו בקריירה ובעסקים, בעצם בכל תחום אשר תבחרו.

הקלישאה: מחשבה יוצרת מציאות


איזה קטע, זו ממש לא קלישאה, יש לכך אפילו הוכחה מדעית.

בשנת 1996 פסקואל ערך ניסוי מאוד פשוט ועמו גילויים ממש מסעירים, בכדי להבין את הנקודה אני אתן את פירוט הניסוי ממש בקצרה ובפשטות.

פסקואל לקח 4 קבוצות של נבדקים, וביצע לכולם סקירת מח בטרם התחלת הניסוי בכדי לתעד את המצב ההתחלתי של המח לפני ערכית הניסוי.

לכל קבוצה הוא נתן משימה-

קבוצה 1: הוא לימד אותם קצת נגינה על פסנתר ביד אחת, ודרש מהם להתאמן על הרצף במשך כשבועיים, מדי יום.

קבוצה 2: לא נדרשה לעשות כלום, רק לבוא ולבהות בפסנתר.

קבוצה 3: נדרשה להגיע במשך שבועיים ולנגן על יד אחת בפסנתר כל רצף שהם יחפצו בו.

קבוצה 4: פסקואל לימד אותם רצף נגינה על פסנתר (זהה לקבוצה 1)  אך הוא לא ביקש מהם להתאמן על פסנתר במשך שבועיים, אלא ביקש מהם לדמיין את הרצף כל יום במשך שבועיים, ז"א לדמיין שהם מתאמנים על הרצף.

התוצאות שהתקבלו:

בקבוצות 2 + 3 לא נחזה כל שינוי בסריקת המח שנעשתה כעבור שבועיים, המח לא למד כלום ולכן לא נצברו או תועדו בו שינויים כלשהם יחסית למצב ההתחלתי.

בקבוצה 1- התקבלו תוצאות מדהימות, בסריקות המח בתום הניסוי נראה כי האזורים האחראים על הלימוד והזכרון, למעשה הראו יצירה של צברי נוירונים חדשים ויצירה של קישורים עצביים שלא היו קיימים לפני כן. זו למעשה היווה הוכחה לכך שהמח האנושי הינו דינאמי ומסוגל לגדול וללמוד גם לאחר גיל 5.

בקבוצה 4- כאן התקבלו התוצאות המשמעויותיות של פסקואל ולפי דעתי הקנו לו הכרה עולמית בתחום מדעי המח. בקבוצה זו לאחר שביצעו את הסקירה המוחית בתום הניסוי. אני מזכיר קבוצה זו רק דמיינה עצמה מתאמנת על פסנתר. נראה כי גם אצל כל הנבדקים בקבוצה זו סריקות המח הראו על יצירת צברי נוירונים וקישורים חדשים שלא היו קיימים לפני כן, באותה מידה כמו אצל הקבוצה שהתקיימה.

תמונה להמחשה כדי שיהיה מעניין בעין ולא רק הררי הררים (וגיבובי שטויות) של מילים מצידי.

ציטוט ממאמרו של פסקואל:
Average cortical output maps for the finger flexors
of the trained hand in subjects undergoing daily physical versus mental practice. Note the similarity in
output maps with either form of practice.

התוצאות הללו מדהימות ועשו רעש בכל העולם המדעי. משמעות הדבר היא שלא רק שהמח שלנו דינאמי ומסוגל ליצור ולהתפתח ככל שאנו חיים, אלא שפשוטו כמשמעו, גם כאשר אנו מדמיינים, המח מגיב לכך.

ארנולד שוורצנגר נוהג לספר כי כאשר היה עליו לעלות במשקל ולגדול לקראת תחרות- הוא היה מדמיין עצמו גדל וטופח לפני תחרויות וזה אכן בא לידי ביטוי יחד עם האימונים עשה דבר שעזר לו לזכות במר אולימפיה כמתחרה הצעיר ביותר אי פעם.

מרימי משקולות מספרים על שיפור משמעותי בתוצאות כאשר הם מדמיינים עצמם מרימים משקלים הרבה יותר כבדים מהשיא  האישי שלהם.

שחקני כדורסל/כדורגל ואמני לחימה רבים מספרים כי הדימיון מחוץ לזמן האימון משפר את התוצאות שלהם פלאים, הגוף יודע להגיב לאימון המנטאלי הנ"ל.

המח שלנו הוא דבר מדהים- ריתמו אותו


רוב האנשים אינם מודעים לפוטנציאל המוחי הקיים בהם ולכן מזניחים אותו.

הניסוי של פסקואל מחזיר אותנו לתרשים הזרימה המוכר (שאני יצרתי אבל אני בטוח שלא אני המצאתי):

מחשבות   מחשבות חדשות מיצרות תפיסת מציאות חדשה  תפיסת מציאות חדשה מייצרת פעולות חדשות  פעולות חדשות מייצרות תוצאות חדשות  תוצאות חדשות מייצרות מציאות חדשה.

הניסוי של פסקואל גם הבהיר לחוקרים שהמח שלנו לא יודע להבדיל בין חוויות אמיתיות (אימון בפסנתר) לבין חוויות מדומיינות (אלו שדמיינו שהם מנגנים) והוא מגיב אליהם בצורה דומה.

קבלו עוד עובדה מגניבה על המח ועל חיי היומיום שלכם: 95% מהפעולות היומיומיות שלכם נגזרות מהתת-מודע (פעולות שאתם לא מודעים לביצוע שלהם ולא מקדישים מחשבה) בעוד ורק 5% מהפעולות שלכם ביומיום נעשות באופן מודע. מכאן שכל ההתנהלות שלכם 95% כלל אינה בשליטתכם המודעת, זו הסיבה שקשה לאנשים לשנות את המציאות בה הם חיים, את תפיסת עולמם ואת התוצאות שהם מגיעים אליהם בחיים, בקריירה, בזוגיות וכן….. גם בהשקעות וכסף.

בפוסט מלפני חודשיים וחצי כתבתי לכם על ה- RAS, גם שם הסברתי על כוחו של הדמיון בשינוי מציאות חייכם, ממליץ לכם לרענן את הזכרון.

המח הוא מכונת הקלטה לא משוכללת ופרימיטיבית


עד כמה שהמח שלנו הוא מופלא, מתברר שהוא גם פשוט למניפולציות וכאן באה היכולת שלנו לשנות את מציאות חיינו, ממש לכתוב את החיים שלנו מחדש, אם נבחר בכך.

סך ההוויה שלנו והתת מודע שלנו נקבע ע"י החוויות שלנו והזכרונות אשר מתועדים ע"י המח במהלך חיינו, כל אוסף נתונים אלו מהעבר מהווים את התת מודע שלנו, מכאן שאופן ההתנהגות שלנו מתבסס על העבר, וכאשר העבר ידוע, כך גם העתיד ידוע אם לא תטרחו לשנות אותו.

מתוקף כך רוב האנשים שאינם מודעים ליכולת לשנות את מציאות חייהם, למעשה חיים את החיים שלהם בתסריט ידוע מראש, המבוסס על העבר.

עם זאת, אלו מכם אשר חפצים בחיים אחרים, חיים טובים יותר, חיים מועילים יותר, חיים בריאים יותר, חיים רווחים יותר, חיים מספקים יותר, חיים….. טוב הבנתם…..

יכולים לגרום לשינוי במבנה המח שלהם, ע"י התעסקות ביצירת דימיונות טובים עבורם ועבור עתידם, מכיוון שהמח לא יודע להפריד בין הדימיון לחוויות אמת, הוא יתחיל להקליט את הדימיונות ולאחסן אותם כחוויות אמיתיות, כל אלו יצרו שינוי בתפיסת העולם שלכם, בתפיסת המציאות העכשוית שלכם, וישליכו על הפעילות שלכם וההוויה היומיומית שלכם, ואלו יביאו אתכם לתוצאות הרצויות.

נשמע מדע בידיוני….כן!

האם זה אמיתי? כן!

האם זה מדעי? כן!

 

אני טוב בלהתגבר על הפחדים שלכם


מכיוון שאני אוהב ועוסק בהשקעות נדל"ן ובעיקר בהשקעות של כסף, אם בא לכם ללמוד איך מבצעים זאת, איך מאתרים עסקאות, איך מייצרים עסקאות ואיך להפוך למשקיעי נדל"ן מוצלחים, השאירו פרטים אצלי ומבטיח לחזור אליכם, תהליך הכשרת המשקיעים שלי הוא לא רק מעשי אלא הוא גם מנטאלי, בואו להפוך למשקיעים מוצלחים.

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן