כשהעוני עובר בתורשה

אזהרה: רשומה עם קורטוב של פילוסופיה וניו אייג', אבל גם עם ביסוס מדעי לחלק מהדברים.

מה הקשר בין וינס יונג, מייק טייסון,

דיאגו מארדונה ודניס רודמן?


בואו נתחיל מהדברים הקלים, כולם היו ספורטאי על, כולם היו מפורסמים, כולם היו מוערצים, כולם היו בין הטובים אם לא הכי טובים בתחומם, כולם היו מיליונרים.

שימו לב הם היו מיליונרים, היום כולם עניים אחרי פשיטת רגל.

רק בכדי ליישר קו:

וינס יונג- היה שחקן פוטבול אשר בתור טירון קיבל את החוזה השמן ביותר אי פעם לטירון, החוזה היה על 26 מיליון דולר.

מייק טייסון- האיש והאגדה של עולם האיגרוף, בשיאו IRON MIKE היה שווה 300 מיליון דולר.

דייגו מארדונה- העילוי של עולם הכדורגל העולמי, המסי של שנות ה- 80, היה שווה בשיאו כמה עשרות מיליוני דולרים.

דניס רודמן- שחקן ליגת ה- NBA בעברו עשה כ- 29 מיליון דולר בכדורסל ועוד מיליונים מפרסומות תמלוגים ותפקידים בסרטים.

כולנו מכירים את הסיפורים, של "ברי המזל" שזוכים בלוטו ונהיים עשירים בן יום, רבים מתקנאים בהם, הצד השני של המטבע הוא, שכמעט כולם, הופכים ליותר עניים ממה שהיו בטרם זכו בלוטו.

האפיגנטיקה עושה את שלה


מה זה אפיגנטיקה?
הסבר קצר ומופשט: בעשור שניים האחרונים, מדע  האפיגנטיקה תופס מקום חשוב בהרבה תחומים והשפעותיו ניכרות בצורות שונות. הבשורה החדשה שהאפיגנטיקה הביאה, היא ההבנה, שהחומר התורשתי שלנו אותו אנו מעבירים לצאצאים והמוכר כ- DNA, אינו קבוע ומשתנה כל הזמן, במשך שנים רבות התפיסה היתה כי החומר התורשתי שלנו הוא למעשה עירוב ואיחוי של החומר התורשתי שקיבלנו מהורינו.

מדע האפיגנטיקה, מביא עדויות רבות, כי החומר התורשתי שלנו משתנה גם כתוצאה מלחצי הסביבה, משמע מהצורה בה אנו חיים.

אחד מסימני ההיכר של השפעות חיצוניות על מבנה ה- DNA נקרא מתילציה, מבלי לסבך אתכם במילים קשות, משמעות המתילציה היא הוספה של מולקולה כימית מסויימת (מתיל) באתרים מסויימים ע"ג ה- DNA.

כפי שכתבתי ברשומה: נדלן- כי עשירים חיים יותר, ראינו שיש קשר בין, מצב פיננסי לבריאות, איכות חיים ואריכות חיים.

במאמר של Thomas McDade שפורסם בחודשים האחרונים, נראה כי נמצאו עדויות משמעותיות, כי עוני משפיע ומשנה את מבנה ה- DNA, נמצא כי החומר התורשתי של העניים עובר מתילציות בכ- 2500 אתרים שונים עפ"נ 1500 גנים, או במילים אחרות אם תרצו העוני נותן אותותיו על כ- 10% מהגנים. המשמעות של שינויים אלו במבנה ה- DNA היא שהם למעשה משפיעים על הביטוי/חוסר ביטוי של אותם הגנים.

הביצה והתרנגולת:


השאלה הנשאלת היא מה קדם למה או מה גרם למה?

האם העוני ואיכות החיים הירודה גורמת לשינויים בגנים?  או שמלכחתחילה ההבדל בחומר התורשתי, גורם לאנשים להיות עשירים/עניים ובכך מעצים את השינויים הגנטיים לכאן או לכאן.

האמת שזה לא ממש משנה מה קדם למה, אך ההכרה כי הדבר קיים, די בה בכדי להראות כי יש קשר חזק בין מצב סוציואקונומי למבנה ה- DNA, עם זאת, אנו יודעים כי עוני קשור למצב מנטאלי ותודעתי, ברשומה שלי 'על מה הבלוג הזה' הצגתי את הניסוי של פסקואל לאון בו הוא הראה כי אנו יכולים שנות את מבנה המח והתודעה שלנו, בכוחות עצמנו רק אם נחליט על כך.

אם ניזכר ברשימת ספורטאי העל לעיל (היא קצרה מהרשימה המקורית) ונחזור לשנות ילדותם המוקדמות של כל אותם ספורטאים, אנו נמצא מאפיינים דומים: כולם גדלו בשכונות עוני, באזורים קשים, חלק מהאזורים היו אזורי כנופיות, רובם גדלו במשפחות חד הוריות עם ניכור של אחד ההורים, כולם היו בנים למשפחות עניות.

מתוקף כך, למרות שכולם הצליחו לעשות הון רב במהלך הקריירה שלהם, הם היו חסרים את תודעת הכסף, אותו מרכיב מנטאלי שיודע להתייחס ולהתנהל עם כסף בצורה הנכונה והמיטבית, וזו הסיבה הראשונה לכך שהצליחו לאבד אותו בקלות ובמהירות.

הערה: מייק טייסון שווה היום בסביבות ה- 3 מיליון דולר, וזאת בעיקר לתמלוגים וכמה הפקות התשתתף בהן. דיאגו מארדונה שווה סבביבות 100,000 דולר ועוד חייב כמה מיליונים לרשויות המס האיטלקיות.

תודעת הכסף, היא תודעה נרכשת-


בשנים האחרונות אנו עדים לפרסומים רבים, של סדנאות, קורסים, השתלמויות ועוד טרנדים של מאמנים, מנטורים וקואצ'רים שיעזרו לכולם לגלות את סוד העושר. הם למעשה מכוונים לתקוות ולפנטזיות של אנשים רבים בתקווה למצוא את הדרך המהירה אל העושר.

הדרך אל העושר היא תהליך, תהליך שעל האדם לעבור בעצמו, התהליך הזה מתחיל בהשלה של רעיונות ישנים, של הרגלים הקשורים לאותם רעיונות, של תפיסת מציאות בצורה שונה ולעיתים הפוכה מזו שהורגלנו אליה כל חיינו עד לאותו הרגע.

שינוי התודעה הוא תהליך מרתק ומעניין שקורה לאדם (מניסיון אישי) וגורם לו להתחיל ולראות את מורכבות העולם בצורה שונה.

אני לא יכול שלא להיזכר בסרט 'המטריקס', בשלב מסויים בסרט הגיבור נאו, לפתע רואה הכל בצורה אחרת, הוא רואה את 'הקוד', זה בדיוק הרגע של שינוי התודעה ותפיסת העולם בצורה חדשה ונקיה. התשובה היא פשוטה, ברגע שתחליטו לשנות את התודעה, אתם כבר תלכו בדרך שתוביל אתכם לשם.

לראות את קוד הנדל"ן


אם מעניין אתכם, ללמוד , להבין ולרכוש את דרכי המבט והחשיבה שלי על עולם הנדל"ן, אני מזמין אתכם לקחת חלק בתהליך הכשרת המשקיעים שלי להשקעות בנדל"ן, תהליך המבוסס על המהפך אותו עברתי בדרכי להיות משקיע, עם הרבה ניסיון וחוויות נדל"ן מרתקות ומאתגרות. תשאירו פרטים, אשמח לשוחח עמכם.

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

2 מחשבות על “כשהעוני עובר בתורשה”

 1. הפוסט הכי חזק שקראתי בחיים!
  יותר חזק ומשמעותי עבורי מכל הספרים שקראתי.
  תודה.
  אשמח לקבל קישורים לקרוא עוד תוכן י
  איכותי ולא מוטה על אפיגנטיקה ומתילציה.

  • הי קובי,
   המון תודה על הפידבק, ממש כיף לכתוב כשיש קוראים כמוך שמגלים עניין.
   אני מצרף כאן כמה לינקים, שתוכל להתחיל מהם ואם תרצה להעמיק יותר, תוכל לעקוב אחר הקישורים או אחר השמות שפרסמו את הדברים, אתה גם יכול להשתמש במנוע החיפוש של Google Scholar אם אתה רוצה מאמרים מדעיים, אבל לא לכולם תהיה לך גישה חינמית, בעצם לרובם לא. אם יש לך מכרים מהאקדמיה הם יוכלו להוריד לך את ה PDF דרל האוניברסיטה.

   1. Growing Up Poor Not Only Affects Your Health, It Changes as Many as 1 in 13 Genes
   2. Poverty leaves a mark on our genes
   3. Poverty Affects Your DNA And Increases The Risk of Depression, Study Finds

   המאמר הראשון (כתוב בהיבט מופשט ופופולארי) יותר חדש מ 2019 וגם רלוונטי יותר, המאמר השני יהיה לך רלוונטי כי הוא למעשה המקור לראשון, אני חושב שזה יתן לך התחלה טובה ללמוד על הנושא.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן