לאן נעלמו 672,000,000 ש"ח?

לקוח מישראל היום

שנה שעברה נעלמו, בעצם יותר נכון לומר נמנעו מקופת המדינה כספים בשווי של 672,000,000 ש"ח, מי שמתבלבל קצת עם המספר, אני אכתוב אותו במילים: שש מאות שבעים ושניים מיליון ש"ח.

שיעור חזרה בהיסטוריה-

אנו צריכים לחזור קצת אחורה בזמן לחודש ינואר 2017 לפני טיפה יותר משלוש שנים, ממש באותו השבוע בו מונה אלי כהן לשר הכלכלה ע"י "יקירנו" ה-כחלון. אנו צריכים לחזור לכנס הקבלנים של ארגון בוני ירושלים וארגון הקבלנים בבאר שבע והנגב. שם הוא אמר בפומבי ובגאווה וביהירות שאינה בוררה לי: "רוצים דירות? לכו ללונדון, לונדון מחכה לכם!"

האמרה הזו מקוממת לא כי לונדון אינו יעד טוב להשקעות נדל"ן, אלא מכיוון שהיא יצאה מפי בעל התפקיד שאמון על כלכלת ישראל, ושר הכלכלה של ישראל אמור לעשות הפוך, הוא אמור לעודד כניסת כסף זר לישראל לצורך הצמחת הכלכלה ולא לעודד יציאה של כסף ישראלי החוצה.

מאז, הממשלה נפלה, עברנו שתי מערכות בחירות, ואנו בעיצומה של מערכת שלישית והדובדבן שבקצפת נפטרנו מנבחרת החלומות (אן שמא הסיוטים) של הכלכלה הישראלית: שר האוצר כחלון, שר הכלכלה אלי כהן, ושי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר, אל תדאגו להם, הם לא ישארו עניים- הם מסודרים.

כל אלו שהעדיפו להקשיב להם והמתינו פספסו שוב את שוק הנדל"ן, בתקופת כחלון החל מ- 2015 עלו מחירי הדיור בכ- 13.5%, המתנתם? זה אומר בפשטות הפסדתם 135,000 ש"ח על כל מיליון.

כתבה מדה-מרקר

 

איך נמנעו מאיתנו כל כך הרבה כספים?

הגישה הפופוליסטית והלוחמנית של שני הליצנים כחלון את כהן, גרמה לדעת קהל שלילית כלפי המשקיעים, יחד עם הקשחת התנאים למשקיעים בהיבטים של הפחתה במימון עד למקסימום של 50% והעלאת מס הרכישה ל- 8%, גרמה לחלק גדול מהמשקיעים לחפש אופציות מעבר לים. אני לא בטוח שכאשר אלי כהן הוציא את בליל השטויות מגרונו, הוא אכן האמין שזה מה שיקרה, רק בשנת 2017, אותה השנה בא יצא שר הכלכלה בהצהרה העצובה שלו, יצאו את גבולות המדינה כ- 900 מיליון דולר.

כתבתו של אריאל ויטמן בישראל היום, אשר פורסמה ב 2018

בעדכונים האחרונים שאנו מקבלים, מתברר כי התמונה לשנת 2019, עגומה אף יותר, היקף הכספים אשר יצאו את גבולות המדינה כמעט ושילשו את עצמם מאז 2017, ב- 2019 יצאו את גבולות המדינה כ- 2.4 מיליארד דולר.

אני חושב שנקבל מספר מגניב יותר בשקלים, רק בכדי להבין את ההיקף שיצא את גבולות המדינה- כספים שיכלו להישאר מושקעים בישראל: 8.4 מיליארד ש"ח יצאו להשקעות נדל"ן בארה"ב בלבד לשנת 2019.

מתוך כתבה בישראל היום

בהנחה וכספים אלו היו מושקעים בישראל בנדל"ן, הרי שהיה נגבה עליהם מס רכישה בגובה 8% מהסכום, המהווים 672,000,000 ש"ח. אלו כספים שהמשקיעים היו משלמים למדינה המשקיעים בנוסף  לעלוויות העיסקה.

אלו רק ההפסדים על גובה ההשקעה, אך יש הפסדים היקפיים למדינה שקשה לאמוד אותם כגון:

 • ההפסדים על המע"מ ומס הכנסה שהמדינה לא גבתה מעו"ד שנותנים יעוץ משפטי בעיסקה.
 • מע"מ ומס הכנסה על דירות הנרכשות מקבלנים ודירות על הנייר.
 • מע"מ ומס הכנסה על שכ"ט שמאים.
 • מיסים כתוצאה מרווחי הבנקים על המשכנתאות.
 • מע"מ ומס הכנסה מיועצי המשכנתאות.
 • ועוד…..

מאחר ובשנת 2017 יצאו את גבולות הארץ 900 מיליון דולר, אבצע הנחה מושכלת כי בשנת 2018 יצאו כ- 1.6 מיליארד. בחישוב פשוט אנו מדברים על הפסדים רק על מס רכישה בגובה של: 1,372,000,000 ש"ח, 1.372 מיליארד,מיליארד ושלוש מאות שבעים ושניים ש"ח.

חשוב לציין, כל המספרים לעיל מדברים רק על כסף שיצא לארה"ב, כידוע משקיעים רבים משקיעים בארופה, במדינות הבלקן כמו יוון, מזרח ארופה כגון: רומניה ועוד יעדים אקזוטיים כמו קוסטה-ריקה וגיאורגיה.

אני רק שאלה:

טוב בעצם כמה שאלות…

 • כמה תרופות ניתן היה לממן לחולים סופניים?
 • כמה מכונות MRI היה ניתן לרכוש?
 • כמה תקנים של רופאים ניתן היה להוסיף בביה"ח?
 • כמה ביה"ח חדשים ניתן היה לבנות בסכומים אלו?
 • בכמה ניתן היה להגדיל את קצבת הנכים או לתת מענקים חדש פעמים בשנים אלו?
 • כיצד ניתן היה לשפר את ערוב חייהם של ניצולי השואה אשר גוססים בעוני לאיטם ובסבל?

שאלות אלו ממש לא מעניינות לא את כחלון ולא את אלי כהן, מה אכפת להם…. כחלון מתגורר לו על הכרמל בעיר חיפה ורואה את הים מהסלון, כמה ניצולי שואה ואסופה של נכים, ממש לא מעניינים אותו- אבל המשקיעים…. זה מה שהפריע לכחלון בעין.

מה צופן העתיד?

להערכתי, מחירי הדירות ימשיכו לעלות, כרגע אין כל אינדיקציות לפעולות כאלו ואחרות, אשר נעשות בכדי להגדיל את היצע הדירות וכל עוד אין הגדלה בהיצע, לא תהיה ירידת מחירים לאור הביקוש הגובר עם הגידול הדמוגרפי משנה לשנה.

ב- 2014, העזתי לכתוב פוסט, שאומר שמי שלא יקנה דירה ב-5 השנים הבאות (נכון ל- 2014) יהיה לו קשה מאוד לרכוש דירה לאחר מכן, והנה היום אנו עומדים בדיוק 5 שנים אחרי, הנבואה הזו התבררה כנכונה, אל תמתינו עוד 5 שנים כדי לקנות נדל"ן, עדיף שתרכשו היום ואז תמתינו.

זה הזמן ללמוד ולרכוש את הידע לעשיה נכונה לצורך השקעה בנדל"ן, בתהליך הכשרת המשקיעים שלי, אני חושף אתכם לניסיון, למקרים המיוחדים שנתקלנו בהם לאורך השנים, בכדי לקצר עבורכם את הדרך לנכס שלכם, השאירו פרטים, נשמח לחזור אליכם.

 

 

 

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

מחשבה 1 על “לאן נעלמו 672,000,000 ש"ח?”

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן