לא להחליט זו גם החלטה, השאלה אם זו ההחלטה הנכונה?

פורטפוליו של נכסים מניבים

בשנת 2014 כתבתי פוסט שרמז בין השורות לגבי קבלה של החלטות שגויות, כותרת הפוסט היתה: אל תגידו שלא אמרתי לכם…

בסיכומון קצרצר מהות הפוסט מבוטאת ממש בפיסקה הראשונה שאמרה דאז: מי שלא יקנה דירה ב- 5 השנים הקרובות, לא יצליח לרכוש דירה בישראל.

זה כמובן כוון לכלל האוכלוסיה שרובם חיפשו דירות למגורים ולא להשקעה, באוה התקופה היתה אווירה של התפוצצות בועה, העיתונים ניסו לפמפם מצב של ירידת  מחיר, כחלון סיפק כותרות כמו אחוז אמוק שיורה צרורות ממקלע מא"ג כל אלו יצרו אוויר של תקווה, אנשים מבלי להבין יותר מדי החלו להאמין שאולי מציאות בה ירדו מחירי הדירות באותה התקופה אכן אפשרית ושנה לאחר אותו הפוסט יצא הפוסט המייצג את התובנה הזו: האמונה והתקווה צרוף מסוכן.

אני חלילה לא טוען שמחירי הנדל"ן לא יכולים לרדת, אני אפילו אומר זאת בהדגשה, גם נדל"ן כמו שווקים ואפיקי השקעה אחרים מכיל תקופות של עליית מחירים ועדנה ותקופות פחות טובות של ירידת מחירים. כן חברים וקוראים יקרים, למרות התקופה של 12 הנשים האחרונות בהן חווינו עליות מחירים והשקעות נדל"ן מאוד מעניינות, גם אפיק הנדל"ן חשוף לתהליכים של ירידות מחיר, מתי זה יקרה? אין לי מושג….

לפי ניתוחים שאני עושה ביני לבין עצמי, אני כרגע לא רואה מצב בו מחירי הדיור ירדו בשנים הקרובות, פשוט נתוני המאקרו ושאר הפרמטרים בשטח לא תואמים את התרחיש הזה.

כשכתבתי את הפוסט ההוא , אי שם ב- 2014 קיוויתי שהתחזית הזו לא תתממש, כי ידעתי שהתממשות התחזית (כפי שקרה במציאות) משמעותה תהיה התבטאות בכמה רבדים:

  1. התייקרות מחירי הדיור.
  2. החסכונות של אותן משפחות וזוגות צעירים כבר לא יספיקו לשמש כהון עצמי לאותן דירות שבעבר ידם היתה משגת.
  3. שחיקה איפלציונית של כספם ברובד הכלכלי הפשוט ביותר.
  4. חלק מההון העצמי יקטן, מאחר ויש לאנשים נטיה "לאכול" את הכסף.
  5. ניתוב כספים לאפיקים אחרים על בסיס שמועות כמו בשוק ההון, בו רוב האנשים פשוט לא ממושמעים בכדי לנהל השקעה.
  6. הפניה של חלק מהחסכונות כהשלמה לתשלומי שכירות.

 

אם אין אפשרות לרכוש את דירת החלומות תשכירו את דירת החלומות:

הרגש החזק של האנשים, להתגורר בבית משלהם, לעיתים מייצר מרדף אחר "חלום" שרוב המשפחות לא יכולות לעמוד בו כלכלית, לכן נוצר מצב שהם מכוונים לדירות שמראש אין ידם משגת, אנשים רבים רכשו את דירת "החלומות" והתחייבו למשכנתאות הגדולות עליהם בכמה מידות, כשהריבית נמוכה, נורא קל להתחייב למשכנתא, רק שרוב בתי האב הללו התעלמו מהעבודה שהריבית לא תשאר לנצח וכשהיא תעלה יעלו גם ההחזרים, שחלקם כנראה לא יוכלו לעמוד בהם.

מהלכים נוספים אליהם נחשפתי, הוא לעיתים רכישה של דירות, אשר גדולות מעבר לצרכי משפחות הקונים, זוגות צעירים + ילד שיכלו להסתפק בדירת 3 חדרים יד שניה, פנו לרכוש דירות 4 חדרים חדשות מקבלן, למעשה רכשו דירה שגדולה עליהם בחדר.

משפחות + 2 ילדים, שדרגו לדירות של 5 חדרים וכן הלאה…..

במצב דברים שכזה בו משפחות רוכשות דירות עפ"י אופנה וטרנד, ומתייחסות לדירות כמוצר סטטוס, מתברר שמשפחות רבות התחייבו לא רק למשכנתאות שגדולות עליהם, אלא גם לנכסים שבכללם לא לואמים את הצרכים הממשיים שלהם- העיקר "שהגשימו את החלום".

הנטיה האישית שלי תמיד היתה לכוון אשים למצב בו אם אין להם מספיק הון עצמי לרכוש את דירת החלומות, שירכשו דירה סבירה, דירה טובה ישכירו אותה ובמקביל ישכרו את דירת החלומות שלהם. לא חייבים להיות ישר בעלים של דירת החלומות, בשביל להגשים חלום, צריך לעבוד, לא להשתעבד. רוב המשפחות פשוט הפכו את היוצרות ויצרו מצב של השתעבדות עבוד דירה ולא לעבוד עבור דירת החלומות העתידית.

 

ההחלטה הכי גרועה כי להחליט שלא להחליט:

רוב האנשים עמם שוחחתי בזמנו ולצערי עד עצם היום הזה, היו מאוד פאסיביים במסלול החיים שלהם בכל הקשור לעולם התוכן של הנדל"ן, כולם ידעו לדבר על זה, להביע דעה על השוק לכאן ולכאן אך רובם פשוט לא עשו מאום.

במבט לאחור, אי ההחלטה המובילה בתורה לאי עשיה, מביאה גם לחוסר תוצאות.

 

את המשבר של 2008 כבר פספסתם, האם אתם מוכנים לפספס גם את משבר הקורונה של 2020?

באחד הפרקים שלי בפודקאסט על כסף השקעות והתפתחות אישית- הפודקאסט של גורו נדלן אחת מדמויות המפתח שיתפה אותי בזווית ראיה מעניינת במשפט אחד שלטעמי יכול להיות קלישאת השקעות ויראלית:

"אסור לבזבז משבר טוב"

בפוסט איזה סוג משקיע אתה? נתתי דוגמא כיצד משברים בטבע, בצורה של שריפות יער, הן למעשה הזדמנות וכר פורה להתפתחות וגדילה. כך גם משקיעים- משקיעים אשר יודעים לזהות את המשברים בעוד ורוב האשים מעדיפים להקפיא החלטות, לא לבצע מהלכים שהם חשבו לבצע, אווירת חוסר הוודאות של המשבר מלחיצה אנשים.

ביננו… מה שמלחיץ אותם, זו הפאניקה שהם חשופים אליה במדיה הטלויזיונית, כותרות העיתונים, וכמובן הפאניקה שמופצת בשיחות הסלון בין חבורת חברים מפוחדים, שכל אחד נהיה אנליסט מדופלם ויודע להסביר למה כל המציאות הנוכחית והעתיד הולכים להיות שחורים.

יש רק עובדה אחת ממנה מתעלמים כל אותם חוזי שחורות אחוזי פאניקה-

אחרי כל משבר, שימו לב אני מדגיש אחרי כל משבר ישנה תקופה של צמיחה ושל עדנה, זרעי תקופת הצמיחה והגדילה נזרעו לא אחרי המשבר אלא בזמן המשבר. אלו שיודעים לצאת החוצה בזמן משבר ומבינים שרוב האוכלוסיה מקבלת החלטות מפאניקה ולחץ ולכן לרוב ההחלטות הללו שגויות, אלו שמסתובבים בחוץ בזמן הסערה/משבר וידעו לזהות את כל אותם מקבלי ההחלטות הגרועות, או לחילופין את אלו שאינם יודעים או מסוגלים לקבל החלטות בזמן אמת, זו ההזדמנו שלכם.

בזמן משבר ההזדמנויות פשוט קופצות עליכם את רק צריכים לזהות אותן ולהיות מנותקים רגשית מהאווירה הכללית-

לצערי בני האנוש הם חיה עדרית, רובם רצים לאן שהרוב רץ, רק המיעוט נוהג ללכת בדרכים אחרות. לכן בזמן משבר כמו בשוק ההון לדוגמא כשרוב מוכרים מלחץ והמחירים יורדים, רק המיעוט יודע לזהות את הזדמנויות הקניה, רק המיעוט מנתק עצמו מהבערה הרגשית בה הרוב מצויים ומקבל החלטות על בסיס חשיבה הגיונית.

אני עם אלדד תמיר מתארח אצלו בבית ההשקעות לצורך הראיון

אם אתם רוצים לדעת כמה חכם היה צריך להיות בכדי לרכוש חבית נפט ב- 1$ ולמכור אותה בסביבות 40$, כדאי שתקשיבו לפרק הזה עם אלדד תמיר בעלים של בית ההשקעות תמיר פישמן וחבר פאנל הכרישים בו אני מראיין אותו בפודקאסט והוא מדבר על פחדים של משקיעים בפתיחות וגילוי לב.

 

היכן אהיה יום אחרי משבר הקורונה של 2020?

זו השאלה אותה אתם צריכים לשאול את עצמכם בעומדכם מול המראה, הפוסט הזה אינו פוסט ביקורת על צורת ניהול המשבר, את המובן מאליו אין צורך לכתוב. אך עם זאת, אני כן רוצה לטעת בכם את זרעי ההזדמנויות שהמשבר הזה טומן בחובו.

במשבר הנוכחי כמו בכל משבר עם השלכות כלכליות, ישנו מצב של זעזוע בו חלק מהדברים "מתאפסים" מעין Re-start של המערכת, מצבים שכאלו מהווים הזדמנות למי שיודע לבצע מהלכים ולא לחשוש מדעת הקהל של ההמונים בחוץ.

"כשהים רגוע, לא נורא אם יש כמה חורים בספינה וחור קטן במפרש, אך כשיש סערה- אלו החורים אשר יגרמו לתביעתכם"

משפט מקורי שלי- מקווה שאהבתם.

כשהכל מתנהל כשורה, רוב האנשים מתעלמים מבעיות שנראות קטנות ולא זניחות ואז כשמגיע זעזוע או טלטלה שלא היו מוכנים אליה, בדיוק אי מתן הפתרונות לבעיות הקטנות הוא מתברר כמשהו שיכל להציל את כל העסק מהזעזוע.

 

האם השקעה בנדל"ן היתה עוזרת לכם היום?

רוב האנשים קוראים את הבלוג ואת הפוסטים בהם אני משתף מראיית עולמי, הרוב מקבלים ידע כללי על עולמות התוכן הקשורים בנדל"ן אך לא עושים כלום בנידון, המיעוט לעומת זאת, אלו שמבינים שהגיעה השעה, הגיעה העת לבצע מעשים, הם אותו המיעוט, אשר מבינים שניצול נכון של החשיבה והמשאבים בהווה, יכינו אותם למשבר העתיד, יתרה מזו, אותו מיעוט מבין, שהזדמנויות המשבר הנוכחי, עומדות לדפוק על דלתם בחודשים הקרובים והם עושו את ההחלטות והפעולות בכדי להיות מוכנים לקפוץ על הזדמנויות אלו.

מי שהשקיע אנרגיה בשנים האחרונות בביצוע השקעות נדל"ן, מבין שההכנסה מהנכסים בהם השקיעה, עוזרת לו בתקופה של חוסר ודאות כמו המשבר הנוכחי.

"משברים הם דבר זמני, ממש כמו הזדמנויות"! עוד משפט שלי 🙂

משברים והזדמנויות עם ארועים חולפים אם הגעתם לא מוכנים למשבר- דעו שהוא זמני ויחלוף, אך כשמגיע משבר הוא גם מביא עימו הזדמנות, אל תגרמו להזדמנות הזו לממוק מידכם.

"תנו למשברים לחלוף- על ההזדמנויות תקפצו" אני מפציץ היום במשפטים 🙂

אני מפציר בכם, בחודשים הקרובים, יהיו הזדמנויות נדלנ"יות מאוד מעניינות, משבר הקורונה הוא סוג של פיצוי והזדמנות שניה לאלו שפספסו את משבר 2008, אל תהיו מפספסי הזדמנויות סדרתיים, בואו היפכו למשקיעים.

אם תחום הנדל"ן מעניין אתכם, אם אתם חוששים או לא יודעים מהיכן להתחיל, או שאתם חדורי מוטיבציה, אך רק צריכים את הבעיטה הראשונה בכדי להוציא לפועל את המוטיבציה העצורה בתוככם ולהתחיל להגשים את הייעוד שלכם כמשקיעים, אני מזמין אתכם לפחות לשקול לקחת חלק בתהליך הכשרת המשקיעים שלי, אני לא אדם מיוחד והתהליך הזה נוצר על בסיס ניסיוני והעסקאות אותן בצעתי, אם אני הצלחתי אין סיבה שכל אחד מכם יצליח גם- במידה וירצה, זה תלוי אך ורק ברצונכם.

משבר הקורונה לא ישאר…אך ההשקעות שתבצעו עקב המשבר ישארו אתכם.

זו ההזדמנות שלכם לקבל את ההחלטה הנכונה עבורכם, הרגישו חופשי להשאיר פרטים בלינק– אשמח לשוחח עמכם.

 

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן