מה הייתם עושים אילו הייתם זוכים בלוטו?

הנה קטע מעניין…

אתמול במקום העבודה בו אני מצוי, מדי פעם עושים סדנאות בנושאים שונים, אתמול חלק מהסדנא נגע בשאלון שהוגש לכולם ונדרשנו לענות עליו. היו בשאלון שתי שאלות שהיו מנותקות משאר השאלות (כל השאלות עסקו בנושאים שונים ומגוונים), היינו בערך כ- 30 איש בסדנא.

שתי השאלות היו:

1. מה היית עושה אילו זכית בלוטו?

2. אילו היית חוסך כסף, אז…..

אני רוצה להדגיש כי הסדנה לא היתה בכלל בנושא פיננסי, לא בנושא כלכלי , לא בנושא פנסיוני או כל נושא אחר שקשור לכסף ולהתנהלות איתו, היו בשאלון כ- 30 שאלות שאינן קשורות אחת לשניה או לנושא מרכזי אחד…

הדבר שהפתיע אותי מאוד במענה הגלוי לשתי שאלות אלו היה שכל העונים למעט אחד, ענו על שתי השאלות הללו בתשובה אחת שחזרה על עצמה: היינו קונים דירה!!!

רק אחד ענה, הייתי משקיע את הכסף וממשיך לגלגל אותו (אשאיר לכם את הניחוש מי זה היה).

אבל ברגע שזה היה המצב, נדלקה לי נורה מעל לראש, הבנתי כי אנשים כל כך כמהים לדירה שהם פשוט לא חושבים בצורה ראציונאלית והגיונית. נותנים להם סכום כסף עצום….מה הם יעשו איתו? יקנו דירה…. אין להם כל חשיבה כלכלית על העניין.

הבנתי כי יש כאן שתי בעיות עיקריות, עליהן אני מדבר אינספור פעמים:

1. אנשים רואים ברכישת דירה מטרה במהלך חייהם.

2. אנשים לא יודעים מה לעשות עם כסף שמגיע אליהם.

כעת בואו נביט על התשובות אשר ניתנו לשתי שאלות אלו, את התשובה לשאלה הראשונה אני יכול להבין מבחינת היגיון, ידם של האנשים אינה משגת לרכוש דירה, לכן הם אומרים אם אזכה בלוטו, קודם ארכוש דירה ואח"כ אחשוב מה לעשות עם היתרה. זה השקפה שאני יכול להבין אותה, אבל גם כאן יש בעיה, מה יהיה לאחר שהם יקנו את הדירה?

מה יעשו ביתרת הכסף? אף אחד לא נותן את הדעת על כך, אני יודע מה הם יעשו עם הכסף: ישדרגו את האוטו, ירכשו מוצרי מותרות לבית, יסעו לחו"ל…או במילה אחת, יבזבזו אותו.

כעת בואו נעבור לשאלה השניה: אילו הייתי חוסך כסף, אז….

גם כאן אנשים ענו לרכוש דירה, הם חושבים שהבעיה טמונה בכך שאינם חוסכים מספיק. יש כאן בעיה עמוקה מאוד, אנשים מחד הבינו כי הם לא עמדו במרוץ רכישת הדירה כי מחירי הדירות עלו מהר יותר מהיכולת שלהם לחסוך, למעשה היכולת הזו ברחה להם ומאידך, הם טועים פעם שניה וחושבים שהאשמה היא באי חסכון הכסף.

הם מזהים את הבעיה, אבל לא מצביעים על הפתרון!

הפתרון אינו חסכון בכסף, חסכון יכול להיות זמני לתקופה מסויימת, אבל כפי שראינו בשנים האחרונות קצב החסכון אינו מדביק את קצב מחירי הדירות. הפתרון הוא בניהול הכסף, אנשים טרם הפנימו כי הם מנהלים את כספם בצורה שגויה, במקום להשקיע את החסכונות שלהם ולהגדיל את רף החסכון ע"י תשואה עודפת, הם עדין מנסים להדביק את הפער בשיטת החסכון.

דומה הדבר לרוכב על סס מרוץ אשר מנסה להתחרות במרוצי פורמולה אחת…..הטכנולוגיה השתנתה, הסוס בחיים כבר לא ישיג את המכונה.

רבותיי שנו את האסטרטגיה שלכם, השיטה השינה הזו של 'דן חסכן' כבר לא עובדת.

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

6 מחשבות על “מה הייתם עושים אילו הייתם זוכים בלוטו?”

 1. מדויק!מדויק!מדויק!
  קראת את המחשבות שלי השבוע , השתגעתי כבר מלנסות להסביר או יותר נכון להבין למה זוגות צעירים רוצים לעשות טעות פיננסית שכזו, זו פשוט טעות ושטות אחת גדולה לקנות דירה.במרכז בסביבות מיליון אם הם ממש צנועים ,1.2- 1.4 אם הם חושבים שהם יחיו טוב ו1.6 אם הם רוצים להתאבד ,שלא לדבר עם 2 מיליון וצפונה.
  אין פשוט חשיבה מעבר, למזלי ניתקלתי בך ובעוד כמה יזמים שהאירו את עיני ואני ממש לא מתכוון לעשות את הטעות הפיננסית הזו ועוד יותר מזל שהארתי את עיניה של בת זוגתי כך שהיא גם מדברת על נכסים להשקעה ולא על קניית דירה.
  בכל מקרה לגבי השאלה התשובה בשבילי היא ברורה וחד משמעית- אם הייתי זוכה בלוטו הייתי משקיע את כספי בהקמת עסק, קניית נכסים והשקעות בשוק ההון (תכלס זו התוכנית עבודה שלי ושל בת זוגתי גם אם לא נזכה), יום נפלא

  • שלום דודי,
   זו בהחלט תוכנית עבודה ואסטרטגיה ראויה.
   הגורם השני הכי חשוב לאחר בניית תוכנית העבודה זו התמדה.
   אני תמיד אומר, שהמטרה שלנו זה לבנות אמפריה כלכלית (כל אחד וקנה המידה שלו), ובכדי לבנות אימפריה חשוב לעבוד לאט, בצורה נכונה, ובהתמדה…. הזמן וההשקעות כבר יעשו את שלהם.
   אני מעריך כי אנשים בני 25-30 אם יפעלו נכון יכולים להיות עמידים כבר בגילאי 35-45.

   עלו והצליחו, אתם על השביל הנכון.

 2. האם שייך להשקיע בנדל"ן ללא הון התחלתי?!
  (דירה יש לי בשווי 850,000 אלף ש"ח משלם משכנתא של 1400 ש"ח בחודש)

  • שלום ברוך,
   איני נוהג לענות בצורה אישית על גבי התגובות כאן, מאחר ואיני מכיר את נתוניך האישיים אשר יכולים לעזור לי לנסות ולהבין את מצבך.
   אני גם מדגיש ואומר שאיני יועץ, אלא יכול לתת רק את זוית הראיה שלי מניסיוני.

 3. זה נכון חלקית. מי שאינו מבין בהשקעות שוק ההון ונדלן וזה כ80% מהציבור רצוי מאוד שיתרחקו מהשקעות וכן יתנול דן חסכן אחרת לילדים שלהם לא ישאר כסף לאוכל

  • שלום יוסי,
   תודה על תגובתך.
   עם זאת אני חושב שטעות בידך משני סיבות:
   1. מי שימשיך בשיטת 'דן חסכן' גם לא יהיה לו כסף לאוכל, הרי כבר הסברתי שקופות החסכון גורמות לך להפסיד כסף לא לרויח כסף (כתבתי על זה הזדמנויות שונות בבלוג, חפש לקריאה).

   2. גישתך שוללת את האפשרות ללמוד!!!
   יש סיבה מדוע המין האנושי שולט בעולם מבין כל היצורים, המח שלנו איפשר את השליטה המוחלטת שלנו עפ"נ כדוה"א.
   אני מציע שנשתמש באותו המח והפוטנציאל הגלום בו בכדי לעשות את הדבר הפשוט ביותר: ללמוד כיצד להשקיע את כספנו בתבונה, לא משקיעים לפני שלומדים.
   בתגובתך התייחסת להשקעה ללא למידה, מה שאומר מהמרים… ולכן מפסידים.

   מקווה שהבהרתי את ההבדלים בגישתנו.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן