מה הקשר בין בין-לאדן, דן חלוץ ואתר Zillow?

_השקעה זו דרך שצועדים לאורכה, לא אבן שנחים עליה_

זו הולכת להיות רשומה קצת שונה, אבל שווה לכם…

פיגוע התאומים-

ה- 11 לספטמבר הוא תאריך החרוט בזכרונם של רוב תושבי כדוה"א הבוגרים, היום בו שני מטוסים התרסקו לתוך מגדלי התאומים וגרמו לקריסתם ולמותם של מעל 2753 בני אדם שעבדו בגורדי השחקים הללו, את המטוסים הטיסו מחבלים מארגונו של בין-לאדן.

בתחקירים של סוכנויות הביון השונות בארה"ב, ניסו להבין כיצד אף אחד לא הצליח לחזות או להתריע בפני פיגוע מגאלומני שכזה, בעיקר שכמה שנים לפני כן, היה כבר ניסיון למוטט אותם ע"י רכב תופת בחניון התת קרקעי.

היו כמה מסקנות עיקריות למחדל הזה, אך העיקרית שבהם היתה, שבניסיון לאיסוף מודיעין על תכנון פיגועים ומפגעים טרם ביצע הפיגוע, רוב הסוכניות האמריקאיות התבססו על מודיעין אלקטרוני וטכנולוגי. במקום על מודיעין המתבסס על מקורות אנושיים אמיתיים עם רגליים, עיניים ואוזניים בשטח האוייב המכונה יומינט בעגה המודיעינית.

לאלו מכם שרוצים להעמיק ולהבין עד כמה הפספוס הטכנולוגי היה גדול אני ממליץ לקרוא את הספר 'ציידת הטרוריסטים', סיפורה של ישראלית אנונימית אשר הינה אחת המומחיות העולמיות לטרור איסלאמי והיא התריע מבעוד מועד אך לא ממש הקשיבו לה.

 מלחמת לבנון השניה-

כ- 5 שנים לאחר פיגוע התאומים, בעקבות מבצע חטיפה נועז של החיזבאללה בגבול לבנון באזור זרעית (שם נהרגו ונחטפו אלדד רגב ואהוד גולדוואסר). עם היוודע דבר הפיגוע והחטיפה, יצא צה"ל למה שלימים נקראה מלחמת לבנון השניה. באותה העת הרמטכ"ל היה דן חלוץ אשר בתפקידו הקודם היה איש חיל האוויר, הטעות והפספוס הקריטי של חלוץ כרמטכ"ל היה כי תפיסת ניהול המלחמה שלו היתה כניהול של מבצע מוטס, הוא סבר כי הוא יוכל להכריע את חיזבאללה, ע"י מלחמת מסכים, ניהול המלחמה דרך מוניטורים ע"י תקיפות של חיל האוויר טילים וארטילריה ללא רגליים על הקרקע.

לצערנו הבינו מאוחר מדי כי אין משמעות לכל הטכנולוגיה: תצלומי לווין, שידורי מצלמות אויר ממטוסי תקיפה ושידורי וידאו מפצצות וטילים חכמים, כאשר מנהלים מלחמה חייבים רגליים על הקרקע בכדי להשיג הכרעה.

אתר הנדל"ן הגדול בעולם-

אתר ZILLOW הוא אתר הנדל"ן הגדול בעולם ומצוי במקום החמישי בעולם בכניסות משתמשים ליום באתר. באתר זה ניתן למצוא נכסים המפורסמים ברחבי ארה"ב, למצוא מידע על אזור הנכס, עלויות, בתי ספר, מוסדות ועוד. אתר זה יושב על מאגר דאטה עצום. מנהלי זילואו, החליטו לייצר טכנולוגית בינה מלאכותית/אלגוריתם, שתסייע להם לזהות עיוותי שוק ו/או נכסים מתחת למחיר שוק.

המטרה שלהם היתה- כשהם מזהים עיוות שכזה הם ירכשו בעצמם את הנכס מתחת למחיר השוק ולא משנה היכן מיקומו בארה"ב, הם יביאו צוותים שיעריכו את הנכס, ישפצו אותו, ישביחו אותו וימכרו אותו ברווח. תחשבו על מעין אמאזון/איביי של נכסים לפליפים בכל רחבי ארה"ב.

אך חלומות לחוד ומציאות לחוד, מתברר כי זה שיש אלגוריתם שאולי "מזהה" עיוותי שוק, לא ממש מספיק טוב בכדי לנהל עסקאות נדל"ן בשטח. התוצאה היתה שלאחר ביצוע של עסקאות שכאלו נצברו לזילואו הפסדים עצומים שגרמו להם לפטר כ- 25% ממצבת כח האדם שלהם, סך ההפסדים של זילואו מוערכים בכ- 308 מיליון דולר.

רגע אני אכתוב את זה שוב: 308,000,000$ !

בזילואו גילו בדרך הקשה והכואבת כי בינה מלאכותית ואלגורותמים אינם מספיקים בעסק שאנשים הם המרכיב העיקרי והמשמעותי בו, כי עסקת נדל"ן יותר מאשר היא עסקה כלכלית, היא למעשה מערכת יחסים בין אנשים מתחומים שונים:

מערכת היחסים בין הקונה למוכר

מערכת היחסים בין הקונה למתווך

מערכת היחסים בין המוכר למתווך

מערכת היחסים בין הקונה/מוכר לשמאי

מערכת היחסים בין הקונה/מוכר לבנקים

מערכת היחסים בין הקונה/מוכר לעורכי הדין שלהם

מערכת היחסים בין הקונה לקבלן השיפוץ

מערכת היחסים בין הקונה/מוכר ורשויות המס

מערכת היחסים של קונה/מוכר ורואי החשבון שלהם

 

טוב הבנתם…. נדל"ן זה מערכות יחסים עם אנשים ולא של פונקציות ושורות קוד שרצות על חוות שרתים בתוך מרתף ממוזג.

איך כל זה קשור לעשיה נדלנית?

הפספוס של כל השלושה מצתמצם לגורם המשותף לכל הכשלונות הללו והוא חוסר שימוש והבנה של חשיבות הגורם האנושי.

כמו במקרים שתוארו לעיל כך גם בנדל"ן, הטכנולוגיה ומאגרי המידע כמו:

  • יד 2
  • רשות המיסים
  • מדלן
  • גוגל ארת'
  • אתרי מידע ממשלתיים שונים
  • ועוד….

הם רק מקורות מידע ראשונים או תומכים אם תרצו, לא משנה כיצד תשלבו בינהם, הם לעולם לא יחליפו את הגורם האנושי ואת עבודת הרגליים.

כמו בעבודת המודיעין כך גם משקיע הנדל"ן חייב לטפח רשת של מקורות מידע אנושיים, או יומינט.

אתה אף פעם לא יודע מהיכן תגיע פיסת המידע שלך על העיסקה הבאה, על ההזדמנות הבאה, זו יכולה להיות הזקנה הרכלנית שיושבת בערבים עם חברותיה לשכונה שתתן לך מידע על איזה שכן ערירי שנפטר לא מזמן ויש שם מריבות ירושה.

זה יכול להיות בעל הפיצוציה השכונתית שלרגע עצרת לרכוש ממנו ארטיק, והוא סיפר לך על דוד שלו שהפסיד את התחתונים שלו בעסק והוא מוכר איזו דירה שהוא רכש פעם, כי הוא חייב כסף מזומן דחוף לסגור חובות.

זה יכול להיות סתם שכן שמספר לכם שהמשפחה שעשתה רה-לוקיישן לסיאטל לפני 3 שנים, החליטו שדווקא נחמד להם בארה"ב והם החליטו להגר לשם והם מעוניינים למכור את הדירה שלהם בישראל ומעדיפים את זה בדולרים כי הם בארה"ב כעת ורצה הגורל ושער הדולר בדיוק ירד ל- 3 ש"ח לדולר.

משקיע טוב, הוא כמו רכז מודיעין, הוא מפתח רשת של מקורות/מודיעים שיודעים לספק לו מידע קונקרטי ועדכני, מידע שאף אלגורתם במדלן, יד 2 או של רשות המיסים לא יגלה לכם.

השאלה היא כיצד מפתחים רשת מקורות כזו, כשאתם מתגוררים בעיר אחת, אבל את ההשקעות שלכם אתם מבצעים בעיר הממוקמת 120 ק"מ נסיעה מכם.

בתהליך הכשרת המשקיעים שלי, אני נותן דגש על חשיבות טיפוח רשת היומינט האישית שלכם, כי זו הרשת שנותנת לכם את היתרון עפ"נ כל משקיע ממוצע אחר, שמעדיף לעשות את חקר השוק שלו מהמחשב בבית בפיג'מה. אז מה אתם אומרים? אתם רוצים לפספס כמו דן חלוץ או החבר'ה בזילואו או שאתם רוצים לעשות עסקאות נדל"ן טובות.

תשאירו פרטים אני כבר אחזור אליכם.

 

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

שיתוף ב facebook
לשתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
לצייץ בטוויטר
שיתוף ב linkedin
לשתף בלינקדאין
שיתוף ב pinterest
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן