מה הקשר בין היכרות משנות ה- 60 ותרומה של 400 מיליון דולר?

הווארד ולוטי מרכוס באוניברסיטת בן גוריון

מה יותר חשוב- מה אתה יודע או את מי אתה מכיר?

באנגלית זה כמובן נשמע יותר טוב, גם משחק המילים יותר מוצלח:

"It's not WHAT you know, it's WHO you know"

מדהים כיצד מפגשים אקראיים עם אנשים אותם אנו פוגשים דרך מקרה או דרך מכרים משותפים, פותחים בפנינו הזדמנויות ונקודות מפנה בחיינו, אשר באותה שניה, אין אנו מעיזים אפילו להעלות על דמיוננו.

אני רוצה לספר לכם סיפור קצר, מעניין ואמיתי.

פתח דבר-

בשנות ה- 30 של המאה הקודמת, ברחו שני אנשים צעירים לארה"ב מאימת עליית השלטון הנאצי בגרמניה, בחור ובחורה ללא כל קשר בינהם ומבלי שהכירו האחד את השניה, שניהם הגיעו לניו יורק. אמריקה בהיותה ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות הביאו אותם כל אחד להתמקם ולבנות את חייו, הבחור- בשם הווארד הפך להיות רופא שיניים, הבחורה- לוטי, התברגה בעבודה כמזכירה באחת מחברות ההשקעות בוול-סטריט.

לצערם של השניים, רוב משפחותיהם אשר נותרו מאחור, היו בין 6 מיליון היהודים שנספו באסון השואה. החיים הפגישו את לוטי והווארד והאהבה ניצתה והם נישאו ובנו משפחה בניו יורק.

 

ההיכרות המשמעותית הראשונה-

מתוקף עבודתה של לוטי כמזכירה באחת מחברות ההשקעות של וול סטריט היא התיידדה והפכה לחברה קרובה של מישהו בשם בנג'מין גרהם (נשמע מוכר?), אשר היה בעל חברת השקעות בוול-סטריט וכמשקיע מוצלח בזכות עצמו. בן (בנג'מין) גרהם,  הוא מחבר הספר 'המשקיע הנבון' אשר מוגדר כ- התנ"ך של עולם ההשקעות בכלל ושוק ההון בפרט. ההיכרות והחברות עם בן גרהם זימנו לזוג היכרות עתידית נוספת עם אדם אשר השפעתו על חייהם ועל חיי אחרים תהיה גדולה ביותר.

 

אומהא נברסקה-

במקביל להתבססותם של הזוג לוטי והווארד בניו-יורק, ניסה בחור חרוץ וחריף מחשבה עם התעניינות בהשקעות מגיל ילדות להתקבל ללימודי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד, ונכשל.

לאחר ניסיון זה הוא החליט ללמוד מנהל עסקים באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק, בעקבות שני דמויות שהוא העריך/העריץ, האחד היה בנג'מין גרהם והשני היה דייויד דוד- אשר בתחילה היה בן חסותו של גרהם ובהמשך אף כתבו יחדיו את הספר 'ניתוח השקעות', ספר אשר בעיקרו התבסס על סיכומיו של דוד, את גרהם. ספר זה למעשה הניח את התשתית לכמה מהמושגים החשובים בעולם השקעות הערך כמו: השקעת ערך, ערך פנימי, שולי בטחון.

אותו בחור אשר לא התקבל להרווארד ובעקבות זאת נדד עד לאוניברסיטת קולומביה בניו-יורק היה לא אחר מאשר וורן באפט האגדי.

 

ההיכרות המשמעותית השניה-

מאוחר יותר באמצע שנות ה- 60, בנג'מין גרהם ראה לנכון, לערוך היכרות בין תלמידו בעבר וקולגה שלו באותם ימים וורן באפט, לזוג הווארד ולוטי שהיו חבריו. החברות ניצתה למן הרגע הראשון, באותה התקופה וורן באפט חיפש השקעות לשותפות חדשה שהקים. השקעות אשר למעשה היוו את זריעת הזרעים הראשונים להתהוותה של שותפות ההשקעות בארקשייר- האת'וואי. הווארד ולוטי השקיעו ביחד כסף, כאחת מההשקעות הראשונות בבארקשייר-האת'וואי. היכרות זו היתה המקור לידידות וחברות בין בני הזוג לוורן באפט, אך גם היתה הבסיס להתעשרותם של הזוג עם הזמן כפי שנלמד בהמשך.

 

חייהם של לוטי והווארד מרקוס-

לוטי והאוורד חיו חיים צנועים, למרות שהשקעתם בחברתו של וורן באפט הפכה אותם לאנשים עשירים מאוד, הם התגוררו בפרבר של מעמד הביניים בניו-יורק ולא היו פזרנים עם כספם, מאוחר יותר כאשר פרשו, הם עברו לדירה עם חדר שינה אחד בסאן דייגו וכמעט ולא נגעו בהונם. הווארד נפטר ב- 2014 בהיותו בן 104 וכשנה מאוחר יותר ב- 2015 נפטרה לוטי כשהיא בת 99.

הווארד ולוטי מרקוס,תמונה אשר צולמה באוניברסיטת בן גוריון, ברקע ניתן לראות את בניית תחנת רכבת ב"ש צפון, ומעברה בעתיד יבנה פארק ההייטק (כיום כבר בנוי) מלון ומרכז כנסים.

אך כאן לא מסתיים הסיפור שלנו, בהיותם בחיים היו לוטי והווארד תורמים ופילנטרופים גדולים, ועם מותם הם הורישו בצוואתם כ- 400 מיליון דולר, לאוניברסיטת בן גוריון שבנגב, המתחם העקרי של האוניברסיטה קרוי כיום קמפוס מרקוס, על שמם כאות לתרומתם.

תרומה זו מהווה את התרומה הגדולה ביותר אי פעם שניתנה לאוניברסיטה מתורם יחיד.

 

מוסר השכל-

ניתן ללמוד הרבה דברים מסיפורם של הזוג מרקוס, ניתן ללמוד על:

  • נתינה
  • צניעות
  • פילנטרופיה
  • רוחב לב

ועוד הרבה דברים ראויים אחרים, ולמרות זאת, בשיתוף סיפורם חשוב היה לי, להבליט את חשיבותם של הכרויות מזדמנות בחיינו. בהיותנו משקיעים, ישנם דברים רבים הקשורים בנו באופן ישיר, כמו: ניתוח השקעה, בנית אסטרטגיה, בחירה של נכס, קבלת החלטות ועוד…. אך יש דבר נוסף שיש לו מרכיב רב השפעה לא רק בהשקעות אלא גם בשאר התחומים בחיינו והוא הנטוורקינג שלנו.

יש אנשים מוכשרים וחכמים רבים מאוד בעולם, אך כשרון וחוכמה לא תמיד מועילים כאשר הם באים עם יצר של הרס עצמי, או עם התנהגות שאינה מאפשרת יצירה של היכרויות עם בסיס חברי שאינו מושתת רק על אינטרסים.

בהיותכם משקיעים ובני אדם, זיכרו כי הצלחתכם מונעת גם ובעיקר מהאנשים שאתם מכירים, קשה עד כמעט בלתי אפשרי להצליח לבד, תמיד טוב שיש חברים לדרך או לפחות לחלק מהדרך.

 

השקעות פאסיביות-

אחד הדברים שאנשים נוטים לשכוח ככל וזה נוגע ליצירת בסיס השקעות והכנסות פאסיביות, הוא היותם אקטיבים. רוב האנשים מפספסים את העניין ש- השקעות פאסיביות, הן למעשה "סוף" המסלול ולא תחילתו! תחילתו של המסלול היא אקטיבית ביותר, רק ביצוע ממוקד, נכון וסיזיפי לאורך השנים יתגמל אתכם בהשקעות והכנסות פאסיביות.

אחת השאלות החוזרות על עצמן ככל וזה נוגע לתהליך הכשרת המשקיעים שלי, היא:

"אם יש לך הכנסות פאסיביות, למה את מבזבז זמן בללמד אחרים"?

לשאלה זו יש תשובות רבות ואולי זו הזדמנות להקדיש לכך רשומה נפרדת בפני עצמה בעתיד. אך בקצרה אני אומר לכם, כי אחד האינטרסים הגדולים ביותר עבורי בללמד אחרים את דרכי וראיית עולמי בהשקעות, היא להגדיל את הנטוורקינג שלי ושלכם ובכך להגדיל את הסיכויים שלנו להכיר אולי את ה- וורן באפט הבא, שיציע לנו להיות שותפים שלו ביום מן הימים.

אחד מהדברים בהם אני גאה מתוצאות תהליך הכשרת המשקיעים שלי היא יצירת הפלטפורמה והמסגרת לנטוורקינג של אנשים שחושבים בעצמם וחשוב יותר מכך לאנשים שגם אוהבים להשקיע בעצמם, ולפתוח אחד בפני השני היכרויות והזדמנויות השקעה עתידיות בנוסף לחברות מעשירה ומאתגרת.

אם זה נשמע לכם כמשהו שהייתם רוצים להיות חלק ממנו, אשמח אם תשאירו את הפרטים שלכם, ותקחו חלק בתהליך הכשרת המשקיעים מבטיח להתקשר.

 

 

 

 

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן