מי שלא רוצה לשלם בכסף…..משלם בזהב

או אם תרצו כותרת אחרת לפוסט הזה אז הנה היא: מי שקונה בזול משלם בסוף ביוקר. אחת הסיבות שראיתי לנכון לכתוב פוסט זה היא, עקב מספר עסקאות השקעה טובות שהייתי עד להן שפשוט ירדו לטמיון ונכנסו לפנתאון 'העסקאות  הטובות המפוספסות'.

לנו כבני אדם וישראלים בפרט, יש הרגל מגונה בבואנו לעשות עסקה, ההרגל המגונה הוא להיכנס לארנק של הצד השני ולברר כמה הוא מרוויח. ההבדל בין משקיע מעולה, למשקיע ממוצע (שבד"כ אינו מגיע רחוק) הוא שבעוד והמשקיע הממוצע משקיע הרבה אנרגיה בלברר כמה הצד השני הרויח בעסקה, המשקיע המעולה, משקיע אנרגיה בלהבין כמה הוא יכול להרוויח מהעסקה.

הבדל נוסף' בין השניים הוא: שאם המשקיע הממוצע יראה כי הצד השני מרוויח הרבה (לפי דעתו הסובייקטיבית) ממה שנראה לו כלגיטימי (אני חוזר ומדגיש, בהתאם להערכתו הסובייקטיבית המנותקת מכל שיקול כלכלי) הוא ירד מהעסקה למרות שהפוטנציאל בעסקה עצום. לעומתו המשקיע המעולה, מרגע שיראה רווחים לצד שלו מהעסקה, הוא ינתק עצמו רגשית מהרuוח אותו מבצע הצד השני.

חשוב להבין ולהפנים, האינטרס שלנו כמשקיעים היא שהצד השני ירוויח, אילו הצד השני לא ירוויח, לא תתרחש עיסקה! לעיתים נדירות אנשים יבצעו עסקאות הפסד בצורה מכוונת (אני מוציא מהכלל עסקאות הכרח כתוצאה מנסיבות חיים מסויימות או נסיבות עסקיות- אז אלו מוגדרות כעסקאות מציאה והן נדירות בשוק), רוב האנשים מולם נבצע עסקאות גם ירוויחו מהעסקה, משמע ירוויחו "עלינו". הרבה אנשים מוטרדים מהעניין שהרוויחו עליהם, אבל לעולם העסקים יש כללים שונים… אל תביטו מה הרוויחו עליכם מהעסקה, ראו מה אתם יכולים להרוויח מהעסקה.

אם נרחיב את ההסתכלות על עניין זה, נבין שזה קשור לא רק בביצוע העסקה עצמה, אלא גם בתשלום לאנשי המעטפת שמסביב לעסקה. לדוגמא: מתווך המתווך עסקת נדל"ן מסויימת עבורכם, עסקה שהינה עסקת מציאה ונדירה בשוק, אבל הוא התקשר אליכם… להציע אותה, משמע נותן לכם יתרון. אולם יש לו תנאים הוא לא רוצה 2% + מע"מ כמקובל, הוא רוצה לקבל 7% על העסקה שהוא מביא לכם. אנשים רבים מביטים על הרווח של המתווך וקוראים לו חצוף, הם מביטים על ה- 5% הנוספים שהם צריכים לשלם למתווך…..זהו המשקיע הממוצע, המשקיע הממוצע מביט על הטפל! המשקיע המעולה מביט על הנכס שהוא קיבל מהמתווך, הוא רואה את הרווח בשלושה מובנים: הראשון- הוא מקבל עסקת מציאה ומקבל נכס שהמתווך מעביר לו במחיר של 30% מתחת למחיר השוק (משמע רכישת נכס בדיסקאונט, אתם כבר ברווח). השני- הפוטנציאל שבעליית ערך הנכס בעתיד הבינוני-רחוק (בהנחה שיש כזה). השלישי- המתווך מבין שמדובר כאן במשקיע רציני שמעריך ומתגמל על עסקאות טובות, משקיע כזה יזכה להרבה טלפונים מאותו המתווך.

המשקיע הממוצע (כמעט כתבתי הטיפש) מתעלם מהאפשרות שקבל עסקה ב 30% רווח מיידי, רק בגלל שהיה צריך לשלם למתווך 5% יותר……אתם מבינים…..הוא חסך תשלום של 5% אבל הפסיד רווח של 30% (מתעלם כרגע מהאפשרות של השבחת הנכס כרגע).

משקיעים ואנשי עסקים מעולים מבינים כי בכדי לקבל נכסים במחיר טוב יש לשלם מחיר. למעשה המחיר הוא לא על הנכס, המחיר הוא על מידע, אנו כמשקיעים משלמים על מידע (חלקו גם עוזר לנו במשא ומתן), תדאגו לשלם כל הזמן על מידע ועל ניסיון של אחרים, זה יביא לכם רווחים עצומים. אל תסתכלו על השקלים שאתם משלמים היום, תביטו על אלפי השקלים שתרוויחו מחר.

ודוגמא לסיום-

משקיע היה במו"מ לרכישת נכס, הוא סגר מחיר והחל להתקדם לכיוון של החלפת טיוטות…. העסקה היתה פשוטה, מחיר הדירה היה טוב, את הדירה ניתן היה לסובב "בסיבוב מהיר" (פליפ בעגה הנדלני"ת) ברווח של 130,000 ש"ח ממש בלי להתאמץ, הנכס היה משופץ ומושכר. במהלך החלפת הטיוטות הגיע לרוכש מידע כי המוכר למעשה עושה רווח של 100,000 ש"ח על הדירה. הקונה החליט שהוא יורד מהעסקה. כששאלתי למה תשובתו היתה: "מה אני נראה לך פראייר? מה אני נראה אחד שיעשו עליו סיבוב של 100,000 ש"ח? שימצא פראייר אחר…." הרוכש, התרכז בעובדה שהצד השני מרוויח 100,000 ש"ח בעיסקה ולא בעובדה שהוא יכול להרוויח 130,000 ש"ח גם כן בסיבוב מהיר.

וכאן אני רוצה לסיים ולומר: אל תהיו טמעאים (כן באמת השתמשתי במילה הזו) תהיו משקיעים מעולים.

ואתם….כן…כן אתם….שבד"כ פונים אליי במייל/ טלפון/ וואטס אפ/ SMS ושאר המדיה וחושבים שכתבתי את הפוסט עליכם……אתם לא לבד….כל פוסט כזה אני מקבל תגובות כאלו. שנו את דרככם במקום לקחת הכל אישית 🙂

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן