על בורות משלמים ביוקר…

טוב, זה אולי הולך להיות פוסט טעון קצת, אבל מבקש שתשימו לב לעובדות ולמסרים העוברים בו. מזה כמה חודשים ששר האוצר כחלון מנתב את מלוא האנרגיות שלו להעברה של חוק מיסוי ל- 3 דירות ומעלה.

אולם ריכוז המאמץ האמיתי והאנרגיות מופנות לא למלחמה על החוק אלא למשהו שהוא הרבה יותר עמוק והרבה ותר מהותי, כחלון ויועציו מרכזים מאמצים למעשה לחלק את העם לשניים. לשסות את הצעירים והמשפחות הצעירות שאין בידן לרכוש דירות במחירים של היום כנגד המשקיעים, שלפני כמה שנים ידעו לקרוא את המפה והשקיעו את כספם תוך נטילת סיכונים מחושבים באפיק הנדל"ן.

ולא, שלא יספרו לכם סיפורים, אף אחד לא ידע שהמחירים יעלו, הרי אם היו יודעים היו רוכשים הרבה יותר.

אני לא רוצה בפוסט זה לדון במשקיעים בני מעמד הביניים שרכשו דירות להשקעה בפריפריה, אני גם לא רוצה לדבר על העצמאים שרכשו דירות מכיוון שאין להם פנסיה. אבל אני כן רוצה לדבר על המתרחש בימים אלו.

כשכחלון נבחר הוא יצא בראש חוצות ואף התעקש לקבל את משרד האוצר, משרד השיכון ואת המושכות של רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) בכדי שהוא יוכל לטפל בבעיית הנדל"ן. כחלון הצהיר בזמנו שמטרתו היא להוזיל את מחיר הדירות.

במאמר מוסגר הוא גם הצהיר שיטפל במתווה הגז, למרות שחבר קרוב שלו קובי מימון הוא שחקן מרכזי בקידוחי הגז, וכחלון פסל עצמו לאחר הבחירות בדיוק בגלל זה.

 

היום נתקלתי בשתי כתבות, האחת בגלובס והשניה בדה-מרקר בהן הוא אומר (ראו תמונות):

"מעולם לא אמרתי שנוריד את מחירי הדירות"

בכתבה אחרת הוא אף צוטט כאומר:

לא הבטחתי להוריד את מחירי הדיור

אמנם לא בחרתי בכחלון, כי בשביל לשכנע אותי לשים פתק בקלפי, צריך קצת יותר מססמאות נבובות שלא לדבר על לקיחת קרדיט שלא לך (אטיאס הוא זה שהוזיל את מחירי הסלולאר ולא כחלון, למען הדיוק ההיסטורי), אבל "כבוד" השר כחלון, אם לא הבטחת שתוריד את מחירי הדיור, אז על איזה בסיס נבחר אדוני? על בסיס החיוך הזחוח או על בסיס העיניים המיתממות שלך?

אמא שלי ז"ל נהגה לומר לי: מה שתבשל לעצמך זה מה שתאכל.

לצערי זהו גורלם של בוחריך, מה שהם בישלו בקלפי הם יאכלו וישלמו ריבית דריבית עוד הרבה שנים מהיום.

אבל בכל זאת אני כן רוצה לציין הצלחה אחת שלך, משהו שדווקא הצלחת בו הצלחה יתרה לצערי, הצלחת להסיט ולשסות אוכלוסיות בעם, למעשה אדייק ואומר שהצלחת לשסות אוכלוסיה אחת באוכלוסיה אחרת, רק בגלל שזה מתאים לאג'נדה שלך, רק מכיוון שזה מסיר את האצבע מהכשלון שלך.

למה אני מתכוון? אני מתכוון לזה… שים לב להתבטאות של אחד הטוקבקיסטים התומכים בך וכלפי דעתו על המשקיעים, ראה כמה הצלחת כבוד השר כחלון. הצלחת בדיוק כפי שהצליחו קמצא ובר קמצא שניה לפני חורבן בית המקדש השני, שהרי על שנאת חינם חרבה ירושלים. הצלחת להפיץ שנאת חינם.

מכיוון שאף אחד לא יעשה זאת במקומי, אני מנצל את הבלוג הזה לענות לאותו טוקבקיסט מסכן שהלך שבי אחריך כעיוור סומא בערפל.

אותו טוקסקיסט כותב:

"משקיעים הרווח שלכם זה הסבל של מחוסרי הדיור"
לצערי אף אחד לא טרח להסביר לאותו טוקבקיסט, שהרווח שלי אינו נובע מסבלו, הרווח שלי נובע מהאחריות שלקחתי כשהחלטתי להשקיע, מאגלי הזיעה שהגרתי כשבחרתי לקחת סיכונים במקום בו אחרים לא רצו. מה גם, שכיצד דירה קטנה בפריפריה גורמת לו לסבל, הרי אף אחד לא רוצה באמת להתגורר בשכונה ד' או שכונה ג' בב"ש, או שמא עלי לומר שכונת הדר בחיפה רחמנא ליצלן.

עוד כותב הטוקבקיסט:
" תשואה של 10%+שכירות שלא קשורה למשכורת זה על גב הצעירים בגיל הפחות מ- 35"
קודם כל שמישהו יסביר לטוקבקיסט הזה, שהתשואות הן 2-5% והן גולמיות. לגבי השכירות, כדאי גם שמישהו יסביר לאותו טוקבקיסט שמשכירים דירה בהתאם למשכורת, שיחפש דירה לפי התקציב שלו, אל תחפש דירות בשכונות שאינך יכול להרשות לעצמך. גם אני רוצה לגור בארסוף, אז מה?!
לגבי אותם שוכרים בני פחות מ- 35  מי שלא הצליח לחסוך מהצבא ועד גיל 35 בין 100,000-200,000 ש"ח, שיעשה בדק בית רציני לגבי החינוך הפיננסי שקיבל. כי הבעיה אצלו לא אצל המשקיע.

ממשיך וכותב:
"אנחנו לא איתכם אתם האוייב שלנו"
אני לא מצפה שתהיה איתנו, הרי אם הייתי מצפה, אזי הייתי מצפה שיהיה לך טיפת השכל גם לרכוש דירה לפני 5-8 שנים כשאנחנו רכשנו. אך עם זאת, אנחנו לא האוייב שלך, אנחנו לא גנבנו ממך את הדירות, לא גנבנו כספים בכדי לרכוש אותן, אלא עבדנו וחסכנו ומה שלא היה לנו אז לקחנו משכנתאות אותן אנו משלמים עד היום. בנוסף למס הרכישה, למס על השכרה, למס שבח, להיטלי השבחה, לעו"ד, לשמאי, למתווך ואפילו ההוצאות שלנו לא מוכרות לקיזוז וכל זה מכספים שכבר שילמנו עליהם מיסים מהמשכורת שהרווחנו, הרי מהיכן הגיע הכסף? מהעצים?

"בית זה לא פנסיה"
כשתגיע לפנסיה ולא יהיה לאף גוף פנסיוני כסף לשלם לך וגם אם כן אז אלו יהיו פרוטות רק אז תבין… אבל אז ידידי (לא אוייבי) כבר יהיה מאוחר מדי ותתבאס למה לא רכשת כמוני דירות להשקעה.

"בית זה לא מסלול השקעה"
בית הוא בהחלט לא מסלול השקעה, אבל נכס הוא כן!!!
בית הוא הוצאה כספית בעוד ונכס הינו השקעה והכנסה. אילו היית מבין זאת לא היית כותב זאת נכון?!

"בית זה למגורים"
אלו 3 המילים היחידות שאני מסכים איתך והדבר הנכון היחיד שכתבת בטוקבק.
בית הוא למגורים, ונכס הוא להשקעה (ראה פיסקה קודמת בה אני מסביר לך)!

"תרוויחו מיליונים באפיקים אחרים ונפרגן לכם"
י'חתיכת שקרן, אתה תפרגן לנו?
הנה השקענו באפיק ובחרנו בנדל"ן לפני כמה שנים, אם כאן אתה לא מפרגן, אתה גם לא תפרגן כשנשקיע בשוק ההון. אתה יודע למה?!
כי אתה אדם קטן ויש לך עין צרה, כי כאשר אנחנו נשקיע בשוק ההון, נעשה זאת יותר טוב ממך, כי אתה בטח תשקיע (אם תשקיע), תלחץ מהתנודות ותקבע הפסדים, אתה גם בטח תבחר במסלול חסכון פנסיוני סולידי. וכשתגיע לפנסיה עם תשואה אפסית, אתה תכתוב עוד טוקבק שתקרא לנו אוייבי העם רק בגלל שידענו להשקיע טוב ממך בשוק ההון ועוד פעם תגיד שלקחו לך וגנבו לך.

ולסיכום אתה כותב:
"שהרווח שלכם גורם לנו להיות מחוסרי דיור אתם אוייבים שלנו"
מרוב ייאוש אתה כבר מנסה לשכנע את עצמך בהבלים.
הרווח שלנו לא גורם לך להיות מחוסר דיור, היחיד שגורם לך להיות מחוסר דיור הוא אתה.
כיוון:
* שכאשר הנכסים היו זולים, פחדת ולא רכשת.
* כאשר ניתן היה לקחת משכנתא ב 90% מינוף לצרכי רכישת נכס, אתה פחדת מהמשכנתא.
* כאשר מסביבך רכשו נכסים להשכרה, כי אנשים הבינו שאם אין להם כסף לבית מגורים אז כדאי להשקיע, אתה בטח זלזלת והתנגדת…כי כמובן פחדת.
* כאשר אחרים הבינו שהעתיד הוא נדל"ן, אתה לא הבנת…. בעצם עדין לא מבין.
* כאשר אחרים חסכו כסף ולקחו סיכון וסיכנו אותו בהשקעה בדירות בפריפריה או שלא בפריפרי, אתה העדפת לדגור על הכסף שלך בפק"מ בבנק.

בקיצור, אתה האוייב של עצמך, אתה לא רוצה להודות בזה ולכן מעדיף לצייר אותי כאוייב שלך.
אם זה מסב לך נחת, אין בעיה ראה בי כאוייב שלך אבל דע לך:

אני הולך להמשיך לרכוש נכסים, כדי שלילדים שלי יהיו הרבה יותר נכסים ממה שלי יש.ואתה … אתה בטח תוריש לילדים שלך את אוייבך כי כנראה לא יהיה לך משהו טוב יותר להוריש להם.

ואל תגיד שלא אמרתי לך, הנה משהו שאמרתי מלפני 2 שנים, אבל סרבת להקשיב.

 

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

9 מחשבות על “על בורות משלמים ביוקר…”

 1. כותרות של עיתונים זה דבר אחד
  הסכמים קואליציוניים זה דבר אחר
  האין אלו הדברים שכחלון דרש ולבסוף חתם עליהם בהסכם הקואליציוני ?
  ובינתיים, המתנה לבעלי דירה שלישית רק גדלה (מ 75 אש"ח מתנה ל 85 אש"ח מתנה).

  • שלום דן,
   לא ברור לי על איזו מתנה אתה מדבר?

   זה כמו להכניס אדם בריא לביה"ח לכרות לו רגל ולתת לו במתנה קביים על חשבון הבית.

   השר נוקט כאן בצורה כוחנית, מטיל מיסים, ללא הבחנה ואח"כ משחק אותה כאילו נותן סוכריה למשקיעים.
   בדיוק כמו שאותו אדם לא רוצה שיכרתו לו את הרגל, כך גם המשקיעים לא רצו מלכתחילה למכור, אז מה שווה הסוכריה הזו?

 2. כנראה שהבחור הצליח ממש להרגיז אותך בעקבות הבורות שלו , אישית אני מסכים איתך

  • שלום יחזקל,
   הבורות שלו לא הרגיזה אותי.
   על הבורות שלו הוא משלם מחיר יקר.

   כואב לי שהלך הרוח היום הוא שמי שהשקיע הוא למעשה גזלן, אספן דירות, עשיר כקורח שחי על מגדל השן.

   השר כחלון השיג את המטרה שלו בכך שהוא הפנה אצבע מאשימה למשקיעים במקום לחדלות והאימפוטנציה של הממשלות וגם זו הנוכחית והאוצר בראשותו.

   זה ספין פוליטי זול, שמשכנע אנשים להמשיך להיות עבדים ולהאשים את אלו שהעזו ועשו והשקיעו.

 3. אין ספק שהסגנון אינו מכובד אבל האם לא יכול להיות שיש פה כשל שוק שבו 80% מהדירות נמצאים בידי 20% מהאזרחים? תסכים איתי שזה מצב לא בריא.
  אני לא חושב שמשקיעים הם האויב וברור שנחוץ שיהיו משקיעי נדלן (על מנת לדוגמא שיהיו דירות להשכרה) אבל יכול להיות שהשוק יצא מאיזון ולא ניתן להמשיך לאורך שנים מצב כזה שבו שכבה צרה יחסית נהנית מהמצב (גם אם היה להם את החוכמה והמזל להשקיע בזמן).מחובתה של הממשלה לבצע רגולציה קלה לתיקון המצב

  • שלום אביתר,
   אענה בשני חלקים.
   האוירה בארץ-לצערי השר כחלון, יצר בכוונה מצג ואוירה בה המשקיעים הם אוייבי העם. כאילו עליית המחירים נבעה מהמשקיעים.
   עליית המחיירם לא נבעה מהמשקיעים, לפחות לא בצורה כפי שמנסים להציג זאת באוצר.
   בעיה נוספת עם מצג השווא של השר כחלון הוא, שהוא מנסה להצטייר כרובין הוד, כאילו הוא לוקח מה-"עשירים" (המרכאות בכוונה) ונותן לאלו שאין להם, כשזה לא נכון בעליל. שום דבר מכספי המס לא יגיע חזרה לעם או למי שבאמת צריך אותו.
   מטרתם של המיסים הינה לממן את פעילות המדינה ומאידך לדאוג לרוחת האזרח.
   בפועל מה שיש לנו זה עליית מיסים כל הזמן, קיבעון במשכורות חוץ מהמשכורות של החכים שעולות בקביעות כל שנה, משכורת ח"כ הינה 40,000 ש"ח, למה יש צורך לעלות כל שנה בממוצע 1500 ש"ח נוספים? בעוד והעם כורע תחת (גם קורע תחת) הנטל. והאזרח לא נהנה מהם כי עלות המיסים משמשת לשוחד פוליטי למגזרים השונים לתחזוקת הקואליציה.

   מצב השוק– תראה חוק ה- 80-20 הינו חוק ידוע. תמיד היה ותמיד יהיה ש 20% מהאוכלוסיה מחזיקים ב- 80% מההון, מהסיבה הפשוטה שהמשקיעים ואנשי העסקים הם במיעוט שנוטה לקחת סיכונים ולסכן את "הביצים" שלהם כשצריך. כשטייקון נופל אני לא רואה אנשים ממררים בבכי, אלא דווקא נהוגה כאן השמחה לאיד על נפילה של העשירים.
   במקום ללמוד מהם נכנסים בהם.
   כעת אני אגלה לך סוד, למעשה המשקיעים לא אוהבים לרכוש ביוקר, הם מחפשים נכסים זולים בכדי שההשקעה תשתלם להם.
   אז נשאלת השאלה: למה המחירים עולים אם המשקיעים מחפשים לרכוש בזול?
   התשובה לכך היא שישנן הרבה משפחות ב שנים האחרונות, שרכישת דירה היתה החלטה לא רציונאלית עבורם, בלחץ הסביבה, בלחץ ההורים הם הלכו לרכוש דירות, כיצד הן ממנו אותן?
   אסםו שקל לשקל, חסכו לקחו מההורים ואת השאר במשכנתאות.
   רוב המשפחות שרכשו למגורים אינם מבינים כי למשכנתא יש מחיר כבד, הם מסתכלים רק על ההחזר החודשי אבל לא על התשלום הכולל. ולכן בעודם רוכשים עם רגש בהצלהבות הם רוכשים דירות יקרות כי יש להם פנזיה לממש ולכן לוקחים משכנתאות גבוהות.
   ז תופעה רחבה ולמעשה משפחות אלו הן אשר יצרו את עליית המחירים, הרי המחירים מתחילם מהנכסים היקרים ורק אח"כ מושכים את הנכסים המשניים והישנים יותר למעלה (אלו שהמשקיעים קנו אגב).
   הנורמה היום היא שמשפחה עם ילד רוכשת דירת 4 חדרים, במגדל עם לובי ומעלית, למה? דירת 3 חדרים לא תספיק ל 5-6 שנים ראשונות?
   כשהייתי ילד ישנתי עם אחותי עד גיל 12, כי היתה להורי דירת 3 חדרים, רק בגיל 12 קיבחתי חדר משלי כשהורי עברו לדירת 4 חדרים אתה מבין הורי חסכו 12 שנים עד ששדרגו.

   היום המשפחות הצעירות לא מהססות להגדיל משכנתא, בכדי לרכוש דירה גדולה שאינה מתאימה להם, תרבות הצריכה השתלטה עליהם.

   אני מודע לכך שאנשים יצאו נגד האבחנה הזו, אבל זו המציאות כי אנשים פשוט לא אוהבים לומר: "טעינו", "לקחנו משהו גדול עלינו" וכשהריביות יעלו, חלק מהמשפחות יאלצו למכור כי לא יעמדו בהחזרי המשכנתא.

   ולסיכום:
   כן, יש משקיעים שמחזיקים גם בת"א ובאזורי יוקרה, אבל הם המיעוט, רוב המשקיעים רכשו בפריפריה החברתית: בחיפה, קרית שמונה, נהריה, כרמיאל, דימונה, ערד, ב"ש וכו'.
   לא הם שגרמו לעליית המחיר, הם אמנם, כעת רק נהנים ממנו. אך הם לא אחראים לו.

   עצוב שאלו שלא רכשו, כי המתינו להבטחות הממשלה בשנים האחרונות החל בפטיש 5 קילו של שטייניץ, דרך פטור ממע"מ שח יאיר לפיד ועד לגחמה הנוכחית של כחלון.
   אנשים, צריכים להבין שאין לסמוך על הממשלה הבטחותיה, אלא לפעול.

   המדינה שלנו לא תהיה קומוניסטית בו לכולם יהיה שיוויון, מהסיבה הפשוטה, שגם במדינות קומוניסטיות זה לא קיים, לא בסין, לא ברוסיה (כשהיתה קומוניסטית), לא בקובה ואפילו לא בצפון קוריאה, שם ההון מגיע פשוט למוקרבים ולשליטים, בוא נגיד תודה שאנחנו לא שם.

   • תודה על התשובה המהירה – העלית לי כמה נקודות למחשבה.
    האמת שאין לי נתוניים מספריים אבל האם אתה לא חושב שחל איזה שינוי בתפוצת ההשקעה בנדלן? האם היום אין יותר משקיעים?

    • תראה, נכון לומר שבשנים האחרונות נכנסו אנשים להשקעה בנדל"ן שלא היו נכנסים אליו אילולא התנאים שנוצרו.
     לדוגמא:
     – אנשים שניסו לצמצם נזקים והפסדים בבורסה עקב המפלה ב 2008
     – אנשים שנכנסו כי זה הטרנד
     – אנשים שמימשו קרן השתלמות של 100-200K ש"ח ולא היה מה לעשות עם הכסף, אז קיבעו את הכסף בנדל"ן.
     – פנסיונרים שיצאו בשנים האחרונות וחששו מתספורות נוספות, עקב חוסר אמון במערכת שתגן עליהם (והם צודקים).
     ועוד…אחרים.

     עם זאת, אלו משקיעים לא ממוקצעים והם במיעוט, אלו לא אנשים שההשקעות הם מרכז חייהם, אלה אוכלוסיה שניסתה לעשות לביתה בדיוק בגלל שאף אחד לא מגן עליהם מהתספורות.
     האם ראית את האוצר, כן גם זה בראשות כחלון, מחזיר לאנשים כספים עקב התספורות של חבריו הטייקונים?

     הרי הוא פסל את עצמו מלדון במתווה הגז, בגלל שחברו קובי מימון הוא שחקן מרכזי ראה בקישור. יש בקישור שם קישור לסרטון בו כחלון מצהיר שיפרק את מונופל הגז…דיבורים כמו חול.

     האבסורד הוא שכחלון מצד אחד מסיט נגד המשקיעים, ורוצה לשחרר דירות לשוק, ומאידך הוא משתף פעולה ונותן הטבות לקרנות ריט (קרנות השקעה בנדל"ן) כמו מגוריט החדשה, והוא רוצה שהם ישקיעו בנכסים להשכרה.
     תחשוב על זה, הוא אינטרסנט, הוא רוצה שהמשקיעים ימכרו ומי שיקנה זו 'מגוריט' למעשה הוא רוצה לשעבד את האזרחים בצורה אחרת שוב פעם לטייקונים ובעלי ההון, בכסות של מלחמה במשקיעים.

     אתה מבין, לכחלון לא אכפת ממני כמשקיע קטן, או מאלו שאין להם דירה, או אפילו ממך (אל תעלב) הוא דואג לחבריו האלפיון העליון!!!

     הרי מה תעשה מגוריט כשהיא תרכוש אלפי דירות?
     היא צריכה להשיג תשואות, איך משיגים תשואות למשקיעים? ע"י העלאת שכר דירה, כי תשואות גבוהות מביאות בונוסים למנהלים ועמלות ניהול גבוהות לקרן, כי זה הרווח שלה.

     ידידי, עושים כאן סיבוב על גב העם.

     הנה קיבלת עוד כמה נקודות למחשבה…

     • אכן, העלית לי מספר נקודות למחשבה אבל אני חייב לציין שאני תומך ברגולציה להורדת מחירי הנדלן.אם הצעדים האלו לא יעזרו אז תידרש רגולציה שונה/חריפה יותר אבל צריך לשים על זה דגש.
      (במאמר מוסגר אוסיף שהעלאת מס לדירה שלישית נראית לי צעד פחות אפקטיבי ממחיר למשתכן לדוגמא)

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן