על הונאות נדל"ן ומגדלים באויר ומה הקשר לאלדד פרי וענבל אור?

האיש שמכר את מגדל אייפל

בהיסטוריה הקצרה של מדינת ישראל, אחת לכמה שנים אנו עדים למעשי נוכלות, עוקץ או אפילו הבטחות ושיווקים שלא קויימו, אם זה בקבוצות רכישה, דרך מכירה של משרדים בפרוייקט באשדוד של משווקים מפוקפקים ועד למקרים כמו ענבל אור ואלדד פרי שלא עמדו בהתחייבויות שלהם כלפי הרוכשים, לכאורה [את ענבל אור ראיינתי לפודקאסט שלי כסף השקעות נדלן והתפתחות אישית לאחר הנפילה שלה, פרק לא לבעלי לב חלש: פרק 7- עם ענבל אור].

עובדה היא, שנוכל טוב יכול להונות כל אחד, לכל אחד יש נקודות תורפה, ונקודות חלשות עליהם אותו נוכל יודע ללחוץ כדי להשיג את מבוקשו.

מה שתמיד מדהים אותי בכל הסיפורים הללו, שברוב הפעמים בדיקות פשוטות היו חושפות את הבלוף תוך שתי דקות.

עוד יותר מפתיע הוא שאנשים מתחייבים לעסקאות בשווי של מאות אלפי ש"ח במקרה הטוב, או בכמה מיליונים במקרה הרע, ולא טורחים להשקיע כמה אלפי שקלים בודדים בכדי לרכוש ידע שיכול לא רק לעזור להם באיתור מוקשים, רמאויות או אפילו סתם טעויות אנוש שיכולות לעלות להם הרבה כסף ומעדיפים לקפוץ ראש למים מבלי לדעת את עומק הקרקעית.

אז מה אני חושב על הנושא….

בואו נתחיל מכמה סיפורי נוכלות מההיסטוריה:

האיש שמכר את מגדל אייפל-

בשנת 1889 נבנה מגדל האייפל לקראת תערוכה עולמית שהתרחשה בפריז. באותו הזמן הכוונה היתה שהמגדל יהיה משהו זמני, אף אחד לא חשב שזה יהיה לאחד המונומנטים האייקונים של העיר כפי שאנו מכירים אותו היום. כ- 35 שנים לאחר מכן, אדם בשם ויקטור לוסטיג ראה כתבה קטנה באחד העיתונים בפריז, בה כתוב כי עיריית פריז מתקשה לעמוד בהוצאות הדרושות לתחזוק המגדל.

לוסטיג נוכל מיומן רקם במוחו מזימה, הוא רקם מזימה ע"י זיוף של נייר מכתבים של עיריית פאריז והזמין לישיבה "סודית" את גדולי סוחרי הגרוטאות של העיר.

באותה ישיבה "סודית" אמר לוסטיג לנוכחים, כי המידע אליו הם יחשפו הוא סודי ביותר ומסווג ואל להם להפיצו, באותה ישיבה, לוסטיג השתמש בעובדה אמיתית אחת פשוטה כדי לרתום אותם כקורבנות המזימה שלו. הוא אמר שהעירייה מתקשה לתחזק את המגדל ולכן קיבלה החלטה לפרק אותו ולמכור אותו כפסולת ברזל.

במגדל עצמו יש כ- 7300 טונות של ברזל ופלדה והוא ביקש מהנוכחים לתת הצעת רכישה לברזל.

כדי "לתפור" את המזימה עד הסוף הוא אפילו ערך לכל המועמדים סיור במגדל, בטרם יתנו הצעה.

לוסטיג התמקד בסוחר גרוטאות בשם אנדרה פואסון, הוא פנה לפואסון ואמר לו:

"ברכותיי, נתת את ההצעה הגבוהה ביותר על המגדל"

אך זה לא הספיק, בכדי שזה יהיה ממש אמין, פנה לוסטיג לפואסון ואמר לו, שבכדי שהוא אכן יזכה בהצעה, הוא חייב לתת לו קצת 'בקשיש' מהצד שיתן לו מוטיבציה לקדם את ההצעה שלו.

פואסון התרצה שילם עבור המגדל בתוספת סכום השוחד שהתבקש, את הכספים העביר ללוסטיג.

לוסטיג כמובן ברח עם הכסף ומגדל אייפל לא פורק עד עצם היום הזה.

מבוכת הקורבן-

לאחר תרגיל העוקץ, פואסון לא התלונן למשטרה על ההונאה, הוא היה כל כך נבוך ופגוע שהולך שולל שהוא לא רצה להתלונן ולהיות מושא ללעג בעיר, כך לוסטיג התחמק מעונש חזר לפריז וניסה לעשות סיבוב נוסף על קורבן חדש, הפעם הוא נתפס ע"י המשטרה.

הפרוייקטים הנוספים של לוסטיג-

בהמשך לוסטיג רקם עוד כמה מעשי נוכלות:

 1. הוא עקץ ב- 6000$ לא אחר מאשר את המאפיונר אל קאפונה.
 2. הוא מכר מכונה שמדפיסה שטרות של 100 דולר, ב- 30,000$.

תרגיל מכונת יצור הכסף עבד כך:

הוא מכר מכונה, בתצוגת התכלית של המכונה, הציג לוסטיג את מכונת הדפסת הכסף, אך אמר שיש למכונה חסרון מובנה אחד, מכיוון שההדפסה הינה של שטרות אמיתיים, לוקח למכונה כ- 6 שעות לייצר שטר בודד של 100$. האנשים התלהבו והוא מכר כמה וכמה מכונות כאלו.

התרגיל של לוסטיג היה גאוני- המכונה של לוסטיג תוכננה בצורה כזו, שעם הפעלתה היא תנפק 2 שטרות של 100$ [שטרות אמיתיים שלוסטיג הכניס מבעוד מועד], כאמור המכונה מנפיקה שטר של 100$ ב- 6 שעות, הרוכשים של המכונה, הבינו את ההונאה רק כעבור יותר מ 12 שעות, מכיוון שלאחר השטר השני המכונה פלטה ניירות ריקים.

12 שעות וכמה קורבנות היו זמן מספיק ללוסטיג לצבור מספיק כסף ולברוח.

בעולם של הפייסבוק והאינסטגרם, כשהכל נראה מאוד יפה, מאוד בטוח, מאוד סטרילי ומצוחצח, במציאות הויראלית הזו כשכולם נראים כל כך יפים, מוצלחים, מסופקים וכמובן עשירים כקורח רק מ- 5 דק' עבודה ביום, נורא קל למשוך את חולמי החלומות ולפול קורבן לחלומות שאין להם כל אחיזה במציאות.

לאלו מכם אשר שוקלים להשקיע בנדל"ן חשוב לדעת כי מחד עולם ההשקעות בנדל"ן אינו מסובך, אחרי הכל לא מדובר מדע טילים או בביקוע האטום, אך עם זאת הידע הנכון והניסיון הרלוונטי הם אלו שיכולים להפוך עיסקה טובה לעיסקה מעולה, מאידך ללא ידע שכזה גם עיסקה מעולה יכולה להפוך לעיסקה גרוע מאוד- נסו להשקיע בעצמכם, רק זה יבדל אתכם מהממוצע.

לצורך כך כתבתי עבורכם את הרשומה- כיצד לזהות נוכל ולבחור את המנטור הנכון.

 

 

 

 

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

2 מחשבות על “על הונאות נדל"ן ומגדלים באויר ומה הקשר לאלדד פרי וענבל אור?”

 1. הראיון אכן לא לבעלי לב חלש, היה מומלץ לגנוז אותו גם לטובת ענבל.

  מחירי הנדל"ן לא עוצרים בשנה הזאת.
  הגיעו לאוזניי שמועות די מבוססות על עליות מחירים של כ 10% בחודש האחרון!
  העליות הן במספר ערים במרכז הארץ.
  העליות עוד לא באו לידי ביטוי באתר רשות המיסים.
  האם ידוע לך על קפיצת מחירים קוונטית כזאת?

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן