קפיטליזם Vs סוציאליזם

 

אזהרה, הפוסט הזה לא הולך להיות קל לקריאה כי הוא פשוט הולך להציב לכם מראה כנגד התפיסות שחלקנו חונכנו עליהם, בכדי לפשט את המסרים ולא להכביר ביותר מדי מילים, החלטתי לשזור הרבה תמונות בפוסט כי אני מאמין בפשטות של ההצגה הגרפית.

אני לא יודע אם במקרה או במכוון הפוסט הזה נכתב בתקופה של מערכת בחירות, בתקופה בה כלכלת המדינה ספגה מכה קשה ע"י התנהלות פופוליסטית, בזבוז כספים וזלזול באינטיליגנציית האזרחים.

ז'ורז' קלמנסו: "אם אינך סוציאליסט עד גיל עשרים, אז אין לך לב. אם אתה סוציאליסט אחרי גיל שלושים אז אין לך ראש."


בתקופה האחרונה אני ער ושותף לדיונים בין תפיסות סוציאליסטיות לבין תפיסות קפיטליסטיות, למען ההגינות אני אומר כי אני בן להורים שהחזיקו בגישה סוציאליסטית, הרי בתור עולים שעלו מבריה"מ לשעבר הם החזיקו (שלא באשמתם) בתפיסות של מאמא רוסיה, כפי שהתחנכו, גם התקופה היתה אחרת ומדינת ישראל של שנות ה- 70 החזיקה בתפיסות סוציאליסטיות שהתאימו לגישתם זו. אני אפשר לומר, גדלתי כסטציאליסט שלא במכוון, ובבגרותי הפכתי לקפטיליסט.

אף שיטה אינה מושלמת, חוץ מהספרות אני לא מכיר שיטה קפיטליסטית שנהוגה ונופלת בהגדרה של קפיטליזם טהור, מנגד גם סוציאליזם טהור אינו קיים, על כן, אנו נסתק בעובדות הפשוטות שהמציאות נותנת לנו של הקפיטליזם מול הסוציאליזם המוכר לנו.

בואו ננסה רגע להבין את ההבדלים בגישות (הקליקו על התמונות כדי לצפות בהגדלה):

ההבדלים בגישות הקפיטליסטית לעומת הסוציאליסטית

מצאתי כי הדרך הנכונה ביותר להשוות בין שתי שיטות אלו היא פשוט לאסוף ממצאים ועובדות, שידברו בעד עצמן כך לא הואדם בסילוף, בהמצאה, בחד צדדיות (כבר הודיתי שאני קפיטליסט), באינטרסנטיות ועוד….

אתם תשפטו:

למען האמת, התפיסה הקפיטליסטית היא תפיסה עתיקה יותר מאשר זו הסוציאליסטית, ניתן לראות את התפיסה הקפחטליסטית בעולם החי דרך האבולוציה בה יש תחרות על משאבים, משחקי היצע-וביקוש אבולציונים, אני מודה לא טרחתי לחפש על כך תמונה או מידע, אלא זו אולי הפסקה היחידה שתתבבס על השכל הישר שלי, בהתייחס לכך.

לעומת זאת, הסוציאליזם, הוא רעיון די חדש יחסית, שבא לידי ביטוי בכתביהם של קרל מארס ופרדריך אנגל, אפשר לומר שאפילו הם במובן מסויים, אבות הקומוניזם המזוהה עם הסוציאליזם.

אני אתחיל מהפרכת הפייק ניוז שכל מיני גורמים פופוליסטים אוהבים להציג בשם "השיוויון" או "האי-שיוויון" תלוי מאיזה צד מביטים על העניין, והואהטענה של הסוציאליסטים שהקפיטליזם הינו דורסני ומייצר אוכלוסייה רחבה של אנשים עניים, לעומת אליטה מצומצמת של 'חזירים קפיטליסטים' (תוספת שלי למען ההקצנה הגרוטסקית, של הסתכלות שכזו. בנקודה זו, ראוי שנביט ונסתכל על השינוי ב- % כמות העניים בעולם ב- 200 השנים האחרונות.

שוני בגודל האוכלוסיה של אלו החיים בעוני קיצוני

התמונה מדברת בעד עצמה, אך בכל זאת אציין כמה תקופות רק בכדי שנשים לב לשינוי שעברה האנושות בהיבט זה.

שנת 1900- אוכלוסיית העולם מונה 1.5 מיליארד אנשים, 90% מהם חיים בעוני קיצוני.

שנת 1970- נקודת מפנה אוכלוסיית העוני הקיצוני מתחילה לרדת במקביל לעליה באוכלוסיה שאינה חיה בעוני (השלמה).

שנת 2015- כלכלות העולם החזקות הן קפיטליסטיות בעיקרן (כן אפילו סין הקומוניסטית מחזיקה במדיניות קפיטליסטית לצד ממשל קומוניסטי- כי לכסף אין ריח) ואנו רואים התהפכות, רק 10% מאוכלוסיית העולם חיה בעוני קיצוני, פחות ממיליארד אנשים חיים בעוני קיצוני מתוך 7.5 מיליארד אוכלוסיית העולם.

ניתן להפוך את הגרף ולראות את האפקט הנ"ל ביתר שאת בהצגה הבאה:

הצגה הפוכה- שינוי באוכלוסיית החיים בעוני קיצוני בעולם.

אולי הסיבה שרוב העולם חי בעוני קיצוני בתקופת 1800, נובעת מכך שכנראה רוב השלטון בעולם היה יותר בעל נטיה מלוכנית או פיאודלית (רמז לעתיד לבוא, במדינות הסוציאליסטיות?).

חידה והשערה:

חידה: למה צבע הדגלים הסוציאליסטים/קומוניסטים אדום?

השערה (שלי): כי הם פשוט אחראים לרוב שפיכות הדמים בעת המודרנית


לפני כמה זמן באחד הדיונים בפייסבוק נתקלתי בתמונה הזו:

אז מי הרג הכי הרבה? מקורות יודעי דבר טוענים שהמספרים שמרניים לעומת המציאות

כשהבטתי בתמונה הזו בפעם הראשונה, היא לא הפתיעה אותי, אך פתאום בהצצה שניה, העובדות החלו פשוט לזעוק החוצה, ועוד בצבע אדום.

שימו לב לעובדות הבאות:

 1. חמישה מתוך עשרת הדיקטטורים אחראים ליותר מ 90% מהרציחות ההמוניות שידעה האנושות בזמנים המודרנים.
 2. החמישה הם:
  -קים איל סונג
  – פול פוט
  – אדולף היטלר
  – יוסף סטאלין
  – מאו זי טונג
 3. כל החמישה שייכים למפלגות השלטון בהתאמה:
  קומוניסטים
  קומוניסטים
  – נאציונאל סוציאליסט
  קומוניסט
  קומוניסט
 4. כולם באו מדוקטרינת גג שהינה אג'נדה סוציאליסטית.

בהתחלה חשבתי שהציור הזה הוא מוטה, מסולף, דמגוגי ולא קשור למציאות, אז החלטתי לחפור קצת ולחפש ספרות בנושא, והגעתי לספר בשם:

Death by Government/ R.J Rummel

ספר עמוס בנתונים, בתמונות והכי חשוב בטבלאות שמרכזות לך את הכל בצורה ברורה ונהירה.
בטבלה 1.2 בספר אנור ואים ריכוז של המשטרים הרצחניים של העת המודרנית, את 4 המקומות הראשונים תפסו: בריה"מ (קומוניסטית), סין (קומוניסטית), גרמניה (שנות הנאציזם- נאציונאל סוציאליסטים).

והמקומות הראשונים על הפודיום, כולם סוציאליסטים/קומוניסטים

גם בטבלה 1.3 בספר מדורגים 15 המשטרים, שהרגו הכי הרבה אנשים, יש נציגות "מכובדת" למשטרים סוציאיסטים, אין איזכור אחד למשטר קפיטליסטי/דמוקראטי.

דירוג 15 המשטרים הרצחניים ביותר

ובטבלה האחרונה להיום, יש דירוג של השלטים הרצחניים ביותר, מתוך 9 שליטים, 5 מהם סוציאליסטים, 4 פאשיסטים, ומיליטאנט אחד (פקיסטני), אין אפילו קפיטליסט אחד!!!

מצעד השליטים הרצחניים של המאה ה- 20.

חזיר קפיטליסט


אז כשאתם בוחרים לקלל קפיטליסטים במילה של "חזיר קפיטליסט" לצייר קריקטורות, של חזירים שמנים בחליפות שחורות וכובע מגבעת. תזכרו, הם אולי חזירים, אבל בניגוד לסוציאליסטים הם לא רוצחים!

מוגש לכם כחומר למחשבה…..

איך הופכים לקפיטליסט?


 1. מחליטים לא להיות סוציאליסט, כי זה רע ומסוכן לזולת.
 2. לומדים ומבצעים מהפך מחשבתי.
 3. מבינים שכסף אינו שורש כל הרע, כפי שחינכו אתכם.
 4. לומדים לאהוב כסף, כי כסף הוא כמו אנשים, הוא בא למי שאוהב אותו.
 5. לומדים לעשות כסף, ועדיף ע"י השקעות.
 6. ממלאים פרטים ובאים ללמוד, איך משקיעים בנדל"ן

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן