הבעיה שכחלון יצר לנו

בכיה לדורות

רקע היסטורי:


בשנת 2003 התמנה ביבי נתניהו לשר האוצר בממשלתו של אריאל שרון, כשר אוצר בזמנו עשה ביבי צעדים מרחיקי לכת והייתי אומר אף צעדים נועזים בכדי לשפר את כלכלתה של מדינת ישראל. הוא הטה את הכלכלה לכיוון קפיטליסטי, יצר הפרטה של גורמים ומוסדות שונים, ביטל נקודות זכות במס הכנסה, הוריד/ביטל קצבאות תוך שינוי הקריטריונים. כתוצאה מכך כלכלת ישראל השתפרה פלאים:

  • התמ"ג על ב 16%
  • שיעור אבטלה ירד מ 10.5% ל- 8.9%
  • צמיחת ישראל גדלה ב 4.1% הגבוהה ביותר במדינות המתפתחות בשנים אלו.
  • ב 2002 הגרעון האמיתי היה 4.1%, ב- 2005 בסוף כהונתו היה הגרעון האמיתי 0%.

המחיר האישי של ביבי:

בבחירות שלאחר מכן ביבי נחל מפלה קשה, הליכוד זכו רק ב 12 מנדטים. זה היה רגע מכונן עבורו, ביבי אז הבין, שלמרות שהוא פעל לטובת המדינה, הוא שילם על כך מחיר אישי. הוא הבין שאת האזרח, לא ממש מעניינת טובת המדינה, אלא טובתו האישית בלבד, לכן כל הנפגעים מהמהלך הזה, החרדים, האמאות החד הוריות, משפחות מרובות ילדים, וכאלו שהסתמכו על הקצבאות שקוצצו, באו עמו חשבון בקלפי.

ובחזרה לימינו….

הפופוליזם של כחלון


ביבי מאז אותו ארוע, למד את הלקח, הוא הבין שתפקיד שר אוצר הוא תפקיד מפתח שיכול לשנות את פני כלכלת המדינה ומצבה הפיננסי, אך זה נעשה תוך קבלת החלטות קשות שניתן לשלם עליהן בבחירות מחיר אישי כבד, לכן הוא העביר את התיק הזה, לאנשים שאותם סימן כמטרות לחיסול פוליטי, ואנשים נפלו במלכודת הזו כמו זבובים כגון: שטייניץ ולפיד, עליהם לא נשוחח בפוסט זה.

אבל כן נשוחח על כחלון, שר האוצר הנוכחי.

כחלון הגיע לאוצר לאחר שנישא על כנפיים המלאות בהוד והדר והתהדר בנוצות לא לו, הוא נבחר בבחירות האחרונות, על בסיס 'רפורמת הסלולאר', כחלון נתפס בטעות ע"י העם, כמי שהוזיל את הסלולאר ועל בסיס זה נבחר.

זה המקום לתקן עוול היסטורי: מי שאחראי העיקרי ב- 90% לרפורצת הסלולאר הוא השר לפני כחלון והוא משה אטיאס מש"ס, לו מגיע הקרדיט האמיתי ברפורמה הזו וההוזלה שבאה בעקבותיה.

דיור זה לא סלולאר!!!


כחלון,  החל להאמין במצג השווא שלו בעצמו, הוא באמת האמין שהוא זה שהוזיל את הטלפונים, ומכיוון שהוא האמין בכך, הרי שרפורמת הסלולאר באה לו בקלות (לא הוא זה שהתאמץ) וחשב שבאותה הקלות הוא יוריד את מחירי הדיור. זו היתה הבטחת הבחירות הגדולה שלו, הוא הבטיח להוזיל את מחירי הדיור, הוא אף הרחיק ואמר שאם לא יוריד אותם הוא לא יתמודד שוב.

כחלון: "לא אתמודד שוב"

כך אכן, צוטט ב- YNET, כולנו יודעים שכחלון ממש לא טוב בלקיים הבטחות, הוא הרי גם הבטיח לטפל במונופול הגז לפני הבחירות, אלא שלאחר מכן נזכר שחבר שלו, ממש א'חוק, אחד שאכל איתו ממש מאותו המסטינג בצבא הוא קובי מימון בעלי המאגר- ולכן פסל את עצמו מניגוד אינטרסים (ע'אלק).

הוא הבטיח….. אבל לא הבטיח לקיים.

הסיפור ידוע, כחלון חילק מתנות בתוכניתו ההזויה 'נטו כחלון', הוא ניסה לעשות הפוך ממה שביבי עשה בזמנו, והחליט לחלק מתנות לעם בתקווה שאלו יזכרו את המתנות הללו בבואם לקלפי, הוריד להם מיסים על מוצצים, על טלויזיות (למה משפחה זקוקה לטלויזיה של 65 אינצ' כשאין להם כסף לסגור את החודש?)

אבל המהלך הכי הזוי, הכי פופוליסטי והכי הרה אסון הוא תוכנית מחיר למשתכן של כחלון, התוכנית ניתן לומר ברמת הכוונה היא טובה. המטרה היתה לתת לאנשים את הזכות לרכוש דירות במחיר שפוי. אך הביצוע היה רשלנות פושעת.

כחלון העדיף להסיט ציבור שלם כנגד משקיעים, כינה אותם עושקים, אינטרסנטים, וכיו"ב הוא יצר סנטימנט שלילי, הוא רק שכח שאותם המשקיעים שילמו מיסים על הכסף אשר בעזרתו רכשו את הדירות, כסף שהרוויחו ביושר, ושילמו בנוסף מיסים בצורה של מיסי רכישה ומס שבח.

בתוכניתו מחיר למשתכן, כחלון יצר מצג בו כביכול אנשים רוכשים דירות מוזלות, אך המציאות מראה אחרת, אנשים יקבלו את מה שהם שילמו עליו, ובדרך כלל הזול עולה ביוקר. רוב הדירות לא מוכנות, אלא דירות ששווקו ונמצאות על הנייר אפילו לא בהליכי תכנון, מאחר וחלק מהקרקעות טרם עברו ליזמים.

כתוצאה מכך, זוגות רבים מצאו עצמם, מחוייבים לדירה שאינם יודעים מתי תבנה, היכן תבנה ומה יהיה המפרט שלה? אבל בנתיים יש מדד תשומות בניה, מדד מחירים לצרכן, ריביות המשכנתא מתייקרות ובנוסף בנתיים הם משלמים שכירות, וגם ישלמו במקביל למשכנתא לכשתתחיל הבניה, כאשר הם מונעים מלרכוש דירות אחרות.

הוא יצר קהל שבוי, בהיבט של בני ערובה לבעיה שהוא יצר.

הצונאמי העתידי


כתוצאה מכך מצבו של כחלון התדרדר, הסקרים מראים כי הפופוליזם שלו לא השתלם, זוגות ומשפחות רבות הבינו כי הן הולכו שולל בשלל הבטחות ומתק שפתיים, שלא באמת משפר את מצבן הנוכחי ולא העתידי.

השוק נכנס לקפאון, הקבלנים נכנסים למצב ספיגה הדרישה לדיור רק גדלה והבניה בירידה. התוצאה…..עליית מחירים בעתיד הנראה לעין.

התוצאה העתידית


אחרי המכה שכחלון יחווה בבחירות הקרובות, נראה כי לאחר שביבי קיבל בראש ב- 2005 וכעת כחלון יקבל בראש. זה יכניס לפאניקה את שרי האוצר העתידים להיכנס לתפקיד. סכין ההתחשבנות העתידית בקלפי תרחף מעל ראשם, מה שימנע מהם לבצע מהלכים אקטיביים לתקן את הבעיות העמוקות והמרושלות שכחלון יצר ולא רק בהיבט של בעיית הדיור, אלא גם בעיית פריצת יעד הגרעון  שהגיע ל -9 מיליארד ש"ח, שגם אותו הוא ניסה לטייח בחשבונאות יצירתית.

חישבו רגע בהיגיון, איזה שר אוצר יקח כעת סיכון בכדי לבצע מהלכים דרסטיים לתקן את העוולות של כחלון, תוך כדי מודעות שהוא הולך לשלם על כך בכסאו. הרי כדי לפתור את הבעיה שכחלון יצר, אנו חוזרים לפתרונות של ביבי מהעבר, העלאת מיסים, קיצוץ בקצבאות, אולי העלאת מע"מ, הפסקת מימון תוכניות מסויימות, ביטול נקודות זכאות במס הכנסה. את הבור התקציבי של מדינת ישראל יצטרכו למלא איך שהוא….וכשמדובר באוצר, מדובר בעיקר על מיסים.

המתנות שכחלון חילק בתוכניות נטו…..כולכם הולכים לשלם בבורטו+ ריבית.

טיפ אישי


בעתיד הרחוק, עם גידול האוכלוסיה של המדינה והריבוי הטבעי, אי הדבקת קצבי הבניה, נראה כי בעלות על נכס היא הדבר הנכון לעשות, איך עושים? כיצד רוכשים נכס להשקעה? מהיכן מתחילים?

בדיוק בשביל זה בניתי לכם את תוכנית הכשרת המשקיעים שלי, הרגישו חופשי להשאיר פרטים: תוכנית הכשרת המשקיעים

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

מחשבה 1 על “הבעיה שכחלון יצר לנו”

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן