העלאת מס הרכישה, הלחץ של כחלון

לא ברור לי מה ניסה אדון כחלון לעשות עם ההודעה שלו אתמול, הרי לפני כמה שבועות פורסמה ההחלטה כי מס הרכישה יעלה מ-5% ל 8% למי שמחזיק יותר מדירה אחת, העלאה זו אמורה היתה להתרחש ב  1.7.2015 אתמול לא ברור מה קרה, כחלון יצאה בהודעה כי ההחלטה תכנס לתוקפה החל מהיום!!! משמע ההחלטה תכנס לתוקפה כשבוע לפני המועד המתוכנן.

כנראה שכחלון ניסה להכניס 'זמבורה' למשקיעים בצורה של הפתעה, אבל אתם זוכרים שאמרתי לכם שמשקיעים מנסים להתאקלם מהיר לשינויים בשוק? משקיעים משתדלים שלא לפעול בחופזה ולא להילחץ, ע"י הכרת החוקים טוב יותר מהאדם הממוצע, המשקיעים יודעים להתנייד לעיתים בין הטיפות, כמו טיפת הברד הזו שכחלון ניסה להוריד עלינו ממש עם תחילת הקיץ.

אז בואו נאמר את האמת לאמיתה:

1. המשקיעים לא נבהלים, לא נבהלו וכנראה שלא יבהלו.

2. על הפרש של 3% משקיע רציני שמצא עיסקה טובה, לא יפיל אותה, כי משקיע מביא בחשבון מרווחים מהשוליים. אותם 3% הם תשלום חד פעמי לאורך כל חיי העיסקה.

והנה עוד נתון מעניין…..

3. עפ"י החוק, עיסקת מקרקעין צריכה להיות מדווחת לצרכי מס רכישה תוך 40 יום מיום חתימת החוזה, או במקרה של עסקת בנאמנות 30 יום (בדקו את הנתונים מול עו"ד, אני שולף מהזכרון).  כעת בואו נחשוב על פלוני שאמור לחתום בעוד שבוע על עיסקת רכישה כי החוזים עדין בשלב טיוטות….אם ניקח דירה שמחירה מיליון ש"ח…אזי ההפרש במס הרכישה הוא 30,000 ש"ח! לרוכש לא בא לתרום למדינה סתם עוד 30,000 ש"ח. הנה חידה, כיצד יוכל פלוני לחתום בעוד שבוע ועדין לשלם 5% מס רכישה? התשובה ממש במשפט הבא.

תאריך חתימת הסכם הרכישה יהיה 22.6.2015 לדוגמא…..והוא עדין יכל לדווח עד כמעט ה- 8 לאוגוסט,למס רכישה. זו לא המלצה אלא רעיון….שעולה.

הזהרה: כאן מדובר בהצהרת שקר, וזו עבירה פלילית, מאחר ואתם לא מדווחים על תאריך חתימה האמיתי.

בואו נחשוב מה עוד יכול להתרחש כתוצאה מכך:

רוכש חכם: לא ילחץ, אלא יבקש מהמוכר להוריד את המחיר, שאם לא כן הוא לא חותם! אם המוכר לא יסכים הרי שהוא מסתכן בפאניקה שאחרי ההחלטה, פתאום תהיה עצירת ביקושים והמחיר עלול לרדת…..כאן לרכש יש מנוף לחת לחיודוש המו"מ מצידו ולשפר את תנאי העיסקה.

המוכר החכם: שרואה שהרוכשים מתעכבים, יכול גם הוא להשתמש בכך כמנוף לחץ ולומר להם…חבר'ה לא תמהרו לסגור, והנה מס הרכישה יעלה לכם ב 3%, לא חבל על הכסף?

שימו לב שהן מצד המוכר והן מצד הרוכש, יש את עניין הלחץ, כרגע זהו קרב אקדוחנים בצהרי היום, אל תמצמצו ראשונים.

אני חושב שיותר מאשר כחלון מנסה להלחיץ את המשקיעים הוא לחוץ בעצמו, רק טרם הבנתי ממה.

ועם כל זאת אני רוצה להזכיר לכם, שכחלון פועל לטובת ידידו…אני מזכיר לכם את משיכת ידיו מטיפול במונופל הגז הטבעי עקב חברותו הקרובה ליוסי מימן.

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

3 מחשבות על “העלאת מס הרכישה, הלחץ של כחלון”

 1. יש לך הנחה לא מדויקת במה שאתה כותב. אני חושב שאתה מניח שכל המשקיעים בתחום הנדל"ן הם משקיעים אמיתיים, שחושבים ומתכננים. לדעתי האמת קצת שונה. אוהבים בתקשורת להיטפל למשקיעים ה"עשירים", שמחזיקים 20 דירות, אבל האמת היא שרוב המשקיעים הם בני מעמד הביניים המתבכיין על יוקר המחייה, פשוט אחרי שהגיעו לגיל 40 בערך, חסכו כסף וקונים דירה להשקעה. אלה לא משקיעים מחושבים, אלא המון שפועל משיקולים שהם לא תמיד רציונליים. ואם יורשה לי לנחש, אני לא אתפלא אם יש לא מעט כאלו שרצו בהיסטריה לקנות דירה לפני שהמס עולה.

  • שלום לך שועל,
   תראה כשאני מדבר על משקיע, עבורי זה אדם שחושב ומתכנן.
   נכון, יש רבים בתחום שהם יותר משקיעי טרנד כפי שהזכרת בתגובתך ולא תמיד חושבים עד הסוף, אבל אלו לא המשקיעים האמיתיים, הם במערך הכולל של שוק העסקאות מתאימים יותר להגדרה של רוכשי דירה ראשונה מאחר ונתוני העסקאות שלהם דומים:
   1. תכנון כלכלי לא נכון.
   2. רכישת עיסקה שאינה תואמת את היכולת שלהם.
   3. רכישה המבוצעת על בסיס רגש וטרנד ולא על בסיס ניתוח כזה או אחר.
   4. אי שמירה על מרווחים מספיקים למקרי קיצון.
   5. מימון לא אופטמאלי מבחינת אחוזי ריבית, תמהיל ותקופות.

   לכן אותה אוכלוסיה שאתה מזכיר ומתייחס אליה בני ה- 40+ עם קצת כסף….מוגדרים כמשקיעים רק בגלל הנתון הבודד שיש להם יותר מדירה אחת, אבל בפועל ההתנהגות העיסקית שלהם היא כמו של זוגות צעירים וככאלו יש להתייחס אליהם.

   וכן מאני מאמין שבסיפא של דבריך אתה צודק, רבים רצו אתמול לחתום במהירות.

 2. כחלון לחוץ כי הוא נבחר בעיקר בגלל שרבים האמינו שהוא יהיה זה שיצליח לטפל במשבר הדיור בישראל. כעת הוא צריך להביא קבלות, אבל זה לא כל כך פשוט כמו לעשות רפורמה בסלולר.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן