כחלון – פסיכומטרי- מחירי דיור

כחלון

אתם בטח שואלים את עצמכם מה הקשר בין שר האוצר כחלון, מבחני הפסיכומטרי וירידת מחירי הדיור?

אז בואו נתחיל מההתחלה, מהשר כחלון: ב- 7.3.2017 התקיימה וועידת החינוך של YNET, במהלך הוועידה התוודה השר כחלון כי החל את לימודיו באקדמיה בגיל 36-37, היה לו פטור מלהציג תעודת בגרות מאחר והיה מעל גיל 30, אך עדין היה חייב לעשות מבחן פסיכומטרי.

בנקודה זו אני חייב לעצור ולומר: אני מאוד מוקיר ומכבד אנשים בוגרים ומבוגרים שמחליטים לעשות מבנה בחיים ולעשות מהלך, כדוגמת השר כחלון ובוחרים ללמוד בגיל מבוגר יחסית לשאר הסטודנטים.

השר המשיך בווידויו ואמר:

"הגעתי לאוניברסיטה והייתי צריך פסיכומטרי. לא הייתי צריך בגרות כי הייתי מעל גיל 30. ועכשיו מתמטיקה, עברית ואנגלית. הלכתי, עבדתי באמת קשה. למדתי עם ילדה בערך בגיל של הבת שלי שלימדה אותי מתמטיקה, הגעתי לציון – לא רוצה שעם ישראל יידע – אבל לא גבוה".

כחלון הוסיף שבשירות הצבאי שלו פגש ד"ר למדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה וסיפר לו שחסרים לו 30 נקודות לפסיכומטרי. המרצה כתב מכתב לראש החוג שקיבל אותו: "המכתב אצלי, דרך אגב". כחלון קרא לתת הזדמנות שווה לכולם, "בלי השכלה לא הייתי פה. עכשיו תגידו לי מה כושר הניבוי של פסיכומטרי? לא יודע. תענו אתם".

כעת בואו רגע ננתח את מה שכחלון סיפר, כי מסתתרים כאן כמה סילופים וחצאי אמיתות:

  1. באתר הכנסת כתוב שכחלון נולד ב 1960, התגייס לצבע בגיל 18 (1978) ועשה קבע עד שנת 1986 (משמע השתחרר בגיל 26), זה עומד בסתירה למה שהוא הציג בוועידת החינוך!!! הוא הרי אמר שהלך ללמוד בגיל 36 (לפי הפרסום ב YNET), אילולא ההמשך הייתי בטוח שאין בעיה, מאחר וכחלון גם התוודה שבצבא הוא פגש ד"ר למדעי המדינה ומאחר והיו חסרים לו 30 נקודות בפסיכומטרי אותו הד"ר כתב מכתב שבזכותו כחלון התקבל. לא ברור לי כיצד מכתב שנכתב כשכחלון היה בן 26 שירת אותו כשלמד בגיל 36? משמע כחלון מסלף לנו עובדות. אופציה נוספת לפתרון הסתירה יכולה להיות שהעיתונאי/ת טעו בהקלדה ובמקום 26 הקליד/ה 36, אבל אז זה לא מסתדר עם מה שכחלון אמר שהוא למד לפסיכומטרי עם ילדה, כי רובנו עשינו פסיכומטרי אחרי הצבא ההבדל בין בחורים בני 21/22 וגילו של כחלון בסוף הקבע 26 אינו כזה המאפשר לו לקרוא למשתחררת צעירה 'ילדה'.
  2. כחלון כתב שהד"ר למדעי המדינה כתב מכתב, בעקבות פער של 30 נקודות בפסיכומטרי  שהיו חסרים לכחלון, ובזכות המכתב כחלון התקבל ללימודים. שימו לב. כחלון התקבל ב-"קומבינה" ללימודים אקדמאים, בזכות מכתב מד"ר למדעי המדינה. תארו לכם, שהיו מקבלים סטודנטים לרפוא בקומבינה של מכתב בדיוק כמו שקיבלו את כחלון!!!
  3. כחלון כתב לנו כי בלי השכלה הוא לא היה כאן. גם כאן הוא משקר, הרי אנחנו יודעים ששר החינוך בנט אינו מחזיק בתואר ראשון, מה שלא הפריע לו להיות יזם מצליח ושר חינוך, גם לעמיר פרץ שהיה שר בטחון והביא את כיפת ברזל אין תואר ראשון…. והרשימה עוד ארוכה. כחלון אתה כאן לא בגלל ההשכלה שלך, אתה כאן בגלל שכמו שהתקבלת בקומבינה בעקבות מכתב של ד"ר למדעי המדינה, נבחרת בקומבינה אחרי שמכרת חלומות לבוחריך.

פסיכומטרי

בהמשך לכחלון, הפסיכומטרי אינו כלי שנועד לנבא מה יצא מהסטודנט, אלא הפסיכומטרי היום הוא בעיקר כלי סינון לאוניברסיטאות בכדי לסנן סטודנטים עקב הביקוש הגבוהה.

בואו נביט על הפקולטות המבוקשות כמו רפואה, כמעט כל ילד שני, היה חולם על להיות רופא. הרבה ממשיכים עם החלום גם בחיי בגרותם ומנסים להתקבל לפקולטה לרפואה באוניברסיטה. משיטוט קצר באינטרנט מצאתי כי הציון הפסיכומטרי הנדרש בחלק מהאוניברסיטאות הינו מינימום של 760 נקודות. וזאת מבלי להתחשב בממוצע בגרויות שצריך לעמוד של 111!!!

אם תרצו ללמוד אמנות לדוגמא תצטרכו פסיכומטרי של בין 450 ל- 600 ללא צורך בבגרות בחלק מהמוסדות.

הסיבה להבדלים בין הפקולטות השונות זה בעיקר ביקושים, אם לא היה ביקוש ללימודי רפואה או שאר פקולטות מבוקשות אחרות, אז תנאי הסף היו יורדים.

שמתם לב ששר האוצר לא אמר כמה קיבל בפסיכומטרי? האם גם לפקולטה לאמנות לא היה מתקבל (לא מזלזל בפקולטה לאמנות)?

רגע….אז מה הקשר למחירי הדיור?

מחירי הדיור

לאחר שהבנו מה משמעות המבחן הפסיכומטרי, יהיה נח לדבר על מחירי הדיור.

כפי שציון הפיסכומטרי משתנה מפקולטה לפקולטה בעקבות הביקושים, כך גם מחירי הדיור משתנים בהתאם לביקושים.

כאשר יש רק כמה עשרות בודדות של מקומות בשנה בפקולטה לרפואה אבל מנגד יש מאות מועמדים, זה מייצר ביקוש ולכן הרף של הפסיכומטרי עולה, מאחר וזה כלי המסייע לסנן בין הסטודנטים.

מחירי הדיור מתנהגים באופן דומה, כאשר יש מספר מועט של יח"ד לעומת ביקושים גבוהים מצד משפחות צעירות ומשפרות דיור, כך עולים מחירי הדיור, ממש כמו ציוני הפסיכומטרי בפקולטות המבוקשות.

 

לסיכום:

אילו שר האוצר שלנו, היה מפנים מהלקח וההתנסות האישית שלו ככל הנוגע למבחני פסיכומטרי, הוא היה מבין שהמשקיעים הם לא הבעיה של שוק הדיור, אלא היצע יח"ד שהוא אחראי עליו. שר האוצר שולט במשרד השיכון, שולט בוועדות התכנון והבניה ושולט ברמ"י (רשות מקרקעי ישראל), יש לו את כל הכלים ביד לבנות יח"ד בצורה מאסיבית ועם זאת הוא מפספס שוב ושוב…

האשמת המשקיעם בבעיית מחיר הדיור, כמוהה להאשים את כשלון של האחד (כחלון) במבחן הפסיכומטרי בגלל היותו  מבחן קשה ללא לקיחת אחריות אישית על כך שהלימוד למבחן היה קלוקל. אבל הנוסחה בשניהם היא פשוטה, מי שמתוכנן היטב למבחן הפסיכומטרי מצליח……כמו-כן מי שמתכונן היטב לפתרון בעיית מחירי הדיור, דואג להיצע ע"י בניה ומצליח להוריד מחירים.

 

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

שיתוף ב facebook
לשתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
לצייץ בטוויטר
שיתוף ב linkedin
לשתף בלינקדאין
שיתוף ב pinterest
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן