להוריד את המע"מ על דירה ראשונה, דברים שלא רוצים לספר לכם…

ממש לפני יומיים, דיברנו על אוזלת היד שמגלה הממשלה בעזרה שהיא "נותנת" למי שזקוק לה. לא סתם כתבתי אז כי ניתן להשוות את עזרת הממשלה, ככוסות רוח למת.

טרם יבשה הדיו על תוכניתו של אדון לפיד לגבי פטור ממע"מ על דירות חדשות מקבלן עד למחיר של 1.6 מיליון ש"ח והנה אנו מתבשרים כי הכלכלן הראשי של משרד האוצר, הגיש היום את התפטרותו עקב העלאת תוכנית זו לאויר. שימו לב לעיתוי, התוכנית עדין לא אושרה, עדין לא נוסחה כהצעת חוק, אלא סתם יאיר לפיד ברגע של שעמום ואוזלת יד, שירבט רעיון לא ממש מוגמר…. והנה הכלכלן הראשי מתפטר. מה זה אומר לנו?

זה אומר לנו, שהתוכנית איך לומר בעדינות…. אפעאס לא משהו (בקול מלגלג של סבתא פולניה), הרעיון למעשה כל כך גרוע, שהוא פשוט גרם לכלכלן הראשי לקום וללכת.

אבל האמת לא על זה אני מעונין לכתוב לכם היום, אני רוצה לכתוב לכם על המשמעויות האמיתיות של הצעתו של לפיד, אתם חושבים שזו הטבה? בואו תראו שזו למעשה קללה.

זוכרים את ססמת הבחירות של יאיר לפיד?…. מה, לא זוכרים?……אז אזכיר לכם:

"איפה הכסף"?!

זו היתה ססמת הבחירות שלו ולצערי זה מה ששכנע רבים להצביע לו, הם היו בטוחים שלפיד ימצא הרים של כסף במרתפי הממשלה, תיבות אוצר בלום מתקופתם של ראשי ממשלות ושרי אוצר קודמים..נאדה….הוא לא מצא כלום…. וכשהוא לא מצא כלום, מה הוא עשה? הרים לנו עוד את המיסים.

כאשר רוכשים דירה, המיסים שיש על הדירה הזו מהם מרוויחה המדינה הם:

5% מס רכישה (בהנחה אוין לכם פטור) שאינם תקפים לתנאי של לפיד, כי לפיד מדבר על דירות ראושנות, לכן ממילא ה 5% הללו לא היו משולמים ע"י האוכלוסיה אליה הוא פונה.

ו….. 18% מע"מ, כעת בוא נבין מה זה אומר, הרווח הגדול של המדינה מרוכשי דירה ראשונה מקבלן, הוא 18% שהם בערך מהווים כ- 15% מכלל העיסקה (התבלבתם בחישוב?….לא נורא), ז"א המיסוי העיקרי בביצוע עסקה ראשונה מקבלן הוא למעשה המע"מ, הנכס היקר לארנק מדינת ישראל. כעת אם רוצים להביט בכלל על הרכב המע"מ ממחיר הדירה מגיעים לכדי 36% (לא אני המצאתי…אבל תחשבו על זה, משלמים כל הזמן מע"מ לאורך כל הדרך), איך אתם שואלים? כאשר הקבלן רוכש מגרש הוא משלם מע"מ?….משלם. כאשר הקבלן קונה חול, הוא משלם מע"מ?….משלם. כאשר הקבלן קונה בלוקים ובטון הוא משלם מע"מ? בטח משלם….. מנופים וציוד, לא משלמים מע"מ? באבו אבוא משלמים מע"מ…וכך חלקו של המע"מ מסך הדירה מטפס לכדי 36% מערכה של הדירה. מדהים לא?

משמע, מע"מ זה הרבה כסף למדינה…..

כעת מה יהיה כאשר יבוטל המע"מ על דירה ראשונה? יהיו חוסרים בקופה נכון? ואז יאיר לפיד ישאל שוב את שאלת השאלות….."איפה הכסף"?!

וכשהוא יבין שאין כסף, כי הוא הרי ביטל את המע"מ, אז הוא ימציא מיסים חדשים, הרי צריך להשלים את החוסרים שנוצרו. אז יהיה לנו מס על זה שאנו נושמים את האויר המזוהם של מדינת ישראל, יהיה לנו מס מדרכות, הרי אנו הולכים על מדרכות המדינה לא? ימציאו לנו גם מס קודש….הרי אנו חיים בארץ הקודש וזו זכות גדולה אז….תסתמו את הפה ותשלמו מס קודש.

אתם מבינים…..?! מיסים הם לא כמו שמיכה, אתה מכסה את הרגלים וקר לך בראש, מכסה את הראש וקר לך ברגליים……  מיסים זה לא משחק סכום אפס…..מיסים זה משחק שהמדינה מנצחת בו כל הזמן ובגדול.

לכן כשיהיו חסרים כספים בגלל ההטבה שקיבלתם ברכישת דירה למגורים…. תשלמו באבי אביכם בעוד 7 מיסים חדשים (7 זה מספר טיפולוגי ביהדות) שיטילו עליכם בכדי לכסות על החוסרים הללו.

תחשבו על זה…

לכן אני מציע לכם בלב שלהם, אל תחכו שהמדינה תדאג לכם, דאגו אתם לעצמכם, ריכשו השכלה פיננסית, לימדו איך להשקיע ותשקיעו, כי את הכסף שאתם עובדים עבורו למשכורת, המדינה שותה לכם אותו, והיא שותה לכם גם את הפנסיה.

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

שיתוף ב facebook
לשתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
לצייץ בטוויטר
שיתוף ב linkedin
לשתף בלינקדאין
שיתוף ב pinterest
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

5 מחשבות על “להוריד את המע"מ על דירה ראשונה, דברים שלא רוצים לספר לכם…”

 1. זה לא מאוד משנה לעצם הטיעון, אבל לא ברור לי איך הגעת לזה שסך המע״מ המשולם למדינה הוא 36%. הרי כאשר אחד הגורמים באמצע מעביר מע״מ למדינה הוא מקזז את המע״מ ששילם (למשל הקבלן מקזז מה מע״מ המועבר למדינה עבור הדירה את מע״מ שהוא שילם על הבלוקים) – לא?

  • שלום נעם,
   תודה רבה על תגובתך.
   תראה התשובה הפשוטה היא כאן (גלול מטה לתרשים, וזה עוד מהתקופה ששילמו מע"מ רק 16.5%): http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3206167,00.html
   התשובה הארוכה יותר היא כזו:
   יש מפעל שמייצר בלוקים, על החומרים ממנו עושה היצרן את הבלוק הוא משלם 18% מע"מ, כעת הוא עשה את הבלוק והכניס את העלויות שלו (גם המע"מ) היצרן מוכר למשווק את הבלוק הכולל את כל העלויות+המרווח שלו + מע"מ על המחיר החדש.
   המשווק מוכר לקבלן את הבלוקים, אבל כעת מחיר הבלוק הוא אחר: מחיר הבלוק מורכב, מעלויות שיש שלמשווק, כגון: תקורה, עובדים, שינוע וכו', וכמובן את העלות שהבלוק עלה לו מהיצרן. כעת המשוק מכניס את המרווח שלו ועל כל זה משלמים עוד פעם מע"מ.
   הקבלן לא פראייר, על כל חומר גלם כזה שיש לו: חול, בלוקים, טיח, קיצוף, עובדים הוא משלם הוצאות+ מחיר הקניה (שמכיל מע"מ מהידיים הקודמות) מוסיף את המרווח היזמי שלו ועל כל זה מוסיף עוד פעם 18% מע"מ….. אתה מבין…..על כל נשימה ויד בדרך מוסיפים לך מע"מ. לכן היו מי ששקללו את כל העלויות הללו של המע"מ לאורך כל הדרך עד שאתה מקבל את המפתח לדירה ומתברר שזה לא 18% האחרונים שאתה משלם, אלא המחיר האמיתי של המע"מ הוא מה שנלקח לאורך כל הדרך ומוכל במחיר הסופי….אותו לקוח הקצה משלם.

   מקווה שזה עזר

 2. זה לא נכון. מעמ הוא מס על הצרכן הסופי בלבד. כל השאר בשרשרת היצור מזדכים על המעמ שהם משלמים. לפי ההגיון שלך יש בשרשרת של חמש ידיים 90 אחוז מעמ…

  • שלום איתי ותודה על תגובתך.
   אתה קצת מתבלבל, כל לקוח בנקודה בו הוא רוכש את המוצר הוא לקוח הקצה בנקודה זו.
   על המע"מ לא מזדכה המוכר, אלא מעביר אותו למדינה, מע"מ זה מס שמועבר למדינה. המע"מ הוא החלק של 18% שנגבה מכל עיסקה במבוצעת לאורך חייו של המוצר.

   לדוגמא: ניקח מוצר שמחירו ההתחלתי הוא 10 ש"ח, ושהרווח היזמי עליו הוא 20% כל פעם (כולל ההוצאות של המוכר, כך שהרווח היזמי נשאר בערך 15% בפועל).
   מוכר 1: מוכר את המוצר ב 10 ש"ח + מע"מ.
   הקונה שהוא גם מוכר 2: רכש את המוצר ב 11.8 ש"ח, משמע 1.8 ש"ח מע"מ. כעת הוא מכניס על המחיר הזה את העלויות שלו + הרווח שלו (אמרנו 20%) ז"א הוא מוכר את המוצר ב 14.16 ש"ח ומוסיף על זה מע"מ עוד 2.54 ש"ח, כעת מחיר המכירה הסופי שלו הוא: 14.16+2.54= 16.7 ש"ח

   עד כה המוכר הראשון העביר למדינה מע"מ של 1.8 ש"ח
   המוכר השני העביר מע"מ של 2.54 ש"ח

   כעת בא הלקוח השני שהוא יהיה המוכר השלישי: רכש ב 16.7 ש"ח מוסיף את 20% שלו סה"כ 20.04 ש"ח ועל זה הוא מוסיף מע"מ של 18% שהם 3.56 ש"ח, ז"א הלקוח הבא ירכוש את המוצר במחיר כולל מע"מ של 23.6 ש"ח.

   כעת המחיר הסופי של המוצר ביד השלישית הוא 23.6 ש"ח ועד כה שולמו עליו 3 פעמים מע"מ שהם: 3.56+2.54+1.8= 7.9 ש"ח.

   אם תחשב כעת מה חלקו של המע"מ לאורך כל הדרך ממחיר המוצר שהרגע רכש אותו האחרון הוא 7.9/23.6=33.47 שהם למעשה 33.4% שיעור המע"מ לאורך כל הדרך ששולם על מוצר………ברור?

   כל לקוח משלם את המע"מ על סך כל העלויות+ הרווחים על המוצר. המדינה למעשה מרוויח על אותו מוצר לא 185 מע"מ…..אלא במקרה זה 33% מע"מ לאורך כל הדרך…..

   מקווה שהדוגמא ברורה.

 3. אני מגיע מהעתיד ואני יכול לומר לכם שבמבט לאחור אני הייתי חייל בצבא, הלוואי והיה לי את הידע של היום בזמנו.
  הנה מיסי לפיד שהוטלו בכהונתו הפופוליסטית:
  מס יוקרה על הנאות העשירים, מס החזקת כלי שיט רטרואקטיבי, מס על העישון והסיגריות, מס מטורף על האלכוהול.
  לא קשור אליו אבל האהבל שאחריו העלה את המס קניה מ5% ל8%.
  שרי האוצר טיפשים. היזהרו כשאתם שומעים את ההבטחות חסרות הכיסוי שלהם.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן