עליה בשכירות בחסות כחלון

קודם כל תודה לכחלון, ששכנע אותי לשבת לכתוב פוסט נוסף בנושא לאחר הפסקה ארוכה.

כל המדיה בארץ גועשת בשבועות האחרונים בעקבות ההצעה האחרונה של כחלון, דווקא כשנראה שהוא לא יפתיע יותר הוא מצליח להגות עוד רעיון הזוי, אני חייב להכיר את פיית החלומות הבאה לבקר אותו בלילות, שכן רעיונות שכאלו על גדר הפנטזיה הם לא משהו של מה בכך.

אז רק ליתר בטחון עבור אלו שהיו מנותקים לאחרונה או שבילו במאדים ולא קיבלו תשדורות מכדור הארץ: כחלון הגה רעיון בו הוא רוצה למסות את כל מי שיש בידו 3 דירות ומעלה, החל מהדירה השלישית במס ייעודי.

אני לא אדון כאן בבעיות שיש בהצעה הזו, העיתונות גדושה בהם, החל מבעיות החוקתיות שיש בו וכלה בחוסר השיווין שיש בהצעה זו.

כל הרעיונות הללו הם למעשה משדרים לחץ שרק הולך וגובר על כחלון, הרי עברו כמעט שנתיים מהבחירות האחרונות, כמעט שנתיים בהם אדון כחלון הינו שר האוצר וכמעט שנתיים מאז הוא התחייב להוריד את מחירי הדיור והוא פשוט לא מצליח.

בואו נעשה רגע סקירה קצרה של מה כחלון ניסה לעשות בנדון:

 1. נכשל!!! מכרזים של מחיר למשתכן- מתברר כי או שהדירות המשווקות הן אי שם בפריפריה ומי שמחפש ברמת-גן גבעתיים לא ילך להתגורר בירוחם ו/או דימונה ו/או עפולה לצורך הענין. מבלי לפגוע באף אחת מהערים הללו, אבל הי… הזוגות הצעירים לא רוצים לגור שם. בואו תשכנעו זוג מהמרכז להתגורר שם. זה כמו לשכנע אסקימוס להתגורר בסהרה ולמכור לו לוקש שמזג האויר נעים שם. או שהמחיר לא ממש אטרקטיבי.
 2. במאבק!!! מיסוי על דירה שלישית ומעלה- ח"כ גפני נאבק קשות בחוק זה ואף איים שלא להצביע במליאה בהצבעות הקשורות לקואליציה. כרגע עדין יש מאבקי כוחות ונקווה שלא יהיה איזה דיל בו הדתיים ימכרו עצמם בזול ולשוכרים יעלה ביוקר.
 3. נכשל!!! כחלון ביקש לקבל לידיו גם את רשות מקרקעי ישראל וגם את האוצר וזאת בכדי שיהיו לו הכלים והכח לשלוט על האדמות ועל כמויות הבניה שיהיו. גם כאן הוא נכשל ואין כל עליה במספרים של התחלות הבניה.
 4. מהלכים של יאוש ופרפורי גסיסה!!! לכחלון מפריע המספרים האמיתיים של השמאי הממשלתי. השמאי מפרסם סקירות רבעוניות על מצב מחירי הדיור בארץ. לעומתו כחלון מעדיף את הסקירות של הלמ"ס, כי שם יותר נח לו להשפיע על דרכי החישוב והתוצאה המתקבלת. בעוד וסקירות השמאי נסמכות על עסקאות אמיתיות שהתבצעו בפועל, אלו של הלמ"ס נתונות לחלוטין להשפעה על ידי דרך החישוב, מודל החישוב, האלגוריתם שהורץ ועוד, משמע ניתן לשחק עם התוצאה המתקבלת. כחלון למעשה רוצה שתהיה לו שליטה על הנתונים, הוא רוצה לפרסם נתונים שיראו על הנייר כאילו היתה ירידת מחיר. התוצאה תהיה עגומה אם יצליח, כי בעוד והמחירים במציאות יאמירו, הציבור יחשוב שהם יורדים, ישרור בלבול, הלחוצים כרגיל יקנו וישלמו ביוקר.
 5. ההזוי!!! העלאת תקרת הפטור למס הכנסה משכר דירה, במקום תקרת הפטור של 5070 ש"ח לחודש הקיימת כיום, הוא רוצה להכפיל אותה, להעלות את תקרת הפטור ל 10,140 ש"ח לחודש למי שיחזיק רק בשתי דירות.

בעוד והייתי רוצה להמשיך ולפרט על כשלונו הממשמש ובא, אני רוצה להתעכב על הנקודה החמישית.

כאן למעשה אדון כחלון גורם למשקיעים לבצע כמה מהלכים חשובים וקריטיים מאוד. הוא רוצה לייצר תמריץ לאלו המחזיקים ביותר מ- 3 נכסים, לדלל אותם לרמה של 2 נכסים כדי להנות מהפטור. המאסה הקריטית אליה הוא פונה מדברת על בעלי 3 נכסים, משום שאלו שיש להם 4 ומעלה, שכיחותם באוכלוסיה נמוכה יחסית.

כאן למעשה כחלון מייצר מהלך שיגרום לעליה בשכר הדירה עבור השוכרים שגם כך כורעים תחת הנטל.

המהלך הראשון שיבצעו המשקיעים: משקיעים אשר ברשותם 3 דירות בפריפריה כמו בשכונות ג' או ד' בב"ש ומשכירים כל דירה ב 2500-3000 ש"ח לחודש או אחרים המחזיקים בשכונת הדר עליון החיפה או בעפולה. יגיעו למסקנה שכדאי להם למכור, וכך ירוויחו פעמיים פעם ראשונה כאשר יעשו סיבוב על הדירה שנמכרה ופעם שניה כאשר יעלו שכירות מעל ל 3000 ש"ח לדירה ועדין יעמדו בפטור מתשלום המס.

המהלך השני שיבצעו המשקיעים: המשקיעים אשר ברשותם 3 נכסים, יבצעו מכירה של נכס שלישי ובמקום הנכסים הקיימים יתחילו להשקיע בנכסים גדולים יותר. למה גדולים? כי נכסים גדולים קל לחלק ליחידות, כך השמשקיעים המתוחכמים יחלו לחלק 2 דירות כל דירה ל 2 או 3 יחידות עצמאיות ולהשכיר אותן ועדין לא לא לשלם מס כי יהיה להם פטור של 10,140 ש"ח לחודש.

כך יוצא שאיך שלא נהפוך את זה מתקבלות שתי תוצאות:

האחת- העלאת שכ"ד רוחבי בכל הארץ עקב ההטבה החדשה.

השניה- למרות שעל פניו המשקיעים יחזיקו בפחות נכסים, הם יחזיקו ביותר יחידות דיור.

השלישית- המשקיעים ישלמו הרבה פחות מס ממה ששילמו בהתחלה בעוד והשוכרים ישלמו יותר שכירות כי המס יגולגל עליהם ויש פטור.

אמי ז"ל נהגה לומר לי:

"תחשוב לפני שאתה אומר משהו".

מעניין מה אמא של כחלון לימדה אותו? טוב, סבא שלו אנחנו יודעים, הוריש לו רק בקבוקי עארק ריקים.

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

3 מחשבות על “עליה בשכירות בחסות כחלון”

 1. אני גם חושב שיש הרבה הגיון במה שאתה אומר, אבל למה לרדת לפסים אישיים?.. לדעתי הדבר גורם לפוסט, שברובו רשום במקצועיות רבה, להשמע פופוליסט, וחבל.

  • תודה על תגובתך ששון, אני בהחלט מכבד את דעתך והשקפת עולמך.
   אני לא חושב שירדתי לפסים אישיים, אחרי הכל ניתחתי בצורה ברורה את מהלכיו של כחלון.
   כחלון הינו אישיות ציבורית ולכן אני מתייחס אליו, כל הפוסט נכתב עליו ועל פועלו.

   כחלון משתמש באסטרטגיה זולה של הצפת המדיה ובכללה גם פוסטים בפייסבוק על הצלחותיו כאן וכאן בעוד ובכל ענייני הליבה הוא למעשה נכשל ומפספס בגדול.

   בל נשכח כי כחלון נבחר בעיקר בגלל זרי דפנה של הוזלת מחירי הסלולאר, אולם אם ננתח את המציאות אנו נראה כי לא היתה לו יד בכך, למעשה מי שהגה והניע את התהליך הזהז היה השר אטיאס לפניו, כחלון במעין מחטף רק גזר את הקופון של הקרדיט על המהלך. למעשה התהדר בנוצות לא לו.

   למה אני תוקף את כחלון?
   יש לכך סיבה פשוטה, בחודשים האחרונים כחלון מייצר בתקשורת הסתה כנגד משקיעים, מנסה להתיג אותם כגזלנים, כאנשים מהמאיון העליון, כשיילוקים נצלנים.
   הוא למעשה מייצר שני מגזרים במדינה ומנסה לנגח אותם אחד בשנים את אלו שאינם משקיעים באלו שמשקיעים.

   זה הרי תמיד קל, לשסות איש ברעהו למען איזו אג'נדה דמיונית.
   בשורה התחתונה, כחלון לא עושה את מה שצריך כדי להוזיל דירות, הוא מנסה רק לייצר רעשי רקע של מי שנלחם במשקיעים, בעוד והמשקיעים ברובם לא נלחמים ולא מנצלים אף אחד למרות שהוא מנסה לצייר אותם ככאלו וצר לי על כך.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן