לא קונים דירה במחיר בועה, רוכשים נכס להשקעה במחיר רצפה

לפרום את חוסר ההבנה

בחודשים האחרונים, קמה מחאה חדשה בישראל, מחאת מחירי הדיור, קבוצה מאוד גדולה ותוססת בפייסבוק, המאגדת בתוכה אנשים צעירים ומשפחות צעירות שידם אינה משגת לרכוש דירה. המאבק שלהם צודק וראוי, אולם בדיוק כמו כלב הנובח על העץ הלא נכון, כך גם המחאה שלהם מפוזרת, לא ממוקדת ומכוונת למטרה הלא נכונה.

לצערי, אם הם לא ינווטו את הספינה הזו לנתיב הנכון, המחאה הזו תפספס בדיוק כמו מחאת האוהלים שסבלה מסימפטומים דומים.

אין יותר טוב מאשר להביא את הדוגמאות ולהתייחס אליהן:

סייג: עם כל הכאב שמובא בפוסט שאני מביא בפניכם, חשוב לי להדגיש כי ההתייחסות שלי עניינית, לכתוב בפוסט ואין שום כוונה לחזלז בכאבו של הכותב.
המטרה: להציג את חוסר ההבנה המניע את המאבק שלהם.

לא לחינם הבאתי את כל הכתוב כלשונו, בכדי לא להיחשד כמי שהוציא דברים מהקשרם.
את משפטי המפתח הדגשתי בקו אדום ואתייחס אליהם אחד אחד.

יאללה…..מתחילים:
האינטרסנטים והמשקיעים: יש לי בעיה בצמד המילים הללו.
את המילה משקיעים אני מבין, הוא מתכוון אלי ולשכמותי, כאלו שהבינו כבר לפני שנים, שהכיוון לא טוב. כאלו שהבינו, שלא יצליחו להגיע לבית חלומותיהם, כאלו שהבינו שאין להם מספיק כסף לרכוש 'ארמון', כאלו שהחליטו לקחת את עתידם בידם עם כל הסיכונים הכרוכים בכך. כן אלו הם אנחנו המשקיעים!!!
יש לי בעיה עם המילה הראשונה האינטרסנטים, מי הם האינטרסנטים? אני חושב שגם הם לא יודעים לומר מי הם. אז מה יותר פשוט מלהמציא אוייב דמיוני ופשוט להכריז עליו מלחמה. זה מזכיר לי מישהו שלחם בטחנות רוח, לא כל כך הלך לו. רמז אחד לכך שהמחאה אינה יודעת את כיוונה.

האם למרבית האינטרסנטים אין משפחה או חברים שממתינים לאפשרות לרכוש דירה? אני לא יודע מי הם האינטרסנטים, אבו בואו נאמר שאני אינטרסנט לצורך העניין. אז אכתוב זאת בצורה ברורה:
יש לי משפחה ויש לי חברים!!! כנראה שכותב השורות בפוסט, מלא בדאגה פן אזדקן לבד.
אז יש לי משפחה ויש לי חברים, ומכיוון שהם כאלו, חלקם מחזיקים גם בנכסים להשקעה ואלו שלא החזיקו, אני שמח לומר שלאחר שהסברתי להם את החשיבות שבדאגה לעתידם, הם ראו לנכון להשקיע  בנדל"ן למען עתידם. וכן הם ממתינים לאפשרות לרכוש דירה…..אבל זה עוד דירה להשקעה, כי הם מבינים שזה חשוב לעתידם הפיננסי.

מה יהיה אם לנכדים שלהם לא יהיה הון עצום כמוהם? הם ישארו הומלסים? זה משפט שמראה הרבה על חוסר הבנה בכמה מובנים ואפרט:

  • אם הם נכדים שלי (עדין אין לי) סביר להניח שהם ילדים של הילדים שלי שירשו ממני נכסי נדל"ן. לטעמי, מחסור הון עצמי כבר לא תהיה הבעיה שלהם.
  • גם אם תהיה קטסטרופה כלכלית בדרך, אני מחנך את ילדי להיות יזמים ומשקיעים, אז יהיה להם הידע לצבור את ההון המחדש, ומאפס, בדיוק כפי שאני עשיתי.
  • אני משקיע בנכסים, במטרה להוריש לילדי, אני גם משקיע בלחינוך פיננסי של ילדי, כדי שידעו לקחת את זה הלאה למקומות גדולים ורחוקים יותר.
  • טוב, אז הבנו שהם לא בדיוק יהיו הומלסים, הוא יכול להוריד את הדאגה הזו מליבו. למרות שאני מודה לכוצב על הדאגה לעתיד נכדי. ממליץ לו בחום, שיעבור ויקרא את כל האתר הזה וידאג לעתיד ילדיו.

מהאין התעוזה והאנוכיות? טוב, תעוזה, זה כנראה משהו שנולדים איתו, או משהו שרוכשים אותו כשרוצים להשיג משהו. אני רציתי לרכוש נכסים כדי שתהיה לי פנסיה בזכות עצמי, כדי לא להסתמך על כך, על כן הייתי נועז. אנוכיות? זו בדיוק הבעיה בהשקפת הכותב, מדוע כשאני עושה משהו למען עצמי ומשפחתי זו אנוכיות? האם כאשר כותצב השורות מתקדם בעבודה, זה אומר שהוא אנוכי, כי הוא התקדם על חשבן מישהו אחר? אני טוען שלא!!! הוא התקדם כי הוא ראוי, בין אם הוא טוב בתחומו ובין אם הוא מוכשר בלחוך פנכתו של מנהלו. כך גם אני כמשקיע, כשאני רוכש נכס שהוא חורבה בשכונת עוני בפריפריה, אף משקיע לא רוכש את הנכס על חשבון כותב שורות אלו. ועוד מילה על תעוזה, כותב יקר… בשביל להתקדם בחיים צריך תעוזה, פחדנים בדרך כל לא מגיעים רחוק.

הוא ממשיך וכותב ואני ממשיך ומתיחס:

להפוך את הנדל"ן למגורים לפני שהוא השקעה- ממממ… אם לא שמתם לב, המשקיעים מחזיקים בנדל"ן למגורים, עבור מגורים. לאורך כל ההיסטוריה האנושית הנדל"ן והמשאבים היו השקעה, דווקא מהיותם בעלי מלאי מוגבל. האדם הקדמון השיבטי נלחם על טריטוריות של ציד טוב, ממלכות נלחמו זו בזו על שטחים ומשאבי טבע, והיום המאבק שינה את פניו והפך לפיננסי, יש צורך בנדל:ן למגורים, המשקיעים שמחים להשקיע בו ולספק אותו.

גם אם יום אחד אני אפסיד מזה- אני לא יודע מה איתכם, אבל לי זה מריח כמו הבטחה של פוליטיקאי. אחרי הכל מה אכפת לכותב שורות אלו להבטיח משהו שאין לו? נורא קל להבטיח דברים בעלמה. אז גם אני רוצה להבטיח כאן הבטחה. אני מבטיח מיליון ש"ח לכותב הפוסט בפייסבוק כשאהיה מיליארדר. הנה השתווינו, ואני אפילו יותר נדיב, אני לא מאחל  לעצמי להפסיד, אני מאחל לעצמי שיהיה לי הון לתת לו!!!

מאיפה האנוכיות ודריסת הציבור? טוב, שימו לב שיש כאן כבר שינוי כיוון עם טעם של הסתה (אם פספסתם את זה בעניין "האינטרסנטים"), אבל הוא שאל ואני רוצה לענות:

  1. אף אחד לא מונע מכותב השורות לרכוש דירות, הוא רשאי השוק חופשי
  2. אף אחד לא דורס את כוצתב השורות, מי שרוצה לרכוש שיתן הצעה וירכוש.

כותבה שורות אלו למעשה מלין על כך שאין לו הון לרכוש דירה, האם זו אשמתו של שמקיע אשר השכיל לחסוך את מיטב כספו לקחת סיכון ולרכוש נכס. כותב השורות כנראה בחר לבלות בבתי קפה בתל אביב ולשכור דירה ליד פאב שכונתי, ובמקום לחסוך את כספו, כנראה בזבז אותו על כוס בירה והנאה רגעית באיזה פיק-אפ בר אפל בצעירותו. אני בצעירותי, החלטתי לחסוך כדי שיהיה לי הון…. למשזלי השכלתי להשקיע אותו ולא בטיפה המרה.

עוד כמה מאות שקלים בחודש– אני מניח שכותב הפוסט הוא שכיר, אני זוכר כשאני הייתי שכיר, בהחלט הייתי שמח על עוד כמה מאות ש"ח בחודש למשכורת. מדוע הוא רואה לנכון לזלזל בכך, שגם משקיעים רוצים עוד כמה מאות שקלים תוספת בחודש? הוא בטח מרגיש מאוד נדבן על כיסם של אחרים.

אנשים רואים רק את הצלחת של עצמם- שמעו, אני לא יודע מה איתו. אבל אמי ז"ל תמיד אמרה לי משפט שעד היום הולך איתי: "כשאתה אוכל, תביט בצלחת שלך".

שאומרים לילדים שלהם לא על דברים שהם מבקשים בגלל חוסר יכולת כלכלית- כאן הוא הצליח לבלבל אותי. הייתי בטוח שמטרת המחאה היא להוריד מחירי של דיור כדי שאנשים יוכלו לרכוש בתים ודירות. יש כאן פרדוקס, כיצד משפחה מדפחנ חסרת יכולת כלכלית, אמורה לרכוש דירה, ואםפילו דירה במחירי 2010? הם הרי חסרי יכולת כלכלית.

וממשיכים הלאה…..

שלהם יהיה כרס של החיים הטובים וכל השאר יחנקו- זה רק אני או שהשלב הבא יהיה שיענדו עלינו טלאי צהוב בצורה של בית? וירכזו אותנו לגטאות? או אולי פשוט יבנו גליוטינה ענקית בכיכר רבין ויעלו אותנו אחד אחד…לקול תשואות הקהל. אני ממליץ לאנשי המחאה, להתמקד במטרותיהם ולא בהסתה. לאורך כל הפוסט עד כה לא ראיתי ולו הסבר כלכלי כזה או אחר המציג את האג'נדה שלהם, הכל בנתים זה בילד אפ להסתה כנגד משקיעים ואינטרסנטים.

העיקר שלהם יהיו עוד  500 שקלים הכנסה בחודש…שהמחירים ישארו גבוהים אפילו שהנכדים שלהם יהיו הומלסים- כבר הסכמנו, שכולם לא היו מתנגדים לתוספת של עוד קצת כסף כל חודש, כולל הכותב הכעוס של הפוסט. ואם המשקיעים רוכשים נכסים, איך בדיוק הנכדים יהיו הומלסים? זה יקרה רק אם הנכדים ישכילו לאבד את מה שירשו.

אנחנו הביקוש, אנחנו נקבע את המחירים–  זה המשפט היחידי בכל בליל המילים לעיל שיש בו היגיון מסויים. אז נכון, אתם הביקוש, רק תזכרו כשאתם לא רוכשים דירות, אתם שוכרים אותן, וכשיש ביקוש לשכירות, אנחנו המשקיעים קובעים את המחיר לא אתם!!! אז תעשו לעצמכם טובה, ואל תלחצו אותנו להעלות אותם, כי קחלון ניסה והשכירות קפצה.

לסיכום,
צר לי לקרוא פוסטים שכאלו, לא מכיוון שאני נגד המחאה, אני בעדה ואני תומך בה. צר לי מכיוון שכותב הפוסט אינו מבין את המציאות בה הוא נלחם. קשה לנצח במלחמה כאשר נלחמים באוייב הלא נכון. נכון לרגע זה, לא ברור לי מי האוייב שלהם, מה שאני כן יכול לומר בבטחה, שאני כמשקיעה התומך במאבקם, בטוח לא האוייב שלהם. כשיוצאים למלחמה, יש להגדיר את הבעיה, להגדיר פתרון, להגדיר מטרות. בהסתה לא מנצחים מלחמה, אולי גורמים לאחת אבל לא כזו שמנצחים בה. בהסתה לא מגדירים בעיה, כך שלא ניתן לפתור אותה. בהסתה לא מציעים פתרון, לכן לא ימצאו כזה. הסתה אינה מגדיאה מטרות, לכן הן בחיים לא מושגות.

מעוניינים בסקירות נדל"ן חדשות וטיפים?

הרשמו לעדכוני האתר

או

בקרו אותנו בדף הפייסבוק גורו נדל"ן

הרשמה לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים:


רוצים לקבל מידע נוסף על השקעות נדל"ן מלאו את הפרטים ונחזור אליכם!

לשתף בפייסבוק
לצייץ בטוויטר
לשתף בלינקדאין
לנעוץ בפינטרסט
גורו נדל"ן

גורו נדל"ן

אתר זה נבנה מתוך מטרה להוות פלטפורמה, פשוטה ונגישה לאלו מכם המחפשים לשנות את גישתם להתנהלות הכספית האישית שלהם כמו גם לאלו המעוניינים ללמוד את תחום ההשקעה בנדל"ן.

2 מחשבות על “לא קונים דירה במחיר בועה, רוכשים נכס להשקעה במחיר רצפה”

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן